Forum

~lily
2009-04-05
Witam
Zarzucono mi podważanie kompetencji redakcji... Nie wiem skąd madzikowo wysnuła takie wnioski, ale to zrobiła...
A poszło o to, że w swoim portfolio zacytowałam parę wypowiedzi z forum odnośnie Debiutantów i wyraziłam zdanie co do ich kwestii... Mianowicie skoro już niektórzy z nas mają ogonki a nie kropki to niech tak zostanie. Razi mnie tylko to, iż prace Debiutantów nie są widoczne na stronie startowej, są wręcz zabunkrowane pod żółtym napisem i nie każdy go może zauważyć...
Pytanie brzmi, czy nie byłoby sprawiedliwiej, gdyby prace Debiutantów i Użytkowników były na tej samej stronie? Wtedy oglądający mieliby możliwość wyboru, gdzie chcą zajrzeć najpierw, bo na dzień dzisiejszy uważam, że wręcz narzucone jest, aby rozpoczynać przeglądanie od prac Użytkowników (w żadnym wypadku nie piszę tego z zamiarem obrazy kogokolwiek). Ale przecież Debiutanci również mają do zaoferowania ciekawe pomysły w swoich portfolio... Jednak jeśli ktoś wchodzący na ten portal widzi same prace Użytkowników a musi się dobrze przyjrzeć, aby zauważyć żółte napisy "Prace Debiutantów" to gdzie wejdzie a co pominie...? Sami sobie odpowiedzcie... Prawda jest taka, że ktoś nie związany z tą galerią ma gdzieś czytanie, bo jest nastawiony na wizualność strony...
Dla wiedzy madzikowo, wstawię swoje prace z powrotem jeśli redakcja zainteresuje się Debiutantami i pozwoli im pokazywać swoje prace na tej samej stronie co Użytkownikom... To chyba nie jest takie trudne a byłoby bardzo sprawiedliwe... I absolutnie nie wątpię w ich kompetencje... Uważam, że osoba oskarżająca mnie o to sama chciała podważyć moje zdanie i ośmieszyć publicznie... A na to niestety pie pozwolę...

2009-04-05
stwierdziłaś w wiadomości do redakcji, ze fakt iż nie zostałaś awansowana jest sytuacją "żenującą" .Na tej podstawie wysnułam pogląd że chyba nie zabardzo wierzysz w nasze kompetencje, ale niech ci bedzie:P

bron boże nie chce cie ośmieszyć, tylko zacytowałaś kilka osób, które może zreflektowały swój pogląd na temat galerii, lub jeszcze bardziej się umocniły w swoim zdaniu :)
~lily
2009-04-05
Przestań wmawiać mi takie głupoty o awansowaniu. nie zależy mi na tym, bo do niczego mi ono nie jest potrzebne... :P
Dziewczyno, pytanie było całkiem inne, chodziło o to jakie są kryteria przydzielania prac do galerii Użytkowników, pojmujesz już, czy jeszcze kilka razy mam tłumaczyć aż zrozumiesz, że to nie była żadna obraza redakcji... Czepiłaś się jednego wątku i "ciągniesz tą ścierę aż się zaraz przerwie"...
Czy uważasz, że to iż jesteś w centrum osób decydujących o losach tego portalu upoważnia Cię do prowokowania innych, czy nie lepiej przedyskutować tą sprawę ugodowo? Warto się zastanowić zamiast ciągnąć bezsensowne oskarżenia. Napisz lepiej co myślisz na temat propozycji, którą tutaj uwzględniłam, bo jak widzę do tej pory to bronisz się rękoma i nogami aby o tym nie pisać ;)

2009-04-05
poprosiłam cie o założenie tego wątku po to, aby był on przyczynkiemdo dyskusji. Ja mam swoje zdanie, ale szanuje zdanie innych i ciekawa jestem jak osoby których cytatami sie wsparłaś, wypowiadają sie na ten temat teraz. Nie miało być to poletko w którym jak wringu zadajemy sobie ciosy....

Nie chce ujawniać prywatnej korespondencji, ale własnie o Twój awans, a raczej jego brak sie tutaj rozchodzi:P
~lily
2009-04-05
Piszesz, że nie chcesz ujawniać cudzej korespondencji, ale już to zrobiłaś i nie ma na to żadnego wytłumaczenia... Uważam, że to bardzo nieetyczne, ale jakoś to zniosę... ;P
Poza tym inne osoby, które mają bardzo ciekawe portfolio również tkwią w Galerii Debiutantów, a schowaliście ją tak głęboko, że większość odwiedzających wasz portal nawet nie wie, że tam są ukryci... I to jest właśnie "żenujące"... Dziwne, że na to forum nie mogą wejść osoby, które zaprosiłam do wyrażenia zdania co sądzą na temat tej propozycji...
Podałam przecież link...
~lily
2009-04-05
Piszesz, że nie chcesz ujawniać cudzej korespondencji, ale już to zrobiłaś i nie ma na to żadnego wytłumaczenia... Uważam, że to bardzo nieetyczne, ale jakoś to zniosę... ;P
Poza tym inne osoby, które mają bardzo ciekawe portfolio również tkwią w Galerii Debiutantów, a schowaliście ją tak głęboko, że większość odwiedzających wasz portal nawet nie wie, że tam są ukryci... I to jest właśnie "żenujące"... Dziwne, że na to forum nie mogą wejść osoby, które zaprosiłam do wyrażenia zdania co sądzą na temat tej propozycji...
Podałam przecież link...

2009-04-05
oj prosze cie,całe zło to ja:P i jeszcze złośliwie twoje linki nie działają to moja sprawka sasasa }:>
a tak poważnie, to puerto rico.
meritum było wg ciebie to, ze twoje prace nie odbiegają od prac na głównej stronie, i dlatego wszystko jest "żenujące" na tym serwisie. O !
~lily
2009-04-05
Wiesz co madzikowo? To już jest śmieszne, myśl sobie co chcesz, tak na prawdę guzik obchodzi mnie Twoje zdanie... Od tego momentu nie odpowiem na żaden twój komentarz niezwiązany z tematem forum... ;P

2009-04-05
dzieki Ci:) dajmy się wypowiedzieć innym:)
marylausa
2009-04-05
lily zapraszam Ciebie i innych niezadowolonych do mojej nowo powstającej , internetowej Galerii sztuki . http://kieleckieartangel.ning.com Pozdrawiam wszystkich
~lily
2009-04-05
Z miłą chęcią tam zajrzę marylausa :)
^Silmariena
2009-04-05
status debiutanta został stworzony nie po to by ludzi dzielić, ale by zachęcać do dalszej rpacy, użytkoniwcy wykazujący poprawę warsztatu i posiadający co raz to ciekawsze pomysły, jak najbardziej mają szansę dostac sie do galerii głównej
nie traktujcie galerii debiutantów jako wykluczenia czy oddzielenia najslabszych, lecz jako początku do dalszej drogi poprzez kolejne etapy swojego rozwoju

jesli chodzi o awans na użytkownika, wynika on z dyskusji kilkuosobowej redkacji, która ciągnie ten portal i jest tutaj nawet gdy zostaje obrzucana mięsem co poniektórych użytkowników... przyczyną awansu jest bezpośrednio poziom prac danego twórcy, uznany za dostatecznie wysoki, nie rpzez jedną osobę a kilka, decyzje te są często bardzo długo i szczegółowo rozważane...
w przeciwieństwie do takich portali jak digart, czy deviantart gdzie najbardziej znaczący jest element społecznościowy, nam zalezy na wysokim poziomie prac, oraz tym by osoby doskonałe w swej twórczości miały poczucie ze pokazują swoje prace wśród najlepszych :)
struktura serwisu taka pozostanie, bo nie chcemy jej rozpuszczać, nie chodzi o zakazy i wszelką moderacie... ale o zachowanie dobrego smaku i wysokiego poziomu

rejestrujac sie na tym portalu kazdy wiedział jak wygląda jego struktura, więc prosze nie próbujcie jej na siłę zmieniać, nie róbmy drugiego diga... on już istnieje

jak widzę lily w swej galerii nie posiada prac, a te będące na jej www... nie do końca mnie przekonują, a ostentacyjne usunięcie ich z variarta świadczyć może jedynie na niekorzyść użytkownika, który nie chce konfrontacji z innymi uniemozliwiając im wypowiedzenie się co do ich jakości

wypowiadam się tutaj w moim własnym imieniu, nie redakcji jako całości...

każda społeczność ma swoje zasady... wady i zalety... jeśli komuś to odpowiada to w niej jest, jeśli nie, to idzie dalej....

dziękuję za przeczytanie całości, mam nadzieję, że nikt sie nie obrazi i chodź trochę zrozumie moje, nasze marzenie do stworzenia w sieci miejsca o unikatowych walorach i wartościach nie uginających sie przed bylejakością, a szukającego wybitnych jednostek i dzieł.
pawik
2009-04-05
"status debiutanta został stworzony nie po to by ludzi dzielić, ale by zachęcać do dalszej rpacy"

mnie jakoś nie zachęca. Takie rzeczy zawsze dzielą. Nie ważne jak wyglądają czy się nazywają. Przyznawanie kategorii ludziom dzieli, nie łączy. Czy to będzie kategoria A, B czy C to i tak znajdzie się ktoś kto będzie miał pretensje do tego czemu nie należę do C albo A.
Jeżeli ma zachęcać to stwórzcie coś innego.
Mnie to osobiście wsio ryba, nie mam czasu na pierdoły, muszę zarabiać na życie. Od czasu do czasu tylko tu zaglądam i wystawiam swoje bohomazy.

