ForumAvatar
Fladrif
2006-10-21
(przepraszam, ukradli mi polskie czcionki)
o co chodzi z tymi laserunkami? rozcienczamy farbe, nakladamy przejrzysta warstwa i zmieniamy ton tego co juz namalowane? czy tez to jakas wyzsza szkola jazdy? kiedys podobno tylko tak malowano - nakladajac starannie warstwe za warstwa az do zludzenia trzeciego wymiaru. i dlatego stojac przed obrazami starych mistrzow wydaje sie ze postacie zaraz do nas wyjda? podobno sa specjalne farby do laserunkow.. o co w tym chodzi? :]
Avatar

2006-10-21
na technikach malarskich bede robic obraz tą techniką...jak sie dowiem to ci powiem:P na razie wiem ze to malarstwo XVI-XVIII wieczne,olejne.
Avatar
Fladrif
2006-10-21
super! :]
Avatar

2006-10-21
Artlady tak malowała swoją kobietę można ją też zapytać
Avatar
~abnegacek
2006-10-21
Efekt laserunku wynika z przejrzystości kolejnych warstw nakładanej farby.
Chodzi o zwiększenie ilości medium (olej, woda, żywica itp) w farbie.

Technikę tę stosuje się malując tzw. perspektywę powietrzną, czyli "kolor powietrza"...
czasem gdy chcesz zaznaczyć efekt mgły czy przeźroczystości tkaniny itp.
Ale to najbardziej pospolity sposób identyfikowania laserunku.

W portretach tą techniką nakłada się rozświetlenia i cienie, często wielorako odmienne kolorystycznie od „koloru skóry”. Kiedyś stosowano w malarstwie olejnym efekt wtapiania szarej niebieskości metodą „suchego pędzla” . Na kolejnej wyschniętej warstwie nanoszono następną (podłoże musi być już suche a ilość pigmentu w mieszaninie nie może powodować smużenia. Maluje się miękkim pędzlem np. akryl kolibri, lub sobolem. Taki sposób nakładania farb pozwala na optyczne mieszanie kolorów. Daje to efekt delikatności tonacji kolorów przy jednoczesnej wielopoziomowej ich różnorodności :)
Avatar
gal011
2006-10-22
Matejko mówił ,że nakłada barszczyk(najczęściej robili to za niego uczniowie)
Avatar

2007-07-04
w pierwszej kolejnosci naklada sie imprymiture ,czyli równomiernie nałozoną warstwe farby(podklad) połączoną z olejem lnianym ,ktora ma nadawac oglolny ton pracy., (schnie ok. tygodnia:/ ) nastepnie naklada sie biele- swiatła, potem cienie, a nastepnie całosci modeluje sie posrednimi tonami. laserunek naklada sie na koncu uzywając farb laserunkowych a jako medium werniksu zywicznego(np damarowego) z dodatkiem olejku terpentynowego, czy terpentyny w stosunku 1:1. Tak nałozony laserunek nie zmienia własciwosci polkryjących a wysycha o wiele szybciej, no i prace nie żółkną po kilku latach jak to miało miejsce przy dodatku oleju lnianego do farb.
aha , laserunek naklada sie miekkim pedzlem,a rozciera sie go wiekszym, np nylonowym.

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.


Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org