Forum

PiotrDryll
2014-03-02
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,127763,15538705,Carolee_Schneemann__Sztuka_kobiet_jest_wartosciowa.html

i jeszcze...

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202087882251689&set=p.10202087882251689&type=1&theater
Grodner Buchholz
2014-03-02
bursztynowy tampon?:)))....i tworca jest kobieta?, i urzeklo?..to brzmi frywolnie

..sztuka dla sztuki, aczkowiek jest to zabawne w pewnym sensie, to troche tak jakby zmienic przeznaczenie rzeczy, wywolac rewolucje...

nie chcialo mi sie do konca czytac, bo jak przeczytalam ze tworczyni kocha monologi waginy to juz mi dalo duzo do myslenia:)..monologi waginy to tworczosc kobiety dla kobiety w trudnym dla mnie dla zrozumienia schemacie homoseksualizmu

...wiec i ten tampon pewnie tez dla Lesbijek wyjatkowa wartosc ma:))

cyt:''Nikt nie patrzył na moją pracę. Wszyscy się tylko zastanawiali, czy można mnie przelecieć, czy nie''

....autorka tego typu wypowiedzi chyba ma silna potrzebe postrzegania jej w kryteriach obiektu sexulanego i pragnie czegos, czego sama nie potrafi zdefiniowac...bosze drogi....ta sztuka to coraz trudniejsza do zrozumienia....*)
staryszew
2014-03-02
widziałem na filmie "Monologi waginy" i nijak mi sie to nie kojarzyło z homoseksualizmem..
sam hepening jest spoko, nie mam zadnych z tym bulwersów, ale też nie powala
mARTa
2014-03-02
Sztuka kobiet czy kobieta jako sztuka a raczej "sztuka" ?...
;))

Ja sformuuję rzecz krótko i obrazoburczo - gdyby nie była zgrabniutka, nie obnażałaby się. A ta miła dla oka forma to dzieło "boga", nie kobiety (pomijając wkład mamusi) ;))
Ona protestuje przeciw zdominowaniu sztuki przez mężczyzn. Bzdura, kobiety już w XIX w miały dostęp do sztuki, a jeśli ograniczony, to proporcjonalnie jak do innych zawodów.

Luuudzie. Czy tu ktoś różnicuje, która sztuka jest wytworem płci żeńskiej, a która męskiej ? Ja, oglądając, często wstępnie wcale się nie orientuję po loginie.
I powiedzcie mi - czy ktoś, kto porządnie potrafi malować lub rzeźbić lub etc, będzie się az tak wygłupiał ?

(Dla fanatycznych zwolenników tego typu happeningów ---> bierzcie mą wypowiedź w kategorii żartu - by nie wywołać zadymy)
mARTa
2014-03-02
A może byśmy tak porozmawiali o fotorealizmie, czy nie wypada ?...
Co to za ciekawy wirus przypłynął do nas z Ameryki ?
Za i przeciw - kto cos powie - ?
Rzucam temat.

2014-03-02
Ja wiem, wirus. Raczej przeciwciała.
Reakcja obronna na coraz większy szum, brakuje powietrza dla oczu, klarownego, nośnego dla czytelnych obrazów.
mARTa
2014-03-02
A przecież te obrazy są tylko wierną kopią zdjęć, które już były "obrazami".
Twórca ogranicza się do wyboru i żmudnej, niezwykle sprawnej pracy.
Czy to w zamyśle popis sprawności kopisty ?
MajaK
2014-03-02
jestem za fotorealizmem z natury, natomiast ze zdjęcia - jestem przeciwna
PiotrDryll
2014-03-03
cha, cha, cha - fajny żart

(fanatyk co ino trochi umi malować)

mARTa
2014-03-03
Czyli hiperrealizmem.
Fotorealizm jest właśnie ze zdjęć.
PiotrDryll
2014-03-03
w temacie fotorealizmu:

sama Marto napisałaś niedawno że "Sztuka nie wymaga perfekcji - wymaga wkładu ducha i emocji. " a dla mnie gwożdziem do trumny jest częste stosowanie przez przedstawicieli tego kierunku epidiaskopu !
*Azja
2014-03-03
"Zasadniczo myslenie jest niezbedne tam,gdzie potrzebna logika i tylko tam ;-)
Malarstwo nie jest logiczne, chyba ze wyrachowanie komercyjne;Ale to wtedy nie jest sztuka.Sztuka nie wymaga perfekcji-wymaga ducha i emocji.Najdoskonalsza zas komercjapozostaje sprawna sztuczka:-)" napisala niedawno mARTa i...uwazam to za dosonale ujecie tematu.Od siebie jeszcze dodam iz istnieja na swiecie wspaniali rzemieslnicy ktorzy z fotograficzna dokladnoscia potrafia oddac w np. rysunku lub malarstwie rzeczywistosc.Niektorzy z nich zostaja konserwatorami dziel sztuki, inni genialnymi...falszerzami.Aby jednak ta umiejetnosc predystynowala owa osobe utalentowana do miana artysty-musi miec w sobie Ducha, Mysl,nie skopiowana ale..wniesiona przez artyste.Wowczas talent do hiperrealizmu staje sie narzedziem Sztuki.
mARTa
2014-03-03
Moje zdanie jest w domyśle oczywiste, niemniej rzuciłam temat by sprowokować fotorealistów do obrony :)
Jest tu ich przecież spora grupa.
I by ich zrozumieć. Wytłumaczcie mi ideę swojej pracy :))
Mam do niej wielki szacunek, ale nie rozumiem .
mARTa
2014-03-03
I jeszcze. Czy wiecie, że prawo autorskie nie chroni reprodukcji (choć jest to technicznie niemal najtrudniejsza dziedzina fotografii), ani kopii ?
No to jak jest z rysunkiem czy malarstwem fotorealistycznym - chyba analogicznie?...
A jeśli tak, prawo autorskie nie uznaje jego wykonawcy za twórcę.
(podobnie jak aktora - nie, tylko scenarzystę i reżysera, jak muzyka wykonawcę - nie, tylko kompozytora i autora tekstu, itp., choć możecie uważać, że to absurdy)
:)

2014-03-03
Akurat się odniosłem do faktu że coraz mniej wytchnienia w tych poszukiwaniach. Sam fotorealizm to rzemiosło, chyba że jest złamany właśnie stanem dycha twórcy.
Niedawno usłyszałem od pana prowadzącego galerię, że coraz więcej ludzi ucieka kiedy po wejściu widzi krzesło wiszące pod sufitem. Wtedy pytają, kiedy będzie można coś obejrzeć?
Stara sztuka była czytelna dla chłopa i uczonego. Chłop podziwiał "goło babe" a uczony grę cieni, symbolikę, wykonanie itd. I to było w sumie ok. Tego dziś zaczyna brakować. To wiszące pod sufitem krzesło było ok 100 lat temu w czasach zbyt ugładzonej sztuki, ale nie dziś.
Grodner Buchholz
2014-03-03
odniose sie do wpisu Staryszewa i powiem , ze film to co innego niz ksiazka. Ja z duzym zapalem siegnelam po te literature i sie zawiodlam, poszukalam genezy powstania tego dziela i okazalo sie , ze autorka ma bardzo nieudane zycie osobiste, roztwody i na koncu liczne kontakty homoseksulane z kobietami, monologi waginy sa tez dedykowane jej partnerce. I to mnie totalonie nie przekonuje do tej tworczosci.

FOTOREALIZM?...ze, niby pszyszlo takie cos z Ameryki?....alez skad, fotorealizm instnial juz, kiedy komputera jeszcze nie bylo. Fotograficy uciekali sie do roznych technik nakladania na siebie negatywow pod powiekszalnikiem, retuszowali i naswietlali sami pewne rzeczy dla uzyskania pozadanego efektu. Komputeryzacja zaoszedzila tylko troche czasu. Efekt koncowy chyba jest najwazniejszy. Dzis mozna sie tym bawic na warstwach i nie brudzic tak palcow::)...to samo w sumie z malarstwem, jesli ktos ma dobry tablet i wyposazenie do niego.
Fotorealizm jest trendem w sztuce i w sumie to jest obojetne jak zostanie uzykany, wazny jest efekt koncowy. Maju, przeciez twoje obrazy tez zawieraja elementy fotorealizmu i s aze zdjec.

problem tkwi mysle gdzie indziej....czy sztuka tworzona przy pomocy komputera jest ubozsza , mniej szlachetna stworzona przez mechanizm a nie artyste?

I teraz tak: fotorealizm tworzony w komputerze wymaga: zanjomosci podstaw plastyki, malarstwa, grafiki tradycjonalych bo bez tego niestety nie mozna nawet swiatlocinia nigdzie zrobic, poza tym wymaga znajomosci grafiki pikselowej a takze wektorowej, to juz bardzo techniczna sprawa, laczenie tych dwoch technik ze soba , renderowanie obrazu plus naturalna plastyka oka.
Pomine juz fakt, ze trzeba czasem zrobic mnostwo zdjec, ktore sa poddawane obrobce, polowe domalowac samemu w tym samym stylu. Czysem trwa to dluzej niz wziac pedzel i sobie pomalowac normalnie. Ale efekt jest bardziej realistyczny...

Marta jak nie rozumiesz to pomysl sobie tak: namaluje 10 obrazow, potem je zesknuje i sprobuje stworzyc cos nowego na miare tych 10 prac, po drodze bede musiala znowu malowac, wycinac, sklejac, dorysowywac, przy okazji okaze sie, ze 10 prac to za malo, bo wlasnie jeszcze cos ci przyszlo do glowy a nie masz tego namalowanego wiec znowu malujesz...az ostatecznie uzyskasz to co wywola usmiech i zadowolenie na twojej twarzy.
A czasem to po prostu musisz wyrzucic te 10 prac i zaczac malowac od nowa...
Grodner Buchholz
2014-03-03
...nie jak ale co...!

ja sie nie pytam jak uzykujecie swoje obrazy, jakim numerem pedzla i czy wczesniej byl czyszczony terpentyna czy nie...dla mnie mozecie nawet bobe z nosa rozmazac na czym chcecie, jak bedzie fajnie wygladalo to napewno docenie!!

*)
mARTa
2014-03-03
Odpowiem przedmówczyni (nie wiem, jak ma na imię) - rozminęłyśmy się pojęciowo - być może i te zabiegi komputerowo-fotograficzno-malarskie nosza podobna nazwę - - je uważam za twórcze, bo tworzą nową jakość z innych elementów.
Ja miałam na myśli - i inni to zrozumieli - nowy trend w malarstwie i rysunku, polegający na absolutnie wiernym odwzorowywaniu, malarskimi lub rysunkowymi środkami, fotografii - najczęściej jest to portret, ale nie tylko.

2014-03-03
Pytanie, czy pojęcie fotorealizm to trzeba koniecznie łączyć z odrysowywaniem fotografii. Kukowski np. nic takiego nie robi.
^rusnok
2014-03-03
Bo Kukowski nie robi fotorealizmu.

2014-03-03
Niestety nie umiem tak ściśle się trzymać pojęć.
Szyszkin to też fotorealizm. Dziś powiedzielibyśmy że Friedrich stosował efekt optyki szerokokątnej. Chodzi o zjawisko bardziej niż definicję 01
mARTa
2014-03-03
Szyszkin to po prostu realizm :)
Wspomaganie się fotografią to jedno, a używanie jej jako jedynego tworzywa dla wyobraźni i zamysłu, czyli dosłowne kopiowanie, to całkiem co innego.
Ale widzę, że rozmowa cichnie, bo najbardziej zainteresowanych brak ;)
^rusnok
2014-03-03
Najbardziej "zainteresowani" są, jak się zdaje, nie zainterwsowani, a to, jak przypuszczam, z powodu takiego, że robią to najczęściej z braku pomysłu na osobistą wypowiedź.

2014-03-03
W sumie doszliśmy do właścwego pojęcia - naturalizm.
Realizm jednak nie;)
CaesarEdenpert
2014-03-03
w każdej technice można się wypowiedzieć twórczo...podziwiam warsztat foto, czy hiperrealistów,ale najbardziej lubię, gdy artysta da coś od siebie w tej technice...Moim zdaniem fotografia nie jest tak realistyczna jak obraz, ale to już takie moje skrzywienie...
mARTa
2014-03-04
To zależy od fotografii. Mamy tu mistrzów, którzy wypowiadają się w niej z siłą wyrazu większą, niż niejeden (dobry) obraz.
Obecnie aparaciki z reguły spłaszczaja przestrzeń i przekolorowują, a to dlatego, że mają zbyt dużą głębię ostrości i za małe zdolności oddania subtelnych niuansów - w aparatach kliszowych gatunek filmu określał możliwości gamy barwnej, a technika obiektywu, przesłony itp. plus myślenie pozwalało na kontrolowane operowanie głębią ostrości.
Dlatego przeciętna (czyt. powszechna) cyfrowa fotografia buduje przestrzeń nadrealną - oko ludzkie nie posiada takich zdolności akomodacji, by np. naraz widzieć ostro każdy z planów pejzażu. Fotorealiści kopiując takie zdjęcia tworzą obrazy mniej realne, niż hiperrealiści, kopiując fragmenty rzeczywistości.

Jeśli się przemadrzam, a przy tym błądzę, fotografików przepraszam i proszę o sprostowanie ;))
barko
2014-03-04
Zachęcam do prześledzenia, a dla niektórych przypomnienia bardzo ciekawej dyskusji...
http://variart.org/?d=forum&forum=4&dzial=16&temat=570#6408
mARTa
2014-03-04
a więc wszystko już było przegadane. Ciekawie, polecam.
openet
2014-03-06
Jeśli chodzi o aparaty cyfrowe, mARTo, to jedyną ich wadą jest zbyt mała tolerancja na błędy ekspozycji i stąd fotografowanie pod światło dla wielu fotografujących stanowi spory problem. To je wyróżnia od aparatów analogowych. Cała reszta, czyli głębia ostrości, spłaszczenie, czy wydłużenie perspektywy, to sprawa obiektywu. Nad tym można panować, stosując właściwe ogniskowe i przysłony pod warunkiem, że aparat ma możliwość pracować z preselekcją przysłony, np. AV.
openet
2014-03-06
Wyżej miało być AV, nie AF
Archetyp
2014-03-06
I co ... Carolee Schneemann ... na to ?

Świetny wielowątkowy temat i zdechł rozwodniony, a to Polskie właśnie.

Sztuka kobiet i kobieta w sztuce ....
Sztuka, jej twórcy i granice.
Performace dla kogo i po co ?
Szok obyczajowości, tabu w sztuce i kulturze.
Wagina i penis tylko dla pełnoletnich, zboczeńców i pedofilów.
Tampon czy podpaska, a może pampers ?
...
Bardzo chętnie (jak sadzę nie tylko ja bom ...pryszcz... wciąż głupi choć za głupca się nie uważam) poznam zdanie wszystkich twórców prezentujących prace na VA.

Ps.
Barko zapodałaś świetny <a href="http://variart.org/?d=forum&forum=4&dzial=16&temat=570"><span class="rangiRed"> &#8226; link &#8226; </span></a>.
Dzięki.
Na <a href="http://variart.org/?d=forum&forum=4&dzial=16&temat=570#6354"><span class="rangiRed">&#8226; skróty &#8226;</span> Czym jest sztuka ? </a> choć gorąco polecam całość.
*Azja
2014-03-07
Obejrzalam sobie dwa filmy Carolee Schneemann, z lat 60...Swiat pelen jest penisow i wagin i jezeli ktos ma potrzebe przekazywac za pomoca sztuki swoje odczucia zwiazane z tematem seksualnosci to..jestem w stanie to zrozumiec.My, ludzie, zawiklalismy sie..jestesmy seksualni, silami pierwotnymi powodowani, od nich zalezni, dzieki nim (rowniez) istniejacy a...boimy sie wlasnych cial i zwiazanych z nimi praw i zaleznosci...to spuscizna "ewolucji" i "kultury"...Temat dla kazdej jednostki do rozsuplania we wlasnym zyciu indywidualnie, nie ma znaczenia czy to tworca czy tez nie...Medium moze byc przedmiot ale moze byc nim i podmiot..cialo ludzkie..niewazne co, wazne JAK i PO CO.....W czasie moich studiow przypedzila kiedys kolezanka z roku i powiedziala ze jest wystawa..ludzie sie nie zainteresowali a ona ze to bedzie Beres i ze on sie zwsze rozbiera: Poszly TLUMY (oczywiscie ja tez to chcialam obejrzec). Rozebral sie , i owszem....i tak sie rozbieral juz od wielu wielu lat bo..taki mial pomysl w swojej sztuce...Szczerze mowiac nie pamietam co mowil ale..przede wszystkim zastanawialam sie wowczas czy mu nie zimno a potem...nie bylo nic skandalicznego w jego dzialaniach...bylo cos prawdziwego, jakby "ecce homo" i..odartego z blichtru i pozorow..I to zapamietalam do dzisiaj. A poza tym? o czym tu rozmawiac, temat rzeka: wszystkie gwiazdy komercyjne posluguja sie penisami i waginami aby...przyciagac tlumy...Jestesmy biologiczni :-).Mysle ze istotne jest przedz wszystkim na jakim poziomie rozumienia i postrzegania w danej (dajmy na to artystycznej) sytuacji traktowane jest: cialo, seksualnosc, penis, wagina, akt seksualny, kobiecosc, meskosc.......... PS.cialo takie albo inne,ladne albo brzydkie...w jakim by sie nie przebywalo-nie ma innego...gdyby autorka byla brzydka...tak samo bylaby kobieta, z uczuciami , emocjami...i niewykluczone ze rowniez mialaby potrzebe aby obnazyc siebie lub tabu...to glebsze (moim zdaniem ) zjawisko niz sprawa urody...
Archetyp
2014-03-07
Zgadzam się w pełni z Twoja wypowