Forum

2009-08-04
Możliwe, że się powtarzam z tematem, bo coś mi świeci, że już istniał ale patrząc na niektóre "Dania głowne" osobiście jestem bardzo ciekawa czym sobie zasłużyły według osoby wyróżniającej. Powinno być podane uzasadnienie według mnie, bo w wielu tych wyborach widzę wyłącznie jakieś osobiste odbiory osoby wyróżniającej ale nic na tyle rewelacyjnego by dane prace były okrzyknięte czymś gorącym.

2009-08-04
Ewuś, jakiś czas temu próbowałam reaktywować zwyczaj dodawania opisu, uzasadnienia. Spotkało sie to z nieprzychylnym odbiorem ze strony użytkowników- patrz: wyróżniona praca Sarapalin. Moj komentarz "Do bólu prawdziwe malarstwo.Zapraszam do galerii Autorki." zostało odebrane jako dodatkowy (nieadekwatny) lans. Nie wiem, czy forma , czy treść sie nie spodobała, tak czy inaczej wywołało to wiekszą wrzawę niż sama praca. Tak wiec zaprzestaliśmy dodawania jakichkolwiek komentarzy pod DG:)

2009-08-04
To mnie osobiście nie dziwi, ponieważ nie jest to wyjaśnienie podjętej decyzji :) Prawda jest taka, że osoba wyróżniająca powinna mieć dość szeroką wiedzę na temat sztuki. Taki a nie inny wybór powienien być uzasadniony dosłownie mówiąc wypunktowaniem danej pracy a nie na zasadzie, że wywołało przykładowe "ach" i nic poza tym :) działania takie powinny byc prowadzone niczym sąd niekierujący się prywatnymi odczuciami. Uwaga powinna być zwrócona na to co dany obraz czy rzeźba itd. w noszą sobą w daną dziedzinę sztuki. Wiem, że to nie jest łatwe ale i nie niemozliwe, wystarczy tylko to zrozumieć. Ponieważ na dzień dzisiejszy tak ja obserwuję, większość wyborów wygląda na wybory bardzo osobiste i na zasadzie np. ten obrazek jest ładniejszy od innych i nic poza tym.

2009-08-04
wiem co masz na mysli, ale piłeczka jest również po stronie użytkowników, którzy wyrażając swoją opinie posługują sie m.in. " !!!! ", "ekstra", "super", "N-ka".
Jesli redakcja ma się nie czepiać formy(prezentować postawe: twoj komentarz- twoja sprawa). , to dlaczego z naszej strony ma być wylewny opis danej pracy. Każdy widzi co jest na załączonym obrazku, podoba się albo nie:)
sam wybór DG jest subiektywny, wiec dodawanie jakichkolwiek podpisów mogłoby spowodować tylko niezdrowe emocje co po niektórych, którzy ubliżaliby- pal sześć - redakcji, ale i autorowi, czego nie chcemy.
jesli chodzi o DG łamiący stereotypy, itd, zauważ , ze na Variarcie jest mniejsza grupa osób aktywnych twórczo, dlatego wybór jest w pewnym sensie ograniczony.

2009-08-04
Tu się zgadzam, nie macie szerokiego pola do popisu z uwagi na brak aktywności. Co do komentarzy racja i nie, bo użytkownicy to nie redakcja. Piszą chcą niezawsze są to błyśnięcia warte zastanowienia ale redakcja mogłaby to zmienić w taki właśnie sposób , o którym pisałam powyżej. A tu sie nie zgodzę, ponieważ nie każdy widzi rzeczywiscie to na co patrzy :) Jest tu też wiele młodych osób i nie tylko młodych szukających podpowiedzi co dalej mają robić, szukających roszerzenia ich wiedzy,bo dopiero w to wchodzą. Właśnie poto wchodzą na takie wortale by sie uczyć a poważniejsze podejście do kwestii wyróżnień , o których mowa wniosło by bardzo wiele ale nie tylko ,ponieważ przede wszystkim nadało by sens wyróżnianiu "Dań głównych" czego w tej chwili po prostu nie ma.Teraz to ot taki plusik do kropki ;) Uważam ,że redakcja powinna głębiej się nad tym zastanowić i nie bawić się w oglądanie na reakcje co poniektórych użytkowników, które napewno nie bedą negatywne jesli uzasadnienia będą po prostu mądre i odpowiednio obszerne, rzeczywiście coś mówiące więcej niż tylko to, że coś jest ładniejsze :)
^rusnok
2009-08-04
Ewo, czegóż oczekujesz od redakcji, która jest w zasadzie w atrofii. Jedynie Madzikowo jako tako się udziela i z niejasnych powodów kryje braki kompetencyjne reszty.

