Forum

2009-09-29
witajcie , mam takie pytanie, czy ktoś używał taśmy maskującej, lub płynu maskującego do akwareli? co się lepiej sprawdza?
próbowałam taśmy malarskiej, ale powierznina papieru uległa uszkodzeniu:/ a biały akryl na akwareli wygladał sztucznie. Wybieranie farby wodą też nie spełnia oczekiwan..
^Silmariena
2009-09-29
ja kiedyś przymierzałam się do kupna płynu maskującego, ale ostatecznie nie wzięłam się za akwarele w ogóle...
za to widziałam kiedyś tutorial na paciukanie akwarelami z użyciem tego płynu maskującego i wyglądało na to, ze sprawdzał się świetnie :)

2009-09-29
strasznie trudna technika, jeden błąd i po wszystkim. taki specyfik baaardzo ułatwiłby mi prace. zwłaszcza kiedy na obrazie znajduje sie kilka detali, które muszą pozostać białe(albo jasne). czasami reka mi zjezdza i po ptokach, bardziej sie stresuje niż odczuwam przyjemnosć:)
Tuff Gong
2009-09-29
Witam :)

Znaczenie lepiej sprawdza się płyn maskujący niż taśma.
Ewentualnie w ramach maskowania możesz spróbować użyć kawałków gazety, ale tylko przyłożonych - nie przyklejonych.
Płyn maskujący się sprawdza. Ja go tez używam do robienia obić i odprysków farby na modelach samolotów.
JSDesign
2009-09-30
Witam,

Płyn maskujący bardzo dobrze się sprawdza w akwareli, ale pozostawia 'ostre brzegi', które trzeba potem rozmyć.
Jasne obszary można też uwydatnić techniką 'negative painting' bez używania płynu maskującego.
Ja wolę negative painting, sprawdza się w akwareli i na porcelanie.
nibybiel
2009-10-02
Płyn maskujący - dobra rzecz :) Najlepszy ze sprawdzonych Talensa lub Winson&Newton.
Większe powierzchnie niektórzy maskuja taśmą ( tą brązową, bo żółta, malarska niszczy papier ) . Płynem większy kawałek trudno zamaskować i odklejany z takiej powierzchni też może papier uszkodzić. Moim zdanie duże powierznie lepiej po prostu zostawić niezamalowane :)

Płyn świetnie się zpradza gdy mamy drobne elementy tudne do ominięcia przy malowaniu tła ( gdy np zależy nam by tło było jednolicie rozlane - przy akwareli "okrążanie" pędzlem miejsc, które mają pozostać białe będzie widać - tło nie będzie jednolite ).
W pejzażu to będą: pnie brzóz lub innych drzew, które mają być jaśniejsze od tła, liście wyjątkowo oświetlone i o czystej barwie - nie do uzyskania na wsześniejniej namalowanym tłe ( bo wiadomo - przebije ), źdźbła trawy, które mają "świecić" bielą :)

Wadą użycia płynu jest po pierwsze to, o czym napisała Joasia - ostry kontur. Warto więc użyć płynu w miejscach, w których nie będzie to przeszkadzać, a nawet zwiększy atrakcyjność pracy - np jasne źdźbła trawy z konturem wyostrzają ładnie pierwsze plany.
Można też rozmyć lekko kontur lub, choć to trudne - zdjąć płyn gdy tło jeszcze nie całkiem wyschło ( da się przy pniach drzew - jednym pociągnięciem ) - wówczas kolor pnia ładnie wtopi się w tło.

Druga wada, to fakt, że nie zawsze zamaskowane miejsca znajdują się tam, gdzie byśmy chcieli :) Przy pewnej nieprzewidywalności akwareli zdarza się, że po namalowaniu dalszych planów okazuje się, że akurat to drzewo lepiej by wyglądało nieco dalej - a tu jest maska i już nie ma wyjścia :)

Się rozpisałam :) O akwareli to ja mogę długo :)

Nie jestem pewna czy 'negative painting' to "wymywanie" - chyba tak i to faktycznie też fajna metoda jest jesli np jakies brzózki mają sobie świecić bielą na trzecim planie i zbyt ostro widoczne być nie mogą :)

2009-12-14
Kupiłam płyn firmy Lefranc & Bourgeois, nie było łatwo...
pierwsze trzy prace wyladowały w koszu.heh. Przekonałam się, że nie warto się spieszyc. Papier nie wysechł do końca i kiedy próbowałam usunąć płyn- oderwałam kawałek pracy... Nie sprawdził się także , gdy chciałam zamaskować wekszą powierzchnię.
masza
2010-02-22
w maskowaniu wazny jest tez papier - nie kazdy sie nadaje, niektore maja taka miekka powierzchnie, ze zadzieraja sie nawet po wyschnieciu

2010-05-21
a jaki papier jest najlepszy? jakiś taki wypasiony kupiłam, fajnie się na nim maluje, ale płyn maskujący zlepia się z powierzchnią, uszkadza ją.
Marchewa
2010-05-21
plyn maskujący musi bardzo dobrze wyschnąc a potem należy go delikatnie usunąc opuszkami palców . Moim zdaniem sprawdza się płyn firmy Talens i papier firmy Gamma np. 300g/m ale inne napewno też :)

2010-05-21
możecie wygwizdać pytanie ale... z czym się je to maskowanie, do czego to ?......

Marchewa
2010-05-21
nie ma co gwizdac.... płynem pokrywa się refleksy które mają zostac białe na papierze, nie naruszone przez akwarelę ...to tak w skrucie.

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org