Forum

2012-09-11
W związku z tym, że jestem szczęśliwym nabywcą tabletu piórkowego, chciałbym się dowiedzieć jaki jest najlepszy program do rysowania współpracujący z tym urządzeniem. Do zestawu, który nabyłem dołączony był darmowy Photoshop Elements 10, ale zdaje się, że przeznaczony on jest głównie do obróbki zdjęć. Swoją droga słyszałem opinie, ze rysowanie na tablecie par excellence, to mit. Rzekomo nie da się na nim rysować tak jak na kartce papieru. Zatem czy tradycyjny rysunek wciąż jest podstawą przy tworzeniu grafiki cyfrowej?
madzikowicz
2012-09-11
Gimp jest przyjemny. W ustawieniach programu jest możliwość by wykrywał siłę nacisku.Ta opcja pewnie jest też w PS, ale nie mogłam znaleźć.
Tablet jest bardzo przydatny do wykonywania retuszu, nie wyobrażam już sobie pracy myszką. Jeśli zaś chodzi o rysowanie, to lubię śmigać na bazie szkicu odręcznego:)
Dodam jeszcze, że minusem jest fakt, iż w gimpie nie ma opcji tworzenia w przestrzeni cmyk, ale zdaje się że istnieją już jakieś "łatki" rozwiązujące ten problem. Jeżeli tworzysz dla przyjemności a nie na potrzeby druku, czy powiedzmy- profesjonalnej- działalności spokojnie mogę ten program polecić.
razik
2012-09-11
Jeśli ogarniasz rysowanie malowanie tradycyjne to Painter jest dobrym wyborem. Photoshop kiedyś służył do obróbki zdjęć, teraz to już taki kombajn graficzny, że do rysowania jak najbardziej się nadaje. (piszę o pełnej wersji, bo Elements nie znam).

cyt.: "Zatem czy tradycyjny rysunek wciąż jest podstawą przy tworzeniu grafiki cyfrowej?"

A to już sprawa indywidualna. Mi szkoda czasu na rysowanie na kartce i przenoszenie do kompa. Cierpi na tym trochę swoboda rysunku. Chociaż wszystko to kwestia wprawy.

Polecam np. ten filmik. Tutaj pani Grivina śmiga w Painterze bez szkiców:
http://www.youtube.com/watch?v=eV_Bd7A53rg&feature=BFa&list=UUYRlM-_S-gSpSjWzjs_VI2g

edit: @up nacisk piórka w Photoshopie ustawia się w opcjach Brusha. Trzeba zaznaczyć Shape Dynamics. Inna sprawa, że Photoshop lubi od czasu do czasu funkcję nacisku zgubić mimo zaznaczenia powyższej opcji.
CaesarEdenpert
2012-09-11
takie czasy

2012-09-12
Jest mn taki program Artrage. Piórko najbardziej imituje pędzel.Oczywiscie dla mnie (Wacom Intuos A5 wide)
madzikowicz
2012-09-12
@razik Dzięki za podpowiedź.
Bywa że gubi także ustawienia wyświetlania kursorów. Gdy jest już "przepracowany" podmienia kursor -wielkość pędzla- na -precyzyjny-. Na szczęście ponowne uruchomienie komputera przywraca ustawienia.... W sumie to kto nie robi głupot ze zmęczenia;)

2012-09-13
Okazuje się, że ten Photoshop też ma całkiem przyzwoite funkcje jeśli chodzi o rysowanie. Daje radę jednym słowem :) Oczywiście na razie i tak bazuję na odręcznych szkicach. Rysunkowa obsługa tabletu jednak wymaga wprawy. Painter wygląda obiecującą, ale kosztuje ponad 1700 zł czyli więcej niż tablet, który kupiłem :)Gimp jest darmowy, ale instalka którą sobie ściągnąłem chyba jest uszkodzona :(

2012-09-25
Mam jeszcze jedno pytanko. Otóż wpadło mi do głowy żeby zapisać się na kurs grafiki komputerowej. Czy to ma sens? Może lepiej, zamiast wydawać pieniądze na kursy, samemu w domu bawić się programami? Ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii?
^JaWit
2012-09-25
Wojtek ....... nigdy nie byłem na żadnym kursie komputerowym, więc trudno mi powiedzieć czy to coś daje ..... ale sądzę ze nie za wiele ........ ja uczyłem się programów typu photoshop pracując na komputerze, ale miałem wokół siebie ludzi, którzy znali się już na tym, więc zawsze mogłem zapytać jezeli sobie z czymś nie radziłem ......... to jest najlepszy sposób, ale oczywiście nie każdy ma taką możliwość.......

Programy z tej samej dziedziny są zwykle podobne w obsłudze .... czyli np: wszystkie edytory tekstu działają podobnie, programy do rysowania też ........więc jak poznasz jeden z programów danej dziedziny, to własciwie bez problemów obsłużysz inne.
Dobrą metodą jest nauka z książki w której są ćwiczenia .... najlepiej nie za grubej ;) ........w ten sposób nauczyłem się programów do animacji ........ jak poznasz podstawy obsługi programu i narzędzia, to resztę z czasem sam poznasz ..... oczywiście jak będziesz eksperymentował i próbował róznych opcji ........
L.A.K.
2012-09-25
Również polecam darmowego Gimpa czy nawet ArtRage, Painter (obecnie produkt Corela) kosztuje chyba powyżej tysiąca zł natomiast Photoshop już parę tysiaków.

2012-09-27
No właśnie nie mam nikogo, kto podpowiedziałby mi to i owo. Dochodzenie samemu do pewnych rzeczy zabiera zaś dużo czasu. Poza tym liczę, że na kursie będę miał przynajmniej czasowy dostęp do kilku darmowych programów :)

PS. Czy ktoś może wkleić link do działającej instalki Gimpa?
L.A.K.
2012-09-27
Po prawej podano kilka serwisów gdzie można pobrać program -> http://www.gimpuj.info/

2012-09-27
Ok. A najlepiej którą wersję ściągnąć dla 64 bitowego windowsa7?
L.A.K.
2012-09-28
Szczerze mówiąc nie wiem ( sam mam starszą wersję ) teoretycznie najlepiej zainstalować wersję najnowszą...

Gimp jest programem dobrym, ale dosyć powolnym, w amatorskich zabawach nie ma to większego znaczenia, ale jeśli zamierzasz zająć się zawodowo pracą z wykorzystaniem programów graficznych to jednak PS pozostaje bezkonkurencyjny.
^JaWit
2012-09-28
Wojtek ......No własnie jest tak jak mówi L.A.K ......... zarówno GIMP jak i Artrage, przy dużych plikach potrafią mulić ...........
Może i to dobry pomysł z tym kursem ...... będziesz miał właśnie pod ręką ludzi, którzy się na tym znają i mogą udzielać odpowiedzi.
^rusnok
2012-09-28
Co do wersji Gimpa
- Próbowałem 2.8, kiedy była najnowszą i szybko wróciłem do 2.6.12 . Teraz jest nowa 2.8.2 - może poprawiona - na razie nie sprawdzałem - może jutro, po jutrze. (Ściągam z "dobreprogramy.pl")
ªdominikad
2012-09-28
Wojtku, taki kurs PS, to swietna sprawa, ja zrobiłam taki wiele lat temu, i Jacek ma rację-potem wszystkie inne podobne programy można obsłużyc w sposob intuicyjny, czy na podstawie instrukcji z książek.
Jak będziesz wybierał, poszukaj kursu prowadzonego nie tylko przez grafika komp.ale i przez artystę, najlepiej indywidualnie, nie grupowo...jesli bedzie taka możliwość. Takie kursy nie są tanie, czesto są w pakietach Adobe, co tylko zwiększa ich cenę:/ nie beda Ci wszystkie potrzebne (w razie czego nauczysz sie sam, jak juz opanujesz Photoshopa) wiec może rozejrzyj się wsród znajomych grafików z okolicy, moze któryś z nich chętnie poswięci Ci trochę czasu za pare groszy za pare godzin w tygodniu...?

2012-09-29
Ja również zrezygnowałem z GIMP 2.8.
PS jest bardzo dobry, ale pod warunkiem że ma się komputer a nie zabawkę :)
anama
2012-09-30
Ps daje duże możliwości. Mam w domu dwóch zawodowych grafików komputerowych z całym pakietem programów, a korzystają wyłącznie z fotoszopa. Ja jeszcze mało umiem, trochę sama dochodzę, ale pomoc w tym zakresie jest bardzo wskazana i korzystna, szczególnie na początku. Czasem podpieram się szkicami odręcznymi, ale to kwestia wprawy. Teraz są takie wynalazki jak np. ://www.youtube.com/watch?v=xEPm8__VXjo&feature=related , dużo wygodniejsze,ale to wydatek około 10 000 złotych!! Życzę powodzenia:)
wojtekga
2012-10-02
Jeśli mogę coś polecić, to tylko PS. Dla uczniów, studentów i nauczycieli (też wszystkich pracowników naukowych) komplet oprogramowania można kupic już za w miarę przystepne pieniadze. A dodatkowo, dla zabawy zestawy filtrów NIK software. Te są też dostępne w wersji edu.
Pozdrawiam !
Wojtek
razik
2012-10-04
Możesz sobie ściągnąć wersję testową Paintera ze strony Corela i go wypróbować za darmo. Wersja Trial działa 30 dni.

2012-10-09
Czyli większość rekomenduje PS :) Ja niedawno podpatrzyłem u jednego z miejscowych użytkowników prace wykonane w programie ArtRage. Moim zdaniem efekty są świetne. Zresztą testuję go w tej chwili. Program jest dość prosty w obsłudze i kosztuje trzydzieści zielonych więc nie tak dużo.
madzikowicz
2012-10-10
Mam Artrage 2.5 Wacom Edition, był dołączony do tabletu Wacom Bamboo.
W zasadzie to nawet zapomniałam o tym programie... odkurzyłam płytkę... fajna zabawa. Szczególnie podoba mi się układ menu z narzędziami. Śmiem twierdzić, że Artrage o wiele bardziej realistycznie od PSa oddaje ślad maźnięcia pędzlem, szpachelką.

2012-10-10
Ma Pani pełną wersję programu czy okrojoną? Niestety oprogramowanie dołączane do tabletów zazwyczaj jest pocięte :(
madzikowicz
2012-10-12
Trudno mi powiedzieć...jeśli czegoś mu brakuje to pewnie przy dłuższej zabawie się przekonam:)
^JaWit
2012-10-12
Ten ArtRage 2,5 powinien być pełną wersją ..... o ile wiem, to dopiero wersja 3 jest w pełni płatną, ale to jest już kombajn i ja wolę wersję 2,5 ..... (z tego co wiem, to część z ludzi robiąca ArtRage pracowała przy tworzeniu Photoshopa ) ....... Nie znalazłem programu, który lepiej symulowałby narzędzia malarskie i rysunkowe ......

2012-10-12
Niestety, ArtRage 2 również jest płatny. Kosztuje około 30$. ArtRage 3, to koszt prawie 60$.

2012-10-21
A jednak Jacek miał rację. ArtRage 2.5 jest najprawdopodobniej darmowy. Późniejsze, bardziej rozbudowane, wersje są płatne. Ale mniejsza z tym. Mam inne pytanie. Zauważyłem, że na tzw. obszarze roboczym tabletu pojawiają się zarysowania. Czy to naturalnej zjawisko? Czy nie pogorszy to funkcjonowania urządzenia i czy w perspektywie da się to jakoś wymienić? Szkoda byłoby gdyby sprzęt za kilkanaście stów po roku użytkowania nadawał się do wywalenia :(
razik
2012-10-24
Rysy to rzecz normalna. Mój tablet na środku już ma prawie całą folię wydrapaną. Mi to nie przeszkadza za bardzo. Będzie tez Ci się ścierać końcówka piórka. Jeśli masz Wacoma (a domyślam się, że tak) to tę wierzchnią folię można dokupić osobno.
L.A.K.
2012-10-24
Podobnie jak rysiki, które są na szczęście wymienne
~hualei
2020-02-29
Co do programu - do wchodzenia w digital art polecam Paint Tool SAI a lub Krita. otóż używam programu paint tool sai i ekran tablet graficzny XP-Pen Artist 12 Pro ( https://www.xp-pen.com/product/479.html ) .

Sai jest stricte do rysowania, obsługowo bardzo intuicyjny i prosty, nie jest napakowany niepotrzebnymi funkcjami jak Photoshop . w Paint Tool SAI, gdzie po stworzeniu linearta można dowolnie dostosowywać ich grubość.

SAI ma wsparcie dla .psd, tiff, png, bmp i jpeg więc można robić dobry line art w SAI a kolory w Photoshop , wiele osób tak robi .
andrius
2020-03-04
Tak.. w refleksji „pod lipą” zwróciłem „wspomnieniami” do redakcyjnych artystów Dominice, Marii, Macieju, Krzysztofie iż w czasach obecnych „opuszczają" nas na VA w swoich artystycznych i formalnych odsłonach /-./ Może obserwują i zadają sobie wnikliwe pytania /-/. W swojej skromności zachęcam do odwiedzin, trochę dla osobliwego „kopa” płynącej z całej Redakcji , będzie miło i myślę że wielu obecnych odczuwa podobną refleksję /-/ Pozdrawiam z ciepełkiem i wiarą .
behemot
2020-03-13

Edytowany
Masz rację Andrzeju zgadzam się z Tobą bo ze smutkiem to widzę ........
*Azja
2020-03-19
W zdrowym duchu zdrowe ciało ..czy jakoś tak :-))..

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.

On-line

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2020 VariArt.org