"przyczyną awansu jest bezpośrednio poziom prac danego twórcy, uznany za dostatecznie wysoki, nie rpzez jedną osobę a kilka, decyzje te są często bardzo długo i szczegółowo rozważane..."

to również mnie nie przekonuje. Widziałem tutaj dużo prac, które były daniami głównymi, a które były nieudolnie zrobione w shopie. Zwalniam pracowników, lub nie korzystam z usług człowieka, który nie potrafi technicznie opanować tego programu. To samo dotyczy ilustratora.

"..by osoby doskonałe w swej twórczości miały poczucie ze pokazują swoje prace wśród najlepszych"

Redakcja w takim razie nie powinna wystawiać swoich prac, bo skąd debiutanci czy użytkownicy mają mieć pewność, że to nie jest kółko adoracji? Niech lepiej pozostanie redakcją.

No to chyba wszystko. Miłej pracy wszystkim życzę. Pozdrawiam
~lily
2009-04-05
silmariena proszę o konkrety a stwierdzenie, że "moje prace ciebie nie przekonują", nie przekonuje mnie w tym wypadku... do czego maja przekonać, uzasadnij całymi zdaniami jeśli potrafisz... jakimi kanonami się kierujesz?

Poza tym uważam, że pawik ma rację...

cytat silmariena: "każda społeczność ma swoje zasady... wady i zalety... jeśli komuś to odpowiada to w niej jest, jeśli nie, to idzie dalej...."

Więc jeśli ma jakieś wady to należy je skorygować, prawda? a jeśli komuś nie odpowiada ta wada to ma sobie iść dalej, czyli odejść tak? hmm... myślałam, że może zostać i dodać na forum propozycję ulepszenia portalu... Poczułam się teraz trochę tak jakby sugerowano mi odejście z tego portalu...

uważam, że społeczność jest jak rodzina... liczy się z twoim zdaniem i nie każe ci od niej odejść tylko dlatego, że nie zgadzasz się z jej zasadami/wadami...

Przecież powyższy pomysł może polepszyć relacje użytkowników z debiutantami i pokazać wszystkim, że nie ma żadnej dyskryminacji...
Bo teraz portal można teraz porównać do podziału na ubikację dla szefostwa, do którego zwykły personel nie ma wstępu... Proszę wybaczyć za porównanie, ale nie przyszło mi teraz nic mocniejszego do głowy... :)

marylausa
2009-04-05
zgadzam się z Pawikiem i z Lily . Jestem tutaj od kilku lat i bacznie obserwuję wszystkie prace zarówno kropek jak i debiutantów .No cóż często się nie zgadzam z tym jak traktuje się tutaj debiutantów .Myślę , że bez kropki i adoracji nie wielkie tutaj są szanse by ktoś chciał poświęcić swój czas Tym z dołu - przecież to oni są tutaj by podziwiać górę . Wystarczy wyrazić własną opinię o pracy która się nie spodoba z kropką a już 'dwie' inne kropki staną murem za swoim a Ty człowieku zasługujesz czy nie to i tak zostaniesz bez szans na ta kropkę .No cóż ja przestałam wierzyć w sprawiedliwość , nie uważam aby ktoś miał prawo oceniać kto jest lepszy czy gorszy i "układać na różne półki" Nie podoba mi się ten system i oczywiście wiem co usłyszę ,że wolna droga nikt mnie tu nie trzyma . Prawdopodobnie przyjdzie taki dzień na każdego kto będzie miał dość ......

2009-04-05
To jakie jest rozwiązanie najlepsze dla tego portalu dotyczące statusów? Będziemy jak na digarcie ukrywać słabe prace? Zawsze gdzie jest grupa są podziały i tego się nie uniknie. Każdy w takiej grupie ma swoje role i to choć by już dzieli.
Moim zdanie nie znajdziemy satysfakcjonującego rozwiązania dla wszystkich. Podział na debiutantów i użytkowników został wprowadzony przez dawną redakcje. Ja, Madzikowo i Silmariena nie byłam wówczas w redakcji.
Ten podział jest sztuczny i tak się do niego odnośmy, z dystansem. Przecież ten portal nie jest wyrocznią i nigdy nie będzie.
Jeżeli macie ciekawe pomysły można na forum je umieszczać. Obecnie trwają prace nad nowym rozwiązanie dla tego portalu nie tylko pod względem graficznym, ale i funkcjonowania. Co za problem zgłosić swój pomysł?
Jak się nie rozmawia to później są problemy.

2009-04-05
Na chwilę tu zajrzałam za namową jednej z "Debiutantek" hehe Nie widzę sensu w braniu udziału w tym jednak na chwilę się wtrącę. Redakcja przyznaje tak zwane tytuły nie wiadomo na jakiej podstawie. Owszem wielu z uzytkownków tej galerii , którzy mają te słynne kropki są utalentowani ale są również wśród nich osoby , u których ja osobiście nie widzę jakiejkolwiek wybitności w tym co robią. Moje zdanie jest takie ,że redakcja rozdaje te "zaszczyty" i ich też nierozdaje w wielu przypadkach bezpodstawnie. Dla mnie jest to dość zabawne i lubię swojego wężyka bez znaczenia czy jest mi on należny czy też kropka. Przynajmniej nie biorę udziału w tym absurdzie kropkowym :)

2009-04-05
no i teraz szlag trafił moją kropeczkę hihihi Życzę wszystkim miłej pogadanki na temat bez tematu :)

2009-04-06
tak czarna lista już działa :D:D:D

2009-04-06
niewątpię ;D
~lily
2009-04-06
No tak magdaguzik napisałaś, że jeżeli ktoś ma jakieś propozycje to pisać o tym śmiało, więc napisałam, ale jak dotąd niewiele się dowiedziałam co z tym zrobicie...?
Poza tym niektórzy widzę, też zauważają różnice w podziale, jednak część pisze, że ma to gdzieś, ale i tak po pewnym czasie stwierdza, że "dzielenie na debiutantów i użytkowników" jest śmieszne. Sądzę, że z powodu narzucenia grup debiutanci obawiają się utraty akceptacji ze strony redakcji oraz innych kropkowych i dlatego rzadko udzielają się na forum, a co do kropeczek to one również mają obawy utraty statusu i stronią od wszelkiego rodzaju sprzeczek i dyskusji na drażliwe tematy... To tak z mojej obserwacji... Oczywiście nie piszę, że wszyscy tak myślą, ale i tak tylko nieliczni mają odwagę wydobyć z siebie to co czują...
A powinna być swoboda w wyrażaniu opinii, bez żadnych czynników ograniczających, czyli właśnie podziału. A jeśli takowy już ma być to na boga pokażcie te dwie grupy razem, obok siebie, na jednej stronie, aby miały szanse równoczesnego pokazania swoich prac.
Co do osób, które uważają takie dyskusje za nieistotne i głupie, mam do was pytanie... Więc może w ogóle bycie na tym portalu jest bez sensowne i do niczego to nie prowadzi? Zastanówmy się przez chwilę... Jeśli masz prawo pokazać tu swoje prace to masz również prawo udzielenia się publicznie co do poprawy działania portalu i udogodnienia swojej pozycji na nim... Jeśli każdy myślałby w kategoriach "a po co, na co? do niczego mi to potrzebne..." to i na tym portalu nie byłoby forum, ani żadnych ulepszeń, ani również na świecie nie byłoby zmian, czyli postęp cywilizacyjny jak również rozwój emocjonalny człowieka zatrzymałyby się w miejscu... Tego chcemy...? Chyba nie... Więc otwórzcie swoje umysły i piszcie o zmianach na lepsze...
Ale czego ja się tutaj domagam... Chyba jednak "niemożliwego", więc niech będzie tak jak jest. Nad znieczulicą społeczną nie dam rady zapanować...

2009-04-06
Debiutanci i Użytkownicy są na tej samej stronie :) przedzieleni działem news. Nawet jest więcej odnośników do galerii Debiutantów niż użytkowników. :)
Umieszczenie jednej galerii pod drugą przeciążyło by kompozycje na stronie. To nie są uprzedzenia, ale sprawy techniczne.
Na Twoje pytania chyba udzieliłam Ci wystarczającej odpowiedzi. Jeżeli nie to zawsze na PW możemy porozmawiać.
Trudno jednoznacznie stwierdzić dlaczego ludzie udzielają się mniej na forum, czy innych formach Va. Zapewne nie jest to niechęć redakcji a ni ludzi z kropkami. Ja tego nie zauważam gdyż jak spojrzysz na DG i komentarze to są one raczej wyważone. TO czy ktoś chce uczestniczyć w życiu portalu czynnie czy biernie zależy tylko od niego samego a nie bezpośrednio od redakcji. Już przerabialiśmy wgrywanie prac za 3 komentarze.
Najprościej napisać, że wszytko to wina redakcji. Najprościej napisać wszytko to wina użytkowników VA.
Tak naprawdę jest jakaś interreakcja pomiędzy ludźmi.
Tylko swoją aktywnością możesz spowodować aktywność innych osób. A na Va jest stałe grono ludzi aktywnych. Reszta to bierni użytkownicy lub martwe konta.
Przyjaźnie i znajomości nie są wartościowane ilością a jakością. A na tym portalu można znaleźć kilkanaście osób, z którymi można rzeczowo i sensownie porozmawiać.

^Silmariena
2009-04-06
pawik...