2009-08-04
Trafna uwaga.
Może nie tyle co kryje ile działa drużynowo co osobiście uważam za postawę pożądaną nie mniej jednak powinno to dać do myślenia osobom, które chcą coś prowadzić nie biorąc w tym udziału.Wiesz rusnok, siłą rzeczy nasuwa sie pytanie czy aby napewno odpowiednie osoby są na odpowiednim miejscu ale nie chcę zgłębiać tej kwestii w danym temacie.
Jedno co dla mnie jest pewne to to, ze w wyborach "Dania głównego" kierujecie się własnymi, osobistymi odczuciami przez co czesto dokonujecie nietrafnych wyborów. Niepodawanie konkretnego uzasadnienia jest ucieczka od odpowiedzialności za podjete decyzje bądź zwykłą nieumiejętnością podania konkretów. Po prostu nie jest w porządku podchodzenie do tematu i kwitowanie go tym, że się po prostu najbardziej spodobało. Nie jest to w porządku wobec samego autora jak i użytkowników.
*alkor12
2009-08-05
No nie mogę ! Ewo,a czym redakcja ma się kierować jak nie własnym wyborem !?? A czym Ty się kierujesz ? Ilością komentów pod artem? opiniami innych ?... całą zaletą sztuki jast własnie to,ze rozpatrujemy ją subiektywnie !! . A stwierdzdzenie " ...przez co czesto dokonujecie nietrafnych wyborów " odczytuję...czyli nie to,co mi sie podoba !...czyż byś się jednak i TY kierowała własnym wyborem ??? :)
A co do opisu autora pod pracą...śmiem twierdzić ,ze wiele osób i tak tego nie czyta !
Pozdrawiam czytających :)

2009-08-05
Po pierwsze jestem tu wyłacznie uzytkownikiem a nie członkiem redakcji.
Owszem mozna tak to odczytać, że akurat mnie się nie podoba jak sugerujesz ale tak sie odczyta tylko wtedy gdy nie przeczyta się całosci ,którą napisałam.
Powyżej mozesz znaleźć czym powinna się kierowac według mnie, zostało to przeze mnie napisane.
^rusnok
2009-08-05
Aleksandrze, rzecz polega na tym, że użytkownik nic nie musi, a redaktor powinien znać się na rzeczy i UMIEĆ UZASADNIĆ dlaczego coś mu się podoba albo nie i NIE BAĆ SIĘ tego powiedzieć. W aktualnej redakcji jedynie Madzikowo spełnia pierwszy warunek, ale wystarczy, że ktoś krzyknie albo tupnie, to zaraz się chowa pod szafę. Dla tego mówię, że redakcja jest w zaniku - w zasadzie jej nie ma. Wniosek - po co komu taka redakcja?
*alkor12
2009-08-05
I tu Janie różnimy sie w poglądach. Uważam akurat,że to my ,użytkownicy,musimy ! Musimy starannie dobierać swoje prace,szanując odbiorcę.Musimy zachować minimum kultury w odbiorze, i na koniec musimy zdobyć sie na szczerość opinii. Redakcja ma patrzeć na to wszystko spokojnie i ingerować,kiedy trzeba. Zarzucasz im brak odwagi ? Przecież kazdy z modów podpisuje się pod tym,co jest na DG. Wyborem tym wystawia świadectwo i sobie. Nie uwazam za konieczne tłumaczenie nam jeszcze...dlaczego ten,a nie ten obraz.

