Forum

jukaja
2012-05-17
Witam od dłuższego czasu zastanawiam się jak głęboka może być interwencja nowoczesnych technik w tradycyjne malarstwo. Camera obscura robiła swego czasu furorę. Dziś mamy rzutniki, wydruki na kartce, a później przenoszenie rysunku, drukowanie prac na płótnie, a później „podmalowanie” i na pewno wiele o których nie wiem. Proszę o opinie…
^JaWit
2012-05-17
Obecna technika dostarcza całe mnóstwo technik, które w dawnych czasach nie były znane ..... a to wtedy ustalono podział na techniki ........ malarstwo, rysunek grafika itp ....... dla mnie ważny jest końcowy efekt, a nie technika jaką wykonano pracę ....... zawsze gdy pojawiały się nowe urządzenia pozwalające zmienić sposób tworzenia, to używano ich np: Canaletto używał camery obscury, Degas i jego wspólcześni zaczeli używać fotografii ..........
Obecnie mamy przełomowy moment, bo w ostatnim dziesięcioleciu komputery bardzo zmieniły proces tworzenia ...... to tylko kwestia czasu, kiedy większość twórców przejdzie na takie własnie narzędzie twórcze ..... Już nawet profesorowie ASP zaczynają robić grafiki w komputerze.
Tak więc według mnie tworzyć można przy pomocy wszystkiego .... wazne jest jakie będzie dzieło, które powstanie.
MajaK
2012-05-17
Ale chyba drukowanie obrazka i później jego "podmalowanie" to chyba nie jest w porządku ?
^JaWit
2012-05-17
Maja .... to zalezy w jakim celu to się robi ..... najczęściej stosuje się to po to, zeby oszukać przeciętnego kupującego ......... ale w ten sposób mogą też powstawać świetne i wyjątkowe prace.
jukaja
2012-05-18
wszystko fajnie, tylko jeśli ktoś kupuję np. akwarelę, a okazuje się że to wydruczek pochlapany farbą to już nie jest sympatycznie.
^JaWit
2012-05-18
Oczywiście, ze to nie jest fajnie, bo ktoś został po prostu oszukany .... kupował akwarelę, a dostał technikę mieszaną ..... W handlu jest mnóstwo takich oszustw ..... to jest kwestia uczciwości sprzedającego..... i bystrości kupującego

Taki proceder jest od bardzo dawna znany we wszystkich turystycznych miejscach ...... jak tylko pojawiło się xero, natychmiast zaczęto je wykorzystywac do produkcji graficzek na sprzedaż dla turystów ...... Większośc z nich nawet nie wie co kupiło ....

Jako podszywanie się pod inną technikę, to takie działania są karygodne, ale sama technika mieszana nie jest niczemu winna i mogą powstawać w niej świetne prace. .....

2012-05-18
Pani o nazwie użytkownika: MajaK umieszczenie fotografii: http://variart.org/galeria/2151-majak/64547-_.htm , jako swojej fotografii jest nie na miejscu i pisanie tekstów "Ale chyba drukowanie obrazka i później jego "podmalowanie" to chyba nie jest w porządku ?" jak to się ma do Pani poczynań z podkładem ze strony - podaję link: http://www.unsigneddesign.com/lomofilm/Colorful%20Film/lomofilm5.jpg - nie jest Pani wytworem / żadną fotografią - tylko zlepkiem fatalnej fotografii i pracy innego człowieka/ człowieka , który udostępnia gratis tekstury. Przyzwoitość nakazywała by napisać, że to fotomanipulacja lub fotomontaż z wykorzystaniem lub inspiracją cudzej pracy - ma to się nijak do Pani zastrzeżeń, że ktoś podmalowuje swoje wydruki. Tak jak wspomniał wcześniej adnim - liczy się efekt końcowy - ale z zastrzeżenie - SWOJEJ PRACY !!!
*alkor12
2012-05-19
Sadzę,ze wykorzystanie cudzych tekstur wynika bardziej z wygody,niż wyrachowania. W necie są one ogólnie dostępne i wiem,ze korzysta z nich ogromna większość foto montażystów. Faktycznie, obniża to wartość pracy,kto wie,czy w jakimś stopniu nie dyskredytuje nawet, ale nie sądzę,żeby był to powód do personalnych wycieczek.

2012-05-19
To nie jest jakaś tam personalna wycieczka /jestem na VA od około 2 m-cy i osobiście nikogo nie znam/ – nie interesuje mnie czy to wygoda, czy wyrachowanie. Fakt jest faktem, że to nie jest fotografia – wystarczyło zaliczyć pracę do fotomontażu lub grafiki komputerowej – nie było by sprawy. Czyli tak jak pan sugeruje w końcówce nic się nie stało – zamieść pod dywanik, – ponieważ większość rodzimych grafików nie potrafi stworzyć tekstury. Myślę, że ta sama ogromna większość nie zgodziłaby się z Pana oceną – ja jestem niezadowolony, może należę do mniejszości.
*alkor12
2012-05-19
Strasznie zasadniczy jesteś...daj na luz. Tekstura to jest pikuś...chyba ze zamierzasz tworzyć wiekopomne dzieła i takie masz aspiracje. Horowitz wtaszczył na trzydzieste czy czterdzieste piętro fortepian,ustawił przy oknach by na klawiszach odbijała się właściwa panorama NY. W efekcie końcowym to było może 5% całej foty...my nie gramy w tej lidze.
MajaK
2012-05-19
Poprzednia kategoria brzmiała : fotografia i FOTOMONTAŻ, wstawiłam tę pracę do starej kategorii, nie moja wina , że po zmianach została w kategorii fotografia.Nie sprawdzałam galerii pod kątem kategorii, pewnie jest tego więcej. Wstrzelił się Pan we mnie na 100 % . JEDYNY raz użyłam cudzej tekstury i Pan to znalazł. Nie spotkałam NIGDZIE przypadku, by ktoś podawał źródło tekstury jakiej użył. Wróciłam zresztą do własnych zdjęć i tekstur, więc więcej nie będzie Pan miał okazji mi dowalić i posądzić mnie o złodziejstwo.Trochę boli takli odwet za moje pytanie ciekawskiej baby "co Pan ma na myśli pisząc grafika komputerowa" .
Więcej nie będę się tłumaczyć. Skoro wiem , że NALEŻY tekstury też linkować - jeśli użyję - dam źródło.
catwing
2012-05-19
no właśnie, kategorie się zmieniły. też dopiero dzisiaj zauważyłam, że moje prace nadal tkwią pod "grafika tradycyjna" i zamieniłam na "rysunek"...a szmaciana lalka trafiła pod "rzeźba" i musiałam ją zamienić na "rękodzieło" ;) myślę, że nie ma potrzeby wytaczać aż takich wielkich armat i oskarżać o kradzież, wszystko Maja wyjaśniła...
L.A.K.
2012-05-19
Malowanie na wydruku nie jest wskazane choćby ze względu na trwałość malowidła, pigment jakiego użyto, metody jego zabezpieczenia (np. utwardzenie promieniami UV) mogą mieć wpływ na przyczepność farb.

Jeśli MajaK użyła w swoim montażu tekstury, którą autor udostępnił nieodpłatnie i zaznaczył, że można jej używać np. w celach niekomercyjnych to chyba problemu większego nie ma..
Zwracajmy lepiej uwagę na przypadki ewidentnego plagiatowania żyjących twórców, czy kradzieży prac.

2012-05-21
-

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.

On-line
Rafshchax

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org