"Redakcja w takim razie nie powinna wystawiać swoich prac, bo skąd debiutanci czy użytkownicy mają mieć pewność, że to nie jest kółko adoracji? Niech lepiej pozostanie redakcją."

redakcja się zmienia, jej członkowie wywodzą się z samych użytkowników, tak samo jak oni mają swoje galerie, dlaczego mieliby z tego rezygnować? są to osoby które postanowiły czynnie uczestniczyć w tworzeniu tego portalu, nawet jeśli nawet się im za to nie dziękuję a najczęściej wręcz obrzuca mięchem...

"Widziałem tutaj dużo prac, które były daniami głównymi, a które były nieudolnie zrobione w shopie. Zwalniam pracowników, lub nie korzystam z usług człowieka, który nie potrafi technicznie opanować tego programu. To samo dotyczy ilustratora."

na całe szczęście tutaj nie zwalniamy z powodu takich a nie innych umiejętności obsługi programów graficznych, a tak w ogóle zastanowiłabym się nad głoszeniem takowych wypowiedzi gdy we własnym portfolio nie ma się prac przedstawiających w pełni pokazujące możliwości owych programów.

lily...
nie wdawałam się w szczegóły bo nie uważam, że publiczne forum jest po temu, wyraziłam jedynie swoja bardzo ogólna opinię, po szczegóły zapraszam na priv, najlepiej ze wskazaniem na konkretną pracę, jeśli o takowe szczegóły Ci chodzi...
nie kieruje się kanonami, kieruję się moim osobistym poczuciem estetyki oraz wiedzą na temat możliwości danych narzędzi i mediów...

"Więc jeśli ma jakieś wady to należy je skorygować, prawda?"
dla jednych wady sa zaletami i vice versa...kwestia jest bardzo względna

"a jeśli komuś nie odpowiada ta wada to ma sobie iść dalej, czyli odejść tak? hmm... myślałam, że może zostać i dodać na forum propozycję ulepszenia portalu... "
dyskusja na forum jest jak najlepszym rozwiązaniem, nikt jej nie zabrania... jedyne ale dotyczy tego, że dyskusja toczy się nie o propozycjach zmiany na lepsze, ale narzekanie na istniejący stan rzeczy

"uważam, że społeczność jest jak rodzina... liczy się z twoim zdaniem i nie każe ci od niej odejść tylko dlatego, że nie zgadzasz się z jej zasadami/wadami..."
na szczęście nie jest jak rodzina ... bo inaczej to co nie wolno wojewodzie...
staramy się by społeczność miaal bardziej partnerski wydzwięk, ale nade wszystko, jak juz wcześniej pisałam ... w przeciwieństwie do takich portali jak digart, czy deviantart gdzie najbardziej znaczący jest element społecznościowy, nam zależy na wysokim poziomie prac...

nie chcemy tutaj tworzyć drugiego diga, bo ten juz jest... więc proszę, jak już dajecie jakieś pomysły, to przeczytajcie chociaż nasze-redakcyjne posty, by z nich utworzyc jako taki obraz tego portalu... nie mierzcie nas ta sama miarą co digart, bo to nieco innego charakteru portal...

rozumiem, że nowi użytkownicy tutaj mogą mieć ale, bo nagle się okazuje, ze nie jest tutaj tak różowo jak na digu...

ale jak ktoś jest tutaj już kilka lat, to mniej więcej powinien się przyzwyczaić... zrozumieć....
danie główne - to wybór redakcji, PT - wybór użytkowników, każdy ma coś do powiedzenia i zaoferowania

a jeśli ktoś uważa, że niesprawiedliwie siedzi w debiutantach, to nich przejrzy swoją galerię, spróbuje ocenić obiektywnie, zapytać redakcje, dać jej czas na odpowiedzenie... i to nie kilka dni... i robić chaos na forum... za bycie w redakcji nikt nikomu nie płaci, jest to praca społeczna... nie obowiązuje tutaj zgłaszanie się, ze kogoś nie ma.... mnie nie było kilka dni i przyjeżdżam a tutaj taka nieprzyjemna sytuacja i wygrażanie sobie nawzajem, obrażanie i usuwanie prac :|
^waldemar
2009-04-06
Oj narobiło się. Redakcja broni się przyparta do muru. Ale zostanie tak jak ma być. Ja również uważam, że prace szanownej redakcji nie powinny podlegać ocenie. Jest to wielce nieetyczne, ale redaktorzy też tworzą i też chcą pokazywać swoje dzieła - i kółko się zamyka. Stosowne byłoby się przychylić do sugestii lilly i pawika. Byłoby przejrzyściej. A i porównanie poziomu byłoby łatwiejsze. Mam nadzieję , że moje skromne zdanie nie na razi mnie Szanownej Redakcji Z czoł-giem.waldemar.

2009-04-06
hehe redaktor portalu o sztuce bez prac,to jak ksiądz który zabiera głos nt pożycia małżeńskiego. no nie ma bata;)
~lily
2009-04-06
Tutaj nie ma co się śmiać ani zwalać na redakcję winy, każdy jest tylko człowiekiem :) Rozumiem, że redakcja też chce tworzyć i ma do tego święte prawo. Natomiast kwestię obciążenia portalu przez dodanie zdjęć Debiutantów też można rozwiązać... likwidując zdjęcia Użytkowników na pierwszej stronie i dodając tylko pisemne odnośniki "Prace Debiutantów" i "Prace Użytkowników"... I nikt tutaj nie chce zrobić z tego portalu drugiego Digart-u, a takie częste wspominanie o konkurencji tylko zachęca do zajrzenia na ich stronę ;)

2009-04-06
To ja czekam na rysunek od Ciebie jak to widzisz. Ciekawe co powie na ten temat nasza grafik. A redakcja ma w różnych portalach swoje konta i ci sami użytkownicy są tu i tam. To co Waldemarze na wszystkich powinien być zakaz oceniania? Przecież jak nie tu to na innym portalu ktoś może mnie "adorować" jak to nazwałeś. Sądzę, że popadasz trochę w skrajności.
^Silmariena
2009-04-06
waldemar...
"Redakcja broni się przyparta do muru. "
nie odczuwam calej tej dyskusji jako obrony, ale jako przedstawienia własnych poglądów by inni zrozumieli jakie sa moje intencje

"Ja również uważam, że prace szanownej redakcji nie powinny podlegać ocenie. Jest to wielce nieetyczne,"
dlaczego to jest nieetyczne? redkacja nie jest tylko zwierzchnikiem, który ma pilnowac porzadku, jesteśmy częścią tego portalu, takimi samymi użytkonikami, którzy czekają na uwagi do swoich prac, ja tutaj pokazuje swoje rzeczy by móc zebrać jak najwięcej spostrzerzeń innych, czesto o niebo lepszych ode mnie twórców

"Stosowne byłoby się przychylić do sugestii lilly i pawika."
z tego co pamiętam variart zaczynał bez podziału... ten sie nie sprawdził, ... w postaci takiej jak jest dzisiaj przetrwaliśmy, rozwinęlismy sie i ustalilismy swoje miejsce w internecie... za chwilę rpzyjdzie kolejna nowa osoba i zaproponuje jeszcze coś innego... i dobrze, bo warto wszystko przedyskutować, spojrzec z każdej możliwej strony.... nie mówimy nie przed dyskusją.... mówimy nie w chwili, gdy dany pomysł juz był wdrożony, wykonany i po prostu nie wypalił.... każdy uczy się na błędach, my również... a nauka polega na tym by ich powtórnie nie popełniać

2009-04-06
podział wszedł chyba w 2005/06 roku, jak zaczęły tanieć cyfrówki, i ludzie zaczęli wrzucać pieski, kotki, zachody słońca.

2009-04-06
ja wrzuciłam pieska, ówczesny redaktor usunął mi pracę na tym portalu
^Silmariena
2009-04-06
hm, jakby nie patrzeć, dalej w debiutantach pieski itp się zdarzają... lub tzw zdjęcia albumowe

2009-04-06
jak my jesteśmy tacy źli to co powiedzą o EF? Polecam bardzo wszytki debiutantom www.ef.art.pl.

2009-04-06
Szkoda czasu na rozmowy wy jesteście be my cacy. Konkretne rozwiązania mogą tylko pomóc a nie stwierdzenia debiutanci są poszkodowani. Więc może zmienimy rozmowy z obrzucania się błotem na konstruktywne. Konkrety poproszę!!!!

2009-04-06
spokojnie , podsumujmy:
-prace użytkowników i debiutantów, mają zajmować porównywalną powierzchnie na stronie głównej.
-innym pomysłem jest zdjęcie prac ze strony głównej,. a zrobienie osobnych kart dla użytk. i debiut.
-prace redaktorów nie powiny być wyróżniane.

czekamy na więcej propozycji, mam nadzieje ze wiecej osób zabierze głos w dyskusji :)

ps. ja jestem w "debiutach" na EF :)
~lily
2009-04-06
cytuję silmariena: "jedyne ale dotyczy tego, że dyskusja toczy się nie o propozycjach zmiany na lepsze, ale narzekanie na istniejący stan rzeczy"

To właśnie istniejący stan rzeczy może być właśnie powodem do dyskusji na temat jego zmiany na lepsze, prawda?

cyt.: "na szczęście nie jest jak rodzina ... bo inaczej to co nie wolno wojewodzie...
staramy się by społeczność miaal bardziej partnerski wydzwięk, ale nade wszystko, jak juz wcześniej pisałam ... w przeciwieństwie do takich portali jak digart, czy deviantart gdzie najbardziej znaczący jest element społecznościowy, nam zależy na wysokim poziomie prac...'

Po pierwsze stereotyp, że rodzina nakazuje a nie rozumie uczuć bliskich jest tylko stereotypem i uważam, że takowe stwierdzenie zostało wysnute z osobistych relacji "rodzic -dziecko", zdrowe relacje rodzinne są relacjami opartymi na zrozumieniu, częstych rozmowach, a z tym się również wiąże postawa "partnerska"...

"w przeciwieństwie do takich portali jak digart, czy deviantart gdzie najbardziej znaczący jest element społecznościowy, nam zależy na wysokim poziomie prac...
nie chcemy tutaj tworzyć drugiego diga, bo ten juz jest... więc proszę, jak już dajecie jakieś pomysły, to przeczytajcie chociaż nasze-redakcyjne posty, by z nich utworzyc jako taki obraz tego portalu... nie mierzcie nas ta sama miarą co digart, bo to nieco innego charakteru portal..."

Otóż zauważyłam, że bardzo zwraca się tutaj uwagę (a w szczególności jedna osoba z redakcji) na inne portale, porównując je z do Variart i obniżając ich jakość... Myślę, że profesjonalne portale nie obrażają konkurencji w oczach swoich użytkowników tylko skupiają całą uwagę na poprawie swojego wizerunku... Takie ciągłe najeżdżanie na inne portale, które nie mogą się bronić same jest moim zdaniem niedopuszczalne...
A co do "elementu społecznościowego" to czy dbanie o wysoki poziom prac, przynależność do poszczególnych grup oraz przyznawanie uczestnikom statusów nie nie jest takowym ELEMENTEM SPOŁECZNOŚCIOWYM tego portalu? Proszę się nad tym zastanowić silmariena :)

2009-04-06
mysle że Sil miała na mysli, to, ze chcemy się wyróżniać od innych portali jednocześnie zdając sobie sprawe,że system tam obowiązujący spowodował śmiatniczek w którym jedynym sposobem na odnalezienie wartościowej pracy jest funkcja " obserwacja' by nie zginęła w natłoku przeciętnych prac.
Nie wymieniając nazwy-portal ten dawno zrezygnował z promocji siebie poprzez prace znajdujące sięna pierwszej stronie. Ich "wizytówką" stała się społecznośc która żywo wypowiada sięna różne tenmaty, nie koniecznie o sztuce.
Odkąd tutaj jestem, wydawało mi się, ze społeczność bardziej skoncentrowana jest na swoim rozwoju i dbaniu o poziom prac, dlatego zdumą mogliśmy prazentować twórczośc swoich użytkowników. Niewiele portali może się tym pochwalić:)
^Silmariena
2009-04-06
jak widzę, nie zostalam zrozumiana....

ja nie najeżdżam na inne portale, chcę jedynie wykazać ich różnice.... one nie są gorsze są inne....
sama jestem na digu, na deviancie, na efie... na każdym z nich szukam czegoś innego, na variacie również... uważam po prostu, że nie ma potrzeby powielać schematów które już istnieją... fakt te portale mają swoja wspólna cechę, umożliwiają pokazywanie własnych prac... ale sa też różnice, które świadczą o ich odmienności

"stereotyp, że rodzina nakazuje a nie rozumie uczuć bliskich jest tylko stereotypem i uważam, że takowe stwierdzenie zostało wysnute z osobistych relacji "rodzic -dziecko", zdrowe relacje rodzinne są relacjami opartymi na zrozumieniu, częstych rozmowach, a z tym się również wiąże postawa "partnerska"..."
jak dla mnie to nie jest stereotyp... po prostu mamy inne widzenie rodziny :)
dla mnie rodzina to podział na role, są rodzice i są dzieci, rodzice wychowują dzieci, pokazują im co jest dobre a co złe, za pomocą również i zakazów... już nie raz widziałam partnerską rodzinę... i dzieci po kilka lat które wyzywały swoje mamy od k* itp.

nie dziękuję, wolę mieć swoje stereotypowe widzenie rodziny :) ale tym samym nie przekształcam tego na relacje z użytkownikami, które powinny mieć raczej formę zgromadzenia pasjonatów, hobbystów, gdzie można się od siebie nawzajem uczyć, podziwiać i kształtować swoją własną wrażliwość
~lily
2009-04-06
Szkoda, że rodzina kojarzy się niektórym z nakazami i zakazami, poza tym to, że rodzic żyje z dzieckiem w partnerstwie, nie świadczy o tym, iż dziecko za jakiś czas będzie mówić do matki "ty k....o"... Poprawne wychowanie to nie nakazy i zakazy, tylko zrozumienie ludzkich potrzeb w sensie przynależności do grupy, którą w tym przypadku jest rodzina... to umiejętność zacieśnienia więzi, oraz utrzymania lub zlikwidowania poszczególnych granic pomiędzy dzieckiem a rodzicem, tylko trzeba wiedzieć jakich... zakazując komuś coś przyczyniasz się do kolejnego buntu ze strony tej osoby... "zakazany owoc" najbardziej kusi...

No, ale nie odbiegajmy od tematu i skupmy się na propozycjach mogących ulepszyć portal, skoro i tak redakcja planuje wprowadzić jakieś zmiany :)
Kto ma jeszcze jakieś ciekawe pomysły?
marylausa
2009-04-06
Według mnie nie powinno być tego podziału Użytkownicy i Debiutanci .
Prace powinny być po prostu pokazywane bez podziałów na grupy w kolejności jak są nadsyłane . Nie było by wtedy adoracji kropek a szczere wypowiedzi na temat różnych prac jakie się podobają .Nikt nie jest ślepy więc nie trzeba mu sugerować kto jest lepszy czy gorszy. Może jakieś anonimowe "tak" na prace które się wyjątkowo podobają i chcielibyśmy aby one stały się Daniem Głównym czy Pracą tygodnia .
Tworząc taki podział jaki tutaj jest wprowadzono -typowe dla tej części świata - brzydko mówiąc " lizanie " a nie szczerość w ocenie pracy .
Za szczerość w takim schemacie jaki jest tutaj tylko się cierpi .Bądźmy szczerzy ale niech nasza szczerość nas nie dyskwalifikuje w niczym .Jeżeli nie będzie tych podziałów -nie będzie problemów ze szczerością .
Myślę , każdy ma takie same prawa wystawiania swoich prac więc i Redakcja również ale nie może być tak ,że Redakcja jest niegrzeczna i ponad prawem .Myślę ,że anonimowe wysyłanie głosu na jakąś pracę od każdego jeden głos na daną pracę dała by szczere głosowania bo nikt nikomu nie byłby nic dłużny a prace które uzyskały by większość głosów byłyby sprawiedliwie na miejscach wyróżnionych za pracę .

2009-04-06
czyli jak dobrze rozumiem, proponujesz ,aby każdy miał możliwość głosowania raz- na jedną prace?

Marylo, dlaczego uważasz że Redakcja stoi "ponad prawem"?
czy z tytułu bycia w redakcji otrzymuje jakieś korzyści? czy fakt że mamy jakieś zdanie w tej dyskusji to nietakt z naszej strony? powinniśmy siedzieć cicho i z pokorą słuchać jak się po nas jedzie?

ps. ile szkół tyle sposobów na wychowanie:) moja wykładowczyni twierdziła, ze harcerstwo, czyli dla malucha taka troche szkoła życia która miała wyrobić w nim poprawne nawyki:)
pozatym,można wsłuchiwać się w emocjonalne potrzeby dziecka, ale czesto te potzreby wykraczają poza ramy tego, co nazywamy miłością rodzicielską. A jak powie- chce nowy telefon, mp4 czy inne rzeczy, albo jak demoluje pokój- bo ma taką potzrebe- to też sie rodzice powinni zgadzac?
marylausa
2009-04-06
Raz na daną konkretną pracę nie np. 5x - co nie ograniczało by nikogo by głosować też i na inne prace które mu się podobają .Prace a nie Osoby
Jesteśmy tutaj po to by przede wszystkim nauczyć siebie więcej o sztuce a nie o sympatiach.

^Silmariena
2009-04-06
lily nie wiem na jakim etapie jesteś ty w swoim życiu, ale ja właśnie zakładam rodzinę i dlatego bardzo dużo nad tym myślałam... dla mnie nakazy i zakazy to nie jest coś złego i negatywnego, to kwestia ilości, jakości, rozumnego podejścia do tematu :)
jeśli o dziecko chodzi, to wszystko jest kwestia wieku... z kilkulatkiem nie tworzy się partnerstwa, gdyż rodzic jest autorytetem i źródłem wiedzy... potem zaczyna się to zmieniać...
z buntem mamy do czynienia w późniejszym wieku... i obojętnie jakby wychowywane wyglądało zawsze on będzie, taki jego charakter :)

wiem, że zbaczam z tematu, ale nie lubię gdy mnie źle interpretują :)

co do zmian, to owszem czekamy na propozycję, co dwie głowy to nie jedna :)

2009-04-06
zaraz, ale przecież teraz można głosować raz na jedną prace:/
nie można na prace głosować podwójnie
~lily
2009-04-06
Może na przykład jak powyżej wspomniała marylausa mógłby być np. tydzień albo dwa tygodnie głosowania i oceniania dla każdej pracy, która przez ten okres byłaby całkowicie anonimowa, wtedy wiedzielibyśmy co inni myślą o niej, jakie odnoszą wrażenia itd. A po tym czasie redakcja podliczyłaby, lub automatycznie zostałaby podliczona ilość głosów i wtedy autor pracy mógłby zostać ujawniony.
Można dać jakiś limit głosów, aby praca została uznana za pracę dnia, tygodnia lub miesiąca...
A na przykład, prace, które absolutnie są do bani, nie podobają się nikomu, mogłyby być faktycznie kasowane przed ujawnieniem autora ze względów porządkowych po upływie czasu głosowania... wiec nikt by nie wiedział czyje to dzieło, prócz samego wykonawcy :) , redakcja również powinna o tym nie wiedzieć i byłoby po kłopocie...
Autorzy nieudanych prac mogliby potem intensywniej popracować nad udoskonaleniem swojej techniki.
A po pół roku czasu można by było pokazać autora lub autorów prac (jeśli mieliby tyle samo głosów), który przez ten czas zdobył/li największe uznanie w swojej twórczości, no i wtedy jeśli ktoś lubi kropki, kreski lub inne rysuneczki , można takiej osobie dać odznaczenie...
Mam nadzieje, że nie namieszałam zbytnio? ;)
^Silmariena
2009-04-06
istnieje serwis na którym zniesiono oceny... spowodowało to mniej więcej tyle, ze nie ma konstruktywnych komentarzy... jak ktoś zostawia komentarz to w postaci... "fajne, dodaje do ulubionych"
ludzie się nie uczą, bo nikt nie wskazuje im drogi, a wręcz utwierdza w przekonaniu, że nie popełniają żadnych błędów...

dlatego na variacie są oceny, nie chcemy by portal był jałowym miejscem gdzie można coś pokazać...

ma wzbudzać emocje i jak widać, idzie całkiem nieźle :)

2009-04-06
oj pogubiłam się:(
marylausa
2009-04-06
Magdaleno nie twierdzę ,że ponad prawem ale mam wątpliwości w sprawiedliwym wyborze np .
chociażby ostatnie Danie Główne - obserwując wpisy i ilość osób zainteresowanych tym zdjęciem nie mogę uwierzyć , że to właśnie danie główne .
Ile jeszcze osób uważało to zdjęcie za ciekawe -pod jakimkolwiek względem
To Twój typ - rozumiem , że może Ci się podobać ale to ma się podobać większości i to większość musi w tym ujrzeć jakąś sztukę .
To byłoby sprawiedliwe .
~lily
2009-04-06
silmariena przecież ja nie proponuję znieść ocen...
^Silmariena
2009-04-06
lily o zniesieniu ocen to do wypowiedzi marylaus mialo byc :)

lily wiem co masz na mysli (anonimowość), ale to w wiekszości przypadków jest nie do wykonania, z tej prostej przyczyny, że twórcy często charakteryzuja sie swoim indywidualnym stylem... Ci co pokazuja, wysatwiają, mają przemyslane co chca tworzyc i jak...

ich prace, ich styl jest ich podpisem, nie potrzeba przy tym etykiety
^Silmariena
2009-04-06
przede wszystkim jedna sprawa... danie główne - to wybór redakcji, prace ktore nas zachwyciły, spodonbały się z jakichs względów
prace tygodnia to wybory uzytkowników, na które redakcja nie ma wpływu - że tak powiem, sa wybierane z maszynki, która dostaje najwiecej głosów ta staje się rpaca tygodnia
~lily
2009-04-06
marylausa moim zdaniem ma rację, a ta propozycja, którą podałam trochę wyżej również mogłaby się udać, gdyby tylko spróbować ją zrealizować...

2009-04-06
ale po co ukrywać autora? Wielu z nas działa na kilku portalach i to jest a wykonalne być anonimowym.

Przy wyborach, ocenach nie kieruję się autorem tylko własnymi spostrzeżeniami na pracę. Może jest mała grupka głosująca na tę samą osobę w PT to widać co tydzień, ale to nie jest redakcja :D

Z tego co wiem w nowej odsłonie portalu będzie opcja szkicownika i portfolio. W jednym pokazujemy wszystkie prace te bardziej i mniej udane. A w drugim najlepsze.

A co do głosowania teraz można głosować na kilka prac. Jeden głos jedna praca. PT wybierają użytkownicy redakcja nie manipuluje przy tych wyborach.
~lifeform
2009-04-06
generlanie zrzecz biorąc podział na grupy jest dobrym pomysłem:D...należy w jakis sposob utrzymac dobry poziom serwisu...niema sensu robienie (jak ktoś wcześniej napisał "drugiego DA"...trugą kwestją i najbardziej chyba sporną jest dostrzeżenie prac debiutantów...kazdy powinien chyba spojrzeć troche bardziej krytycznie na swoje prace i porównać do prac uzytkowników z kropkami...podobno każdy artysta to egoista...kazdy uwaza siebie za fenomen...faktem jest że naprawde niektóre galerie debuitantów zasługują ju na kropke...a niektórym mało co brakuje (np mnie:P)...w tym momencie mamy do czynienia ze zniechęceniem i małym buntem...moim zdaniem jest potrzebna mała zmiana systemu serwisu....zgadzam się z tym żeby prace debiutantów stały sie bardziej dostrzeżalne...tak czy owak mi się tu podoba :D...
^Silmariena
2009-04-06
lily, ale po co realizować coś co na wstępie ma wady....
jaka anonimowość, gdy większość pojawiających się prac w galerii jest rozpoznawalna po stylu z marszu...
~lily
2009-04-06
więc zróbcie anonimowość dla debiutantów a jeśli ktoś z nich jest już rozpoznawalny to wtedy dajcie ich do użytkowników...
Jezusie... to są tylko moje pomysły, nie piszę, że są bez wad, ale dzięki temu może co nieco podpowiem, pomogę w wyborze najlepszej opcji...

2009-04-06
dyskusja jest gorąca byle emocje nie wzięły górę, lily spokojnie tu odpowiadamy, rzucaj pomysły, nie zawsze spotkają się one z akceptacją z różnych względów np. część rzeczy tu przerabialiśmy dużo wcześniej, sami też rozmawiamy w redakcji o rożnych rozwiązaniach. Takie rozmowy nigdy nie są łatwe gdy trzeba przekonywać do swoich racji
marylausa
2009-04-06
JESTEM JAK NAJBARDZIEJ ZA KOMENTARZAMI bo to one są po to aby nas nauczyć czegoś .
Czasami komentuję jednym słowem ale to oznacza ,że jestem zainteresowana pracą , Tam gdzie mi się wyjątkowo podoba piszę co myślę a tam gdzie mi się nie podoba nie wpisuję się w ogóle bo szkoda mi czasu na niepotrzebne komentarze i zatruwanie innym życia Myślę ,że większość tak robi komentuje kiedy ma ochotę no może nie którzy ze wzajemnej adoracji

Komentarze nie powinny mieć nic wspólnego z oceną . I kiedy tak się stanie każdy bedzie się czuł ,że komentuje to co chce i jak czuje . TO CO Się PODOBA JEDNEMU NIE MUSI DRUGIEJ OSOBIE .
Ocena ma być za pracę i nie musi być komentowana dlaczego tak jest oceniana .Jeżeli ktoś nominuje prace to dlatego ,że jest w niej coś co go intryguje w niej .
^Silmariena
2009-04-06
marylaus... jakie sa chęci a jak wychodzi to pokazują doświadczenia w innych galeriach...

w jednej znieśli oceny, komentowanie jest dalej dopuszczalne... wynikiem tego sa nic nie znaczące komentarze... wniosek jest jeden oceny byc powinny

chociazby po to, ze gdy nie do końca rozumiesz koemntarz ocena daje ci jasniejszy obraz, do tego... jesli nie chce sie dawac oceny, to sie tego nie robi... jest zawsze wybór

borkos
2009-04-06
zawsze udzielała mi się natura buntownika, ale stoję w tej dyskusji po stronie moderatorów-użytkowników, bo przemawia za nimi więcej racji. To serwis redagowany przez nich i to jest najważniejszy argument, oni tu rządzą i ustalają sobie co chcą. Poza tym nie wierzę w złe intencje madzikowej silmaneri i innych itd bo owszem zdarza im się wrzucić na swoje galerie szajs, który wydaje im się za dzieło ale większość prac jest naprawdę dobrych toteż świadczy za nimi, że mają jakąś świadomość artystyczną i w miarę obiektywnie potrafią ocenić dzieło innych. Celem, który powinien napędzać ruch na tym portalu powinien być wysoki poziom. Prawda jest taka, że jak praca jest dobra to obroni się sama niezależnie od tego czy ktoś jest debiutant czy mistrz. Jeśli komuś zależy na dużej ilości widzów w galerii to niech po prostu włazi na strony poszczególnych osób i zaprasza do odwiedzin. Podział musi być. też nie chcę oglądać piesków i głów koników czy JP2 na stronie główniej.
Prestiż tej galerii odbiera dział fotografia i fotomontaż, być może to tylko moje subiektywne zdanie ale ja nie udzielałbym aspiracji artystycznych fotografii, jestem tego przeciwnikiem. Szanuję dobre zdjęcia ale nigdy nie zaakceptuję tej roboty jako sztukę, wiąże się z tym również mój pogląd, że przyznawanie awansów fotografom i foto-montażystom to nonsens. Sugeruję likwidację tego działu.
Dobrze, że Lily wywołała dyskusje bo jest potrzebna, podziały uważam za słuszne, z takim zastrzeżeniem, że warto może by zamenić nazewnictwo- nie użytkownik-debiutant a erudyta- adept lepiej jest bardziej elastycznym podziałem.
~lifeform
2009-04-06
zlikwidownie działu fotografii?...pff...totalny nonsens!...ale fakt jest taki że mało tu fajnych fotek:D (oprócz moich) hehe...

2009-04-06
spokojnie,fotografia nie zniknie:) jakiś czas temu dokonaliśmy redukcji działów, mysle że jest lepiej:)
borkos
2009-04-06
wywalenie fotografii spowodowałoby odciążenie portalu o 1/3 fotografia to fotografia a nie sztuka a serwis ma w nazwie ART ale widzę, że na to administracja nie jest jeszcze gotowa się zdobyć. lifeform to oczywiste i zrozumiałe, że to co napisałem ci się nie podoba...
~lily
2009-04-06
borkosiu bardzo dobry pomysł co do zmiany nazewnictwa, ale nie uważam, aby fotografowie i graficy byli gorsi od malarzy... to są po prostu inne typy twórczości, ale tak samo godne uwagi jak każdy inny... dobra fotografia to nie tylko pstryk, jak wydaje się komuś, kto tego nie robił, to odpowiednie złapanie ostrości na danym przedmiocie, ustawienie parametrów w zależności od światła pokojowego lub pogody na zewnątrz... dochodzi do tego jeszcze aspekt artystyczny, scenografia, charakteryzacja itd., wiec to nie takie hop siup... mam do czynienia z fotografią na co dzień, więc wiem ile to wysiłku kosztuje...
Co do sprawy grafików, jest ona podobna i to, że sztuka pokazywana jest na obrazie graficznym a nie na płótnie lub papierze, to niczemu nie ujmuje... Uważam to za taką samą ciężką pracę jak malarstwo, fotografia, rękodzieło, rzeźba itd.
borkosiu spróbuj namalować coś tabletem w programie graficznym, to się sam przekonasz, że łatwizną to nie jest...
Dlatego też uważam, iż te dziedziny sztuki również powinny istnieć na tym portalu...
~lily
2009-04-06
kliknęło mi się dwa razy ten sam tekst, więc musiałam to zlikwidować ;)
borkos
2009-04-06
lily o grafice nic nie pisałem! Fotografii jednak nie zaakceptuję.
~lifeform
2009-04-06
oj wiem wiem!...fotografii jest na tym serwisie dosyc mało...a jeżeli sie ju pojawia to raczej mija sie z pojeciem dobrej fotografii (biorąc pod uwage wszystkie dziedziny fotografii)...no ale jeżeli nawet stanowi mały procent...to zniknąc niemoże...
~lily
2009-04-06
tak borkosiu, przyznaję się do błędu, zwracam honor :)
borkos
2009-04-06
niegdyś dyskutowałem na temat co sztuką jest co nie, dość obszernie i sądzę, że jak dalej będzie taka tendencja, nadmiernej tolerancji, to niedługo pięknie wypieczone ciasteczka też staną się sztuką, bo kosztowało to dużo roboty. Sztuka nie zależy od trudu pracy w nią włożonego ale od efektu jaki robi na odbiorcy. Mogą nastawiać sobie te aparaciki na co chcą i męczyć się całymi dniami ale sztuką to nigdy nie będzie. Miejsce fotografii jest w dziale rzemiosło.
~lifeform
2009-04-06
czy fotografia zasługuje na miano "sztuki" czy też nie...kwestja założenia kolejnego wątku:D...tutaj raczej odbiegamy nieco od tematu...
~lily
2009-04-06
Ja uważam fotografię również za sztukę i zdania nie zmienię, wiec od razu sugeruję, że nie warto wdawać się "ze mną" w dyskusję na ten temat... Nie widzę również innych osób, którzy są przeciwni uznania fotografii jako "niesztuki", więc jaki jest teraz sens tej rozmowy?

Może zaprosimy kogoś z działu FOTOGRAFIA I FOTOMONTAŻ, wtedy siły będą wyrównane... oni również mają prawo się bronić przed wyrzuceniem ich ze społeczności...
~lily
2009-04-06
lifeform ma rację, przejdźmy wreszcie do tematu... Jakieś jeszcze sugestie co do zmian poza wyrzuceniem działu fotografia i fotomontaż?
marylausa
2009-04-06
Nie proponowałam anonimowości prac ani autorów . Myślę , że każdy tutaj jest aby pokazać siebie i swoja twórczość .
Moją propozycja było aby znieść podział na debiutantów i uczestników lub go uzależnić od czegoś konkretnego np. decyzji po miesiącu czy kilku miesięcznym debiucie czy ta osoba może użytkować Wasz portal czy nie na podstawie zwyczajnego zainteresowania pracami danego debiutanta a nie tym kim on jest -

Debiut to coś ,wstępnego a nie siedzenie w debiucie 3 lata .Rozumie , że Redakcja chciałaby wiedzieć coś więcej o debiutancie -czy w ogóle jest godzien być tutaj w tym portalu ale skoro już przeszedł ten okres debiutu -w miesiącach czynnego uczestnictwa i komentarzy .To czy to nie pora zmienić ten status i dopuścić go do normalnego użytkowania tego portalu. Nie proszę się o kropkę z racji wyróżnienia czy docenienia moich prac ,ale uważam ,że użytkując to miejsce przez prawie 3 lata stałam się użytkownikiem a nie debiutantem na VA
^Silmariena
2009-04-06
borkosiu, nie zgadzam się z tobą...

bo dobra fotografia mam niewiele wspólnego z pstrykaniem, nawet takim gdzie potrzeba czasu i nastawiania...

fotografia to worek w ktorym jest wiele technik... w tym guma, cyjanotypia i wiele wiele innych które maja często bardzo dużo z malarstwem wspólnego, zahaczają o grafikę... jest wiele wspaniałych prac w naszej galerii, ktroe sa fotografią, lecz i wiele słabych, tak samo jak w innych kategoriach...

fotografia jak i malarstwo może w pewnych momentach być traktowana jak rzemiosło... wszystko zależy od wartości artystycznych danej pracy, a nie od narzędzi i mediów...
~lifeform
2009-04-06
lilly...włącz sobie jakiegoś ambienta i napij sie herbaty ziołowej...widze że jestes troche rozgoryczona i zbulwersowana...wszsytko na spokojnie...niema co sie czepiać każdego słowa w wątku i go rozwijać...bo wtedy groch z kapustą wyjdzie i zero konkretów...
^Silmariena
2009-04-06
debiutant - to feralna nazwa... ale w zamiarze redakcji nie było by czlowiek - debiutant był rozumiany jako osoba, która jest u nas krótko

wielokrotnie już zastanawialiśmy się nad awansem po ilości prac/ długości bycia w galerii...
ale nie te kryteria maja dla nas znaczenie... a poziom prac jak już wielokrotnie wspominałam :)
~lily
2009-04-06
lifeform jesteśmy tutaj nie dla emocji tylko technicznych spraw, nie widzę powodu, abyś proponował mi herbatkę ziołową na ukojenie nerwów, ponieważ po pierwsze mnie nie znasz a po drugie, to w jaki sposób piszę może nie być adekwatne do tego w jakim stanie psychicznym aktualnie jestem... Mogę na ten czas być nade rozluźniona... Więc wszelkie aluzje na temat moich emocji i zachowań proszę zostawić dla sienie oraz zakończyć prowokowanie do bezsensownej kłótni ze mną...
Skup się lepiej na propozycjach, albo daj sobie spokój...
marylausa
2009-04-06
Nie zarzucam tez nikomu że źle pracuje -wiem co to jest praca społeczna .
Jestem tylko za szczerością i obiektywizmem Nie proszę o nic co nie miałoby sensu dla mnie w mojej myśleniu .Kocham ludzi niezależnie czy im się podobają moje prace czy nie

i jeszcze jedno nie ma we mnie złości , jadu i bezczelności ..... Pozdrawiam
marylausa
2009-04-06
swoja drogą to na jakiej podstawie Redakcja stwierdza ,kto jest dobry a kto nie . Przecież to tylko Wasza opinia -trzech osób które z pewnością nie zawsze zgadzają się ze sobą -chociażby w wyborze dania głównego .Każdy ma swój własny gust i smak i nie każdy musi lubić to co inni unfortunately wiem jak to dział
~lily
2009-04-06
zgadzam się z tym marylausa
borkos
2009-04-06
marylusa ty po nie wierzysz w szczerość i obiektywność adminów i uważam, że w sztuce nie ma gustów bo to nie butik z sukienkami i istnieją kryteria wyznaczające czy praca jest czy nie jest godna
^Silmariena
2009-04-06
redakcja liczy 4 osoby...

każdy awans jest omawiany.... często burzliwie...

nigdy nie ukrywaliśmy, że awans jest wynikiem naszego zdania, gustu itp. kwestia zaufania w nasze wyczucie smaku... i tak, to tylko lub aż nasze zdanie, osób które ten portal ciągną do przodu i starają się by trzymał poziom, by żył... osób które już nie raz przekonały się, że urażona duma artysty potrafi znaleźć wiele niewybrednych określeń na temat płci, wieku i upodobań danego redaktora...

od kilku miesięcy siedzimy nad zmianami w serwisie, potrzeba po temu wiele pracy i czasu, a każdy z nas ma swoje życie, prace, rodzinę...

ile jest ludzi tyle zdań, nie da się wszystkich zadowolić, już nie raz się o tym przekonalismy, jako redakcja mamy wspólne wyobrażenie tego serwisu i staramy się ciężką pracą dążyć by był on jak najlepszy
~lifeform
2009-04-06
niemam zamiaru cie prowokować do zadnej kłótni...tak czy inaczej z góry przepraszam:D...
~lily
2009-04-06
A kto wymyślił kryteria? Sami ludzie, prawda? A czym się oni najpierw kierowali? Swoimi gustami, a potem narzucili je innym... Nie widzisz, że kanony co jakiś czas się zmieniają? To jest pewien rodzaj gustu, stylu, który podobnie działa w sztuce i w modzie (przysłowiowy butik z ubraniami), tylko, że moda zmienia się trochę częściej... Taka jest rzeczywistość borkosiu... ;P Sami sobie narzucamy kryteria, większość z nas to konformiści, kierujemy się zasadami i kryteriami narzuconymi odgórnie... :)
~lily
2009-04-06
lifeform nie gniewam się :) prosiłabym tylko o troszkę wyrozumiałości dla mojego temperamentu :)
nitro
2009-04-06
Szczerości i obiektywizmu pewnie nigdy nie będzie ;-) był taki konkurs "obraz roku" gdzie jurorami były osoby spoza kraju, takie które nie znały polskiego rynku sztuki... i ... już go nie ma...

~lifeform
2009-04-06
niewiem czy załatwiło by sprawe...wieksza liczba moderatorów...poprostu na zasadzie jakiegoś systemu głosowania...(np wiekszością) :D

2009-04-06
kryteria sa takie, jakie funkcjonują wszedzie, nie tylko dotyczą wytworów artystycznych. Dla nas liczy się niepowtarzalność, oryginalnośc, styl, pomysł na kreowanie rzeczywistości, połaczenie formy i treści w nich zawartych. to chyba nie jest nic nadzwyczaj dziwnego.
Marylo,może zastanów się ,czy nie powinnaś bardziej popracować nad swoimi pracami, zamiast strzepić jezyk o niesprawiedliwości społecznej.
marylausa
2009-04-06
Borkosiu -Twoja droga to Twoja droga ..............................
Twoja wiara to też Twoja wiara a ja jej nie kwestionuję ......................

znam siebie
^Silmariena
2009-04-06
nie wazne jaki byl tego poczatek, gdyz historia, dzialania i hm... większość ludzi zweryfikowała gusta do tych kanonów, kryteriów, zwał jak zwał...
tak jak ma sie poczucie co jest dobrem a co złem, tak samo tym co jest dobre a co złe...
wszystko to przychodzi z wiekiem, doświadczeniem, dostępnością, wiedzą... i pewnie milionem innych rzeczy...

jako, ze redakcja na codzien zajmuje się sztuką, ma z nią styczność, często tez wyniosła wiedzę ze szkół, warsztatów itp. tako tez wydaje mi się nieodpowiednie kwestionowanie możliwości takich osób do oceny prac...

tym bardziej jestesmy osobami tworzacymi ten serwis, więc nie rozumię dlaczego niektórzy odbierają nas jakbyśmy mieli zle intencje... przecież nie nie w naszym interesie byłoby podejmowanie decyzji ze względu na kaprys widzi mi sie itp.
nitro
2009-04-06
usuwam coś się pomerdało
~lily
2009-04-06
prosiłabym zaprzestania używania takich powiedzeń odnośnie użytkowników jak np. "strzępienie języka", bo te osoby mogą czuć się troszkę niemiło... poza tym wywołuje to następną burzę emocjonalną i rozmowa nie będzie miała końca...
nawet ja mam wrażenie takiej nutki sarkazmu ze strony komentatora...

Zakładając ten temat chodziło mi o Wasze propozycje ulepszenia portalu, na który wklejamy swoje prace, ponieważ planowane są zmiany szaty graficznej o ile mnie pamięć nie myli...
~lily
2009-04-06
absolutnie ten temat nie kwestionuje kompetencji ani doświadczenia redakcji portalu... poza tym uważam, że mają prawo zabierania głosu tak jak inni...

2009-04-06
:O
marylausa
2009-04-06
Nitro dziękuje Ci Twoją wypowiedz masz prawo tak uważać .Maluje bardzo dużo i ciągle szukam nowego .Próbuję doświadczyć wszystkiego w malarstwie ,ciągle uważam , że mam czas na to by zdecydować się i obrać jakiś kierunek a może jest już dla mnie za późno aby podjąć taka decyzje a może po prostu nie potrafię wybrać bo zbyt wiele lat spędziłam w komercyjnym świecie .Malarstwo jest moja pasją i może dlatego tez pozwalam sobie w nim na to by doświadczać a nie wybierać . Według Ciebie nie robię postępów od 3 lat ,według innych robię i nie obrażając nikogo -ja po prostu maluję najlepiej jak potrafię i ciągle ciągle szukam swojej drogi .
Z miłą chęcią posłucham Ciebie co zrobić aby udoskonalić mój warsztat .
^Silmariena
2009-04-06
lily... niektóre wypowiedzi dobitnie dają do zrozumienia, że redakcja jest niczym dyktator bezwzględny, a nie ma predyspozycji, by innym mówić co i jak...

"na jakiej podstawie Redakcja stwierdza ,kto jest dobry a kto nie . Przecież to tylko Wasza opinia -trzech osób które z pewnością nie zawsze zgadzają się ze sobą -chociażby w wyborze dania głównego .Każdy ma swój własny gust i smak i nie każdy musi lubić to co inni"
pawik
2009-04-06
"na całe szczęście tutaj nie zwalniamy z powodu takich a nie innych umiejętności obsługi programów graficznych, a tak w ogóle zastanowiłabym się nad głoszeniem takowych wypowiedzi gdy we własnym portfolio nie ma się prac przedstawiających w pełni pokazujące możliwości owych programów."

ja nie mówię o możliwościach programów tylko o technicznym opanowaniu programów. zwykłe szparowanie się kłania.
jak bym miał pokazać wszystkie możliwości programu to by w pracy był burdel więc nie bądź śmieszna i czytaj ze zrozumieniem.
~lily
2009-04-06
silmariena prawda jest taka, że kto się czuje jak "dyktator" i uważa, że jego wiedza i predyspozycję są na poziomie miernym to inni go będą tak odbierać... A czy któryś z reszty Redakcji tak się tutaj czuje w stosunku do siebie samego? Nie sądzę, więc chyba należy odpuścić robienie z siebie oraz innych kierujących tym portalem "kozłów ofiarnych" niewyżytej społeczności artystycznej... należałoby tą kwestię zamknąć... :)
Każdy wie, że praca redakcji jest bardzo ciężka, ale w końcu sami się tego podjeliście, nikt przecież nie gwarantował tego, że będzie łatwo pracować z ludźmi, a zwłaszcza tymi niezadowolonymi...
marylausa
2009-04-06

~lily
2009-04-06
pawik czy mogłabym się dowiedzieć dla kogo był ten komentarz i kto nie czyta ze zrozumieniem?
borkos
2009-04-06
"A kto wymyślił kryteria? Sami ludzie, prawda? A czym się oni najpierw kierowali? " no właśnie nie, kryteria wymyśliły się "same"
pawik
2009-04-06
dla silmariena
^Silmariena
2009-04-06
pawik...
umiejętność wykorzystania możliwości programu a jego techniczne opanowanie to to samo... napisałam o jednej pracy, przecież to jest niemożliwe, więc nie bądź śmieszny i czytaj ze zrozumieniem

ja nie robię z redakcji kozłów ofiarnych, jedynie staram się nakreślić wszystkie strony jej działalności od tych pozytywnych do tych mniej przyjemnych

i jako, ze sami podjęliśmy się tej pracy, to dajcie nam ją wykonywać, a nie podważajcie naszego zdania na każdym kroku... bo co innego lily jak mówiłaś, jest dawanie propozycji do zmiany na lepsze galerii... a co innego czepianie się redaktorów względem słuszności ich decyzji
~lily
2009-04-06
marylausa zawsze jest czas na obranie sobie odpowiedniego kierunku :) ja też ciągle szukam, nie wiem kiedy znajdę, bo lubię różnorodność, częste zmiany itd., ale wiem jedno, że z malarstwa na pewno nie zrezygnuję, może będę miała przerwy, ale nie zakończę tego za nic w świecie... ;)
I Tobie proponuję to samo :)
borkos
2009-04-06
"A kto wymyślił kryteria? Sami ludzie, prawda? A czym się oni najpierw kierowali? " no właśnie nie, kryteria wymyśliły się "same"
^Silmariena
2009-04-06
dziewczyny to jest zbyt silne by rezygnować, a wydaje mi się, że każdy szuka... to jest jak z nauką, człowiek uczy się przez całe życie :)
ja też mam nadzieję, że kiedyś znajdę, ale z drugiej strony wydaje mi się, że wtedy stwierdzę, że mam jeszcze wiele do odkrycia i pójdę dalej :)
~lily
2009-04-06
borkosiu...
chyba sobie żartujesz już... ;P kryteria to grupa twierdzeń, które kryją w sobie ogół pojęć i zasad określający pewne typowe dla nas zachowania, styl w sztuce oraz innych dziedzinach... jak mogły wymyślić się same? albo będziesz poważny, albo zabrniesz w "ślepą uliczkę"... ;P

2009-04-06
zrobiliśmy pasztet z tego topicu. od tej pory same propozycje zmian na va!!!!!!!!!!!!!!
krótko i zwiężle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pawik
2009-04-06
silmariena bez komentarza

a tak w ogóle to większość moich prac to digital painting.
zauważyłem również że w dziale grafika prace które mają zastosowanych dużo filtrów i kryć mają dużo głosów i ocen. nie chcecie robić drugiego Digarta, a on już dawno tutaj zagościł :)

"ejestrujac sie na tym portalu kazdy wiedział jak wygląda jego struktura, więc prosze nie próbujcie jej na siłę zmieniać, nie róbmy drugiego diga... on już istnieje"

To po co jest dział forum Idee i pomysły? Po to drodzy użytkownicy żebyście sobie popisali, podumali ale i tak zostanie tak jak jest?

2009-04-06
pawik, i inni, jeszcze troche tekich wypowiedzi i temat bedzie zamknięty.
miały byc propozycje,pomysły a jest wszechobecne marudzienie.
Konkrety!!!!!!
~lily
2009-04-06
silmariena i tutaj jest "pies pogrzebany", człowiek uczy się przez całe życie i nawet przed śmiercią nie wie czy osiągnął szczyt możliwości artystycznych, bo takowych nie ma... sztuka to pojęcie względne, bo teraz to co wydaje nam się kiczem w przyszłości może być uznane za arcydzieło współczesnej sztuki :)
zobaczycie, że za jakiś czas to czego nauczyliście się np. na studiach i przez lata było uznawane za niepodważalne, zostanie w końcu obalone i co wtedy...?
wtedy obierzemy obowiązujące kanony i będziemy zmieniać swój światopogląd, aby być na topie i nie zostać zapomnianym... taka kolej rzeczy... to moje zdanie na ten temat... :)

OK już proszę nie krzyczeć :)

A ZATEM JAKIE SĄ KOLEJNE PROPOZYCJE UCZESTNIKÓW, I KTÓRĄ Z NICH REDAKCJA UWAŻAŁABY ZA MOŻLIWĄ W ZREALIZOWANIU?
^Silmariena
2009-04-06
wybacz madzikowo, że jeszcze zboczę z tematu, bo widzę, ze nie wszyscy czytają wszystkie posty... a temat takowy jest, gdyż pracujemy nad nowa wersją i jesteśmy ciekawi opinii użytkowników

pawik, zauważyłam, ze to digital painting... wykonywany w wyżej wymienionych programach graficznych...

to w jakich kategoriach znajdują się dane prace zależy od tego jak je użytkownicy zaszeregowali, a pomiędzy grafiką komputerową, a fotomontażem jest bardzo cienka granica, np. taki matte painting :)
~lily
2009-04-06
CYTUJĘ PODSUMOWANIE MADZIKOWO:
"spokojnie , podsumujmy:
-prace użytkowników i debiutantów, mają zajmować porównywalną powierzchnie na stronie głównej.
-innym pomysłem jest zdjęcie prac ze strony głównej,. a zrobienie osobnych kart dla użytk. i debiut.
-prace redaktorów nie powiny być wyróżniane. "

CZY JESZCZE KTOŚ MA COŚ DO ZAOFEROWANIA?
ALE PROSZĘ PISAĆ KRÓTKO I NA TEMAT, BO BĘDĘ WSZYSTKO SOBIE ZAPISYWAŁA NA KARTCE :)
pawik
2009-04-06
Konkrety:
- brak możliwości oceniania przez redaktorów (żeby było moralnie sprawiedliwie)
- może przydałoby się zamiast dania głównego witamy nowego użytkownika?
- szerokość strony nie pozwala raczej na pokazanie dwóch działów obok siebie (użytkowników i debiutantów)
~lily
2009-04-06
ok pawik, zapisuje kolejne :)

CZY JESZCZE MACIE JAKIEŚ PROPOZYCJE?
^Silmariena
2009-04-06
"brak możliwości oceniania przez redaktorów (żeby było moralnie sprawiedliwie)" - o jaką moralną sprawiedliwość ci chodzi, bo ja takowej nie widzę :|

"może przydałoby się zamiast dania głównego witamy nowego użytkownika? " - chyba pawik nie doczytałeś jakie są cele serwisu, prędzej obstawałabym za danie główne + witamy nowego użytkownika... przy czym dział ten mógłby się za szybko zmieniać, by móc nadążyć, do tego, część osób rejestruje się nie wrzuca od razu prac, bad a potem nigdy nie wchodzi, więc tak naprawdę skończyłoby się na tym, że promowalibyśmy dużo pustych kąt :/

hm, chciałabym wiedzieć co ma na celu pokazywanie na stronie głównej obok siebie galerii użytkowników i debiutantów i jednoczesny podział na takowych?
i prosze bez argumentów... bo tak, bo to będzie sprawiedliwe itp....
pawik
2009-04-06
uzytkownika nie debiutanta. Nie chcesz mi chyba powiedzieć że co dziennie ktoś zostaje użytkownikiem
~lily
2009-04-06
CHWILA, NAJPIERW NALEŻY POZWOLIĆ INNYM NA NAPISANIE SWOJEJ LISTY ZMIAN A POTEM DEBATOWAĆ NAD NIMI, I TAK WIESZ, ŻE DO REDAKCJI NALEŻY GŁOS DECYDUJĄCY, WIĘC PO CO ZNOWU ROZDRAPYWAĆ RANĘ?

POZWÓL INNYM NAPISAĆ PROPOZYCJE ZMIAN...
CZY TO TAK WIELE?
~lily
2009-04-06
silmariena odnosiłam się z tą prośbą do Ciebie... czy mogłabyś to uszanować? bo znowu zaczyna się błądzenie w ślepych uliczkach...

2009-04-06
DG ma inne zadania niż witanie nowego użytkownika :D
Ocenianie nie dane redaktorom, a dlaczego dane ma być innym?
To może zniesiemy ocenianie, tylko co z komentarzami, które również zawierają element oceny? A na VA przede wszystkim komentarze są oceną.
^Silmariena
2009-04-06
sądziłam, ze wątek jest właśnie dla dyskusji, a nie jedynie przedstawiania propozycji...
przecież jeśli ktoś powie A, ktoś inny zmodyfikuje A to z tego czegoś jeszcze ktoś inny może na podstawie zmodyfikowanego A uzyskać B którego tak pragniemy :)

z awansami jest różnie, jednego dnia jest kilka, czasami przez tydzień nie ma żadnego...

2009-04-06
dlaczego z grona użytkowników wypowiedziały się tylko 2 osoby, hm>???
~lily
2009-04-06
ok , dla mnie możecie tutaj dyskutować ile wlezie, ale nie lubię jeśli jeden z moderatorów pisze mi, abym zapanowała nad chaosem w wymyślonym przeze mnie temacie, bo zostanie zamknięty a drugi moderator chce, aby jednak wszyscy dyskutowali na temat tych zmian...
wiec gdzie tutaj logika, pytam?

2009-04-06
a co z resztą użytkowników, bo w dyskusji zabierają głos w sumie kilka osób. To znaczy, że nikomu w zasadzie to nie przeszkadza to co wam doskwiera. Zarejestrowanych na portalu jest około 2tys osób.
~lily
2009-04-06
No właśnie, dlaczego nikt inny nie daje żadnych propozycji? Przecież dyskusja była strasznie zażarta...
^Silmariena
2009-04-06
owszem, zapanowanie nad chaosem, ale w sposób umożliwiający dyskusję... po prostu dyskuję na temat :)

2009-04-06
no tak, osobiście wydaje mi sie ze ten temat powinien zawierac propozycje, dyskusje głównie konczy sie wycieczkami personalnymi.Mysle ze jak się zbierze wieksza ilość ludzi z propozycjami, wdedy możemy nad nimi dyskutowac.
^Silmariena
2009-04-06
widocznie reszcie nie przeszkadza taka struktura serwisu jak teraz jest :)
część osób nie wypowiada sie na forum dopóki im cos nie doskwiera, lub nie czuja takiej potrzeby...
~lily
2009-04-06
ok, więc na razie jest spokojnie i można dyskutować, a jeśli nikt nie będzie miał ochoty wyrazić swoich propozycji zmian to niech redakcja zamknie temat... nie mam zamiaru nikogo uszczęśliwiać na siłę... :)
^Silmariena
2009-04-06
ja wolałabym jednak by pojawiło się kilka propozycji, niekoniecznie zmieniających serwis ale np dodających jakąś funkcjonalność...

może są rzeczy których brakuje wam na serwisie?

2009-04-06
tak na prawdę powstaje nowy projekt galerii i nie warto dyskutować nad czymś co ulegnie zmianom
a zapewne nowe funkcjonalności będą dyskutowane by doszlifować nowy projekt

swoja drogą, nie ma idealnego portalu, na digarcie za szybko znikają nowe prace :P
na ef nie widać w ogóle prac z poczekalni
a u nas widać je na pierwszej stronie :P

dajcie spokój tym dyskusjom, bo nie warto nerwów sobie psuć i relacji

Będzie nowy projekt będą rozmowy, bo wówczas każdy zobaczy co jest dobre a co warte jest poprawienia
~lily
2009-04-06
a może jeśli już są planowane zmiany szaty graficznej to może jakiś mały konkurs na rysunek w tle portalu, tak jak to oko z napisem Variartorg? nie musi być nagroda rzeczowa, tylko satysfakcja z tego, że byłby to rysunek któregoś z użytkowników lub debiutantów :)

2009-04-06
projektem zajmuje się już nasza graficzka :), kiedyś był nawet konkurs, ale jak to z konkursami bywa słaby odzew :D
~lily
2009-04-06
rozumiem :)
ja już chyba na razie wyczerpałam swoje pomysły, nikt się inny nie wypowiada, wiec myślę, że temat może zostać uznany za zamknięty...

KONIEC... :)

Dodaj post w tym temacie

Temat jest zamknięty, nie można dodawać nowych postów.

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org