2009-08-05
sezon ogórkowy:)
^Silmariena
2009-08-05
powody dla których jedni są mniej, a drudzy bardziej aktywni to rzecz osobista, a wytykanie innym co powinni jest nie ładne, w szczególności, że może się okazać, że można skrzywdzić kogoś w ten sposób. Radziłabym zastanowić się nad postępowaniem i przemyśleć razy kilka swoje słowa.
tak jak Alek wspomniał:"Redakcja ma patrzeć na to wszystko spokojnie i ingerować,kiedy trzeba."

a do Pani EwyW...
"osoba wyróżniająca POWINNA mieć dość szeroką wiedzę na temat sztuki. Taki a nie inny wybór POWINIEN być uzasadniony (...) działania takie POWINNY byc prowadzone niczym sąd niekierujący się prywatnymi odczuciami. Uwaga POWINNA być zwrócona na to co dany obraz czy rzeźba itd. w noszą sobą w daną dziedzinę sztuki "

pani Ewa POWINNA zastanowić się czasami nad zasadami wiążącymi ten portal i może ciutkę przełamać się i stosować do nich, byłoby fajnie mieć tutaj wspólnotę, która nie jest podjudzana takimi krzykaczami

danie główne to wybór redakcji, redakcja to ludzie, nie mamy tutaj maszyn zliczających popularność danej pracy, nie kierujemy się akademickimi wzorcami... kierujemy się własnym osądem, wcześniej były podawane krótkie wyjaśnienia, nie tylko takie które zacytowała madzikowo, ale ile było głów tyle zdań i nie dogodzisz każdemu.

i przede wszystkim portal ten nie jest tworzony przez ludzi będących na profesorskich stanowiskach w asp, portal robiony jest przez ludzi z pasją, którzy są w stanie poświęcać godziny swego cennego czasu by zajmować się moderacją oraz planami na przyszłość owego dziecka variart, nikt nam za to nie płaci, robimy to bo chcemy mieć w necie wyjątkowe miejsce...

przepraszam jeśli nieco mnie poniosło, ale zważywszy na stres, który ostatnio doświadczam, mam to gdzieś :)

2009-08-06
No tak, nie ma to jak polskie podejscie wiekszości do pewnych spraw. Wypowiedź oczywiście wymijająca.
Trzymać się zasad ... a tu istnieją jakieś zasady???
Widzę, że jakiekolwiek podjęcie na forum rozmów na poważniejsze tematy jest bezsensowne i dla wielu stresujace z uwagi na to, że rzadko kiedy ktokolwiek rozmawia zwłaszcza na temat i bezpodstawnie atakuje.
Luzik tego typu "...przepraszam jeśli nieco mnie poniosło, ale zważywszy na stres, który ostatnio doświadczam, mam to gdzieś :)" równiez wiele mówi o tym jak dany wortal jest prowadzony i przez kogo.
Temat rozpoczęłam i dziękuje za zainteresowanie. Osobiście skończyłam tę dyskusję.
Pozdrawiam :)

2009-08-06
P.S.
"powody dla których jedni są mniej, a drudzy bardziej aktywni to rzecz osobista, a wytykanie innym co powinni jest nie ładne,"
Podpowiadanie nie jest wytykaniem. A brak aktywnosci powinna być zastanawiająca dla osób prowadzacych.
To tak na uzupełnienie zakończenia.
^rusnok
2009-08-06
Silmarieno, nie uważasz, że bycie redaktorem do czegoś zobowiązuje? Na przykład do tego, żeby się trochę znać na tym, w czym się robi? Po waszych komentarzach tego raczej nie widzę (z wyjątkiem, o którym mówiłem), chyba, że Waszą głęboką i szeroką wiedzę skrzętnie ukrywacie przed ludzkością. Moim zdaniem redaktor jednak POWINIEN więcej niż prosty użytecznik.
^rusnok
2009-08-06
Alkorze, czy coś Ci przeszkadza "starannie dobierać swoje prace" itd.? Czy przeszkadzałaby Ci w tym redakcja, która trochę się zna na rzeczy?

2009-08-06
redaktor tez człowiek,odpoczac w wakacje chyba moze?:)
Ewuś- opisy sie nie sprawdziły.Pozatym po co podawać na tacy gotowe rozwiązania, czasem praca jest tak wieloznaczna, że na da sie tego jednym zdaniem opisac:)
Najłatwiej jest krytykować wybór DG, bo jest wybierany przez konkretną osobę. Jeśli się tak przyjzeć wyborom PT to również można dostrzec nietrafione prace, ale trudniej coś zarzucic grupie, prawda?:)
rusnoku- czy za twojej "kadencji" wybory były opatrywane komentarzem?- nie. wiec dlaczego robisz takie zamieszanie.

edit: taka refleksja mnie ostatnio naszla- nie mozna być jednoczesnie twórcą i krytykiem. Dlatego wiecej pracuje nad swoim warsztatem, a mniej strzepie jezyk pod pracami innych uytkownikow:) i nie jest to chowanie sie ze strachu po szufladach czy w szafie:)polecam to marudom:) higiene psychiczną trzeba zachować, bo oprócz VA jest tez inne życie, kóre czesto nie rozpieszcza.
*alkor12
2009-08-06
Owszem Janku,przeszkadza mi,przeszkadza mi ŚWIADOMOŚĆ, jak nie wiele potrafie jeszcze.
Dlatego też,staram sie tu wrzucić co niektóre moje prace,własnie z szacunku dla odbiorcy.
Odnosze wrazenie Janku,ze gnębi Cie problem niedocenienia tutaj,zupełnie niepotrzebnie. Pozdrawiam serdecznie,sukcesów zycząc.

2009-08-06
Uczciwie powiem i z przykrościa, że wyłącznie rusnok zrozumiał cel moich wypowiedzi.(mam na mysli wyłacznie osoby, ktore okazały czynne zainteresowanie tematem)
Madzikowo, idziesz za tłumem ... bezsensu.
^Silmariena
2009-08-06
Panie Janie, rozumiem, że uważasz, że nie znam się na rzeczy, a wnioskujesz to na podstawie moich komentarzy...
nie wiem zatem na czym tak naprawdę, gdyż moich komentarzy uświadczysz na portalu naprawdę niewiele, a jak już to pojawiają się pod pracą gdy mam naprawdę coś do powiedzenia. Moja aktywność tutaj jest zgoła inna. Obserwuje i działam gdy trzeba, przyglądam się z tyłu i wnioskuje kto zacz.
Moje prace związane z VA przez najbliższe pół roku będą biegły innym nieco torem.
^rusnok
2009-08-06
Widzę, że nie wszyscy rozumieją, o czym w ogóle mówię, a może udają, że nie rozumieją - to by specjalnie nie dziwiło. Wybór dania mało mnie w sumie rusza - chciałem akurat przy tej okazji zwrócić uwagę na niski poziom merytoryczny Jej Wysokości Redakcji. Jest on taki nie tylko w lecie, ale i na wiosnę, w zimie, a nawet na jesień. Nic do tego nie mają wakacje.

Silmarieno, będąc redaktorem robiłem z grubsza biorąc to samo, co Ty, a żeby lepiej poznać tego lub tamtego obserwowałem nie tylko jego robótki, ale i to, co on pisał innym. Nie musiało tego być nawet specjalnie dużo, żeby sobie wyrobić jakie-takie zdanie. Dodam, że jeśli zdarzyło się kiedy gościa poznać bliżej, to wnioski z tej inwigilacji jak dotąd się sprawdzały.

2009-08-06
:) a wiec dochodzimy do sedna, rozwiń prosze tą kwestię.
dlaczego uwazasz że redakcja prezentuje niski poziom merytoryczny?albo lepiej napisz mi na priva bo takie pokazówki nic nie wnoszą a tylko powodują napiecie.

2009-08-06
Wy chyba naprawdę nie umiecie czytać tylko oglądacie litery przy czym błędnie kierujecie się osobistym odbiorem wobec danej osoby piszącej. Rusnok nie robi zadnej pokazówki za to redakcja chyba tak,chyba chce pokazać jak potrafi postawić na swoim czyli nic nie mówić, nic nie robić.
Miałam zamiar już więcej nie pisać, ponieważ już napisałam o co mi chodzi ale to co Panie tu robią jest śmieszne i zupełenie nie apropos.
Tak silmarene nie znasz się na rzeczy przykładem na to, jak dla mnie, było Twoje stwierdzenie pod jednym z moich obrazów ,że tło jest niedopracowane nie uznając czystej czerni jako tło. Podejrzewam, że ta cała wrogość do podawania uzasadnień nie wynika z niezadowolenia innych uzytkowników tylko z braku umiejętności napisania konkretnego uzasadnienia cokolwiek sobą wnoszącego bądź niechęci do wykazania się większym wysiłkiem przy wyborze niż tylko wskazanie palcem na to co ładniejsze (w dość szerokim pojęciu).
Beataroo
2009-08-06
hoł hoł prrrrrrrrrrr , wybór dania głównego - to wybór moderatora, mysle ze trzeba uszanowac jaki by nie był, To normalne,ze nie wszystko musi nam sie podobać ,na tym polega sztuka ze przemawia w rózny sposób do róznych odbiorców. Wszyscy jestesmy twórcami - nie wazne co wykreujemy - albo nas przyciąga albo odrzuca. Dlatego wybór dokonany przez inną osobę zawsze albo "pasuje" albo irytuje. Każdy z nas preferuje inny styl, inną technikę, do tego stopnia, ze czesto udaje mi się odgadnąć kto wybierał DG :), ale moderatorów jest kilkoro i mysle ze w pewnym stopniu się uzupełniają. zostawmy im DG, my mamy całą resztę - czyli prace tygodnia i nieograniczoną możliwosc wystawiania komentarzy pod pracami i pod galerią, cieszmy się tym co mamy, a mamy wiele. Fakt moze jest taki, ze przydałoby się więcej rzeczowych komentarzy od fachowców , piszcie i krytykujcie - pod obrazami! W DG mysle ze jest to zbędne.

tak przy okazji mam pytanie z innej beczki - czy dałoby sie cos zrobić, zeby mozna było "porządkować " swoje prace - zmieniać kolejność, układać tematycznie, nie tracąc przy tym komentarzy ???

oprócz malowania lubie tez fotografowac, chciałabym umiescic swoje prace, ale troche blokuje mnie bałagan - przemieszanie zdjęc z pracami np olejnymi... Jesli nie mozna tego poukładac czy moge załozyc sobie drugie konto z fotografią tylko??? Nie bede sobie wystawiac ocen , moglibyscie to moze jakos zablokowac

druga sprawa - gdy otwieram stronę Variart na górze widnieje tylko pasek nowych prac Użytkowników, natomiast zeby obejrzec prace debiutantów trzeba klikać lub szukac na dole, to troche nie fair. Nie mozecie umiescic paska prac debiutantów bezpośrednio pod paskiem Uzytkowników ??? Czy w jakis sposób uwłaszczało by to Wam, drodzy Uzytkownicy?

2009-08-06
Litości, Beataroo w temacie nie chodzi o to czy wybrane prace sie podobają czy też nie.
Co do reszty to proponuję załozyć nowy temat na forum :)

2009-08-07
jesli chodzi o DG, to Beatroo ładnie to ujęła.
na pasku górnym jest odnośnik do prac debiutantów(trzeci od lewej).

Ewa,Ewa, Ewa....zastanów sie czego chcesz, moze opuść garde, pomaluj, wyrelaksuj się, są wakacje.

2009-08-07
Konkretów.

2009-08-07
oto konkret- nie bedzie podpisów pod DG.
edit:wyprzedzając pytanie- dlaczego- odsyłam do postów nr 2,4
edit2- juz nie chce mi sie pisac nowych postów wiec tu napisze- po co sie tak ekscytować, jesli odpowiedzi pojawiły sie na samym początku rozmowy...

2009-08-07
WOW wreszcie jakaś konkretna odpowiedź niekoniecznie zadowalajaca ale jest. Nie dziwi mnie to jednak dziekuję. Powiedzmy, że wreszcie udało mi sie czegos dowiedziec.

2009-08-07
nie widze potrzeby w dalszym drążeniu tematu i zadawania kolejnych pytań. Dałaś zdecydowana odpowiedź, której i tak się spodziewałam ale mimo to uważam, że jednak warto było zacząc temat, wiele mozna tu zobaczyć.

2009-08-07
Niezupełnie. W tej chwili udzieliłaś jednoznacznej odpowiedzi i zamknęłaś temat.
^Silmariena
2009-08-07
odpowiedz na twoje pytanie była zawarta w drugim poście... to jakaś farsa?

Panie Janie, zarzucasz nam nieczytanie ze zrozumieniem, a sam jakoś nie bardzo rozumiesz o czym mowa, gdyż negujesz samego siebie.

Post nr 16 Pan Jan: "...bycie redaktorem do czegoś zobowiązuje? Na przykład do tego, żeby się trochę znać na tym, w czym się robi? Po waszych komentarzach tego raczej nie widzę"

Post nr 21 Ja: "...uważasz, że nie znam się na rzeczy, a wnioskujesz to na podstawie moich komentarzy...
nie wiem zatem na czym tak naprawdę, gdyż moich komentarzy uświadczysz na portalu naprawdę niewiele, a jak już to pojawiają się pod pracą gdy mam naprawdę coś do powiedzenia"

Post nr 22 Pan Jan: "Widzę, że nie wszyscy rozumieją, o czym w ogóle mówię"

Konkluzja: wmawianie innym, że nie rozumieją, przy swoim małym rozumieniu jest niezrozumiałe :)

Post nr 22 Pan Jan: "Silmarieno, będąc redaktorem robiłem z grubsza biorąc to samo, co Ty"
Nie Panie Janie, moje obowiązki nie są Ci znane i oprócz twoich byłych mam kilka innych zadań, które uważam za nieco ważniejsze, przez co priorytetowe.

Post nr 22 Pan Jan: "chciałem (...) zwrócić uwagę na niski poziom merytoryczny Jej Wysokości Redakcji"
Na jakiej podstawie tak uważasz? Nie na podstawie komentarzy naszych, skoro taki wcześniejszy mój wniosek został uznany za nieporozumienie podobno. Wybór DG? Jakoś nie dostałam ani jednej skargi na to że moje wybory są nietrafione, ze prace które nagradzam są słabe. Czekam zatem na dowody moich niedostatków w tej sprawie.
^rusnok
2009-08-07
Silmarieno, za moich czasów było w rekcji ludzi ze siedmiu, teraz jest około dwóch - jest zrozumiałe, że obowiązki tych siedmiu muszą być poprzydzielane tym dwom - to rozumiem nawet ja i czepiając się takich pierdół dajesz kolejny dowód na to, że nie rozumiesz (albo udajesz w niejasnym celu, że nie rozumiesz) co jest istotą sporu.
Komentarzy jednak kilka napisałaś, a że treść ich była zazwyczaj mizerna, to wnioski o autorce się nasunęły... Poza tym od redaktora, czyli człowieka z definicji mądrzejszego od ogółu, ja, a i też kilka jeszcze innych osób o których wiem i może nawet kilka, o których nie wiem, oczekujemy, żeby jednak od czasu do czasu podzielił się z nami jaką głęboką refleksją, czy czym tam. Skoro nic nie mówi (albo prawie nic) to, widać nie ma nic (albo prawie nic) do powiedzenia.
To by było na tyle.
Powiedziałem, co myślę, bo myślę (choć to boli) trzy razy dziennie po jedzeniu, a wy se róbta, co chceta.
Czołem!
Bez odbioru.

PS. Aha, czy to nie ty podałaś jako danie kopię Muchy zrobioną chyba przez Troczyńskiego? Jeżeli nie Ty, to przepraszam, jeżeli Ty, to ją odgrzeb i poczytaj komentarze. (To a propos nietrafionych)
^Silmariena
2009-08-07
owszem dałam wyróżnienie takiej pracy, bo spodobała mi się, co do tego, ze była to kopia, przyznaje, nie był to wybór trafiony jeśli o wyróżnienie chodzi, co nie zmienia faktu, że praca sama w sobie mi się podobała, ale to było z rok temu :| widzę, ze kolega pamiętliwy, albo prześledził wszystkie moje wybory szukając takiego nietrafionego, który to większości się nie spodobał...

Panie Janie, nie o taki podział obowiązków mi chodziło, tylko o takowe związane z pracami nad nowym obliczem portalu, a o ile się nie mylę, to variart nie przechodził takich zmian za Pana kadencji.

Przykro mi czytać, że moja osoba w Pana mniemaniu jest nieodpowiednia na stanowisko redaktora, tym bardzie przykro, że dowiaduje się tego w związku z przepychankami na forum jakie Pan i pewna użytkowniczka tutaj przeprowadzacie, a nie natomiast jakby kultura tego wymagała, z wiadomości prywatnej. Czyżby rzucanie się na redakcje to sposób na zwrócenie na siebie uwagi reszty użytkowników? jaki jest cel takiego zachowania?
Jaki by on nie był, niech Pan wie, że mimo iż nie uważam siebie za wszechwiedzącą osobę, a do doskonałości jeszcze przede mną długa droga i zapewne nigdy jej nie osiągnę, to znam swoją wartość i wiedza ta mi w zupełności wystarcza.

Dodaj post w tym temacie

Temat jest zamknięty, nie można dodawać nowych postów.

On-line
*Azja

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org