Forum

*schodowski
2013-12-19
Od dwóch lat używam rapidografów i do tej pory jestem z nich bardzo zadowolony, głównie dlatego, że tusz w nich zawarty nie zmienia koloru pod wpływem światła i czasu. Wczoraj zakupiłem większe pisaki firmy Staedtler o końcówkach "F" i "M" głównie dlatego, bo chcę przejść na większe formaty. Dlatego mam pytanie (może ktoś ma doświadczenie w tej materii).

Dawno temu, kiedy zaczynałem rysować, używałem markerów. Niestety tusz w nich zawarty nie wytrzymywał próby czasu - czerń zmieniała kolor na ciemnofioletowy, przez co rysunek tracił na jakości. Czy ktoś z Was zna pisaki, markery, narzędzia z grubszymi końcówkami, w których tusz jest najlepszej jakości i nie dzieje się z nim nic po upływie kilku lat? A może ktoś z Was używa takiego typu narzędzi?

Byłbym wdzięczny za odpowiedź. Jeszcze nie wiem jak zachowają się pisaki firmy Staedtler. Po pierwszych próbach zauważyłem, że czerń jest ciemniejsza niż w rapidografach i zachowuje się podobnie do markerów sprzed lat i trochę się boję, że za jakiś czas ta czerń zmieni koloryt na fioletowy.
annagerczuk
2013-12-19
W mojej galerii są grafiki, które rysowałam markerami firmy edding.To japońska firma.Przez sześc lat kolor się nie zmienił, ale nie wiem co będzie dalej:)
*alkor12
2013-12-19
W Twoich pracach jednolitość tuszu ma ogromne znaczenie. Nie ryzykował bym róznych mediów. Z tego co pamietam, to Faber Castel ma w ofercie wymienne końcówki do rapidografu o średnicy 2mm. Rotringi kończą się chyba na 1mm.
*schodowski
2013-12-19
@annagerczuk sprawdzę firmę endding, jeszcze o niej nie słyszałem.
@Olku właśnie tego się boję - narzędzi różnych firm. Odcienie czerni są tak różne, że od razu widać partie, które robiło się rapidografem a które markerem. Przez rok używałem tuszu firmy Rotring - pięknie krył i ten odcień czerni najbardziej mi odpowiadał, ale tu w Irlandii jest już prawie nie do zdobycia. Poszukam końcówek firmy Faber Castel. Do tej pory używałem rapidografów jednorazowych, może trzeba przejść na te z wymiennymi końcówkami.
*alkor12
2013-12-19
Krzysiu, no pewnie, że z wymiennymi :) Brudu trochę przy myciu i napełnianiu, ale masz gwarancję, że jeden tusz uzywasz. No i nie skończy sie jednorazówka, kiedy Ty akurat, w szale rysowania jesteś :)
*schodowski
2013-12-19
Olku masz rację :) A ostatnio mnie nosi i po nocach dłubię :))) Czuję, że zbliża się coś nowego, jeszcze nie wiem co to, ale to fajne uczucie, kiedy człowiek myśli, że coś się zmienia, ewoluuje itp. :) Może to zmiany mało widoczne póki co, ale czuję jakiś powiew świeżego wiatru :)
*alkor12
2013-12-19
Widoczne, widoczne :) :) i w dobrym kierunku :)
^rusnok
2013-12-19
Jeśli użyjesz napełnianego pióra, to tym samym tuszem rysujesz z rury i z pędzla, jeśli tak zechcesz.
Marchewa
2013-12-19
Polecam: Faber Castel, Staedtler potem Rotring.
Rystor na szarym końcu choć nim rysuje ( z tuszem i jego kolorem nie miałam problemów) Markery Rystora do bani (kolor czerni pozostawia dużo do życzenia). Najgorszy tusz kreślarski Firmy Perła.
Markery Edding i Stabilo moim zdaniem najlepsze.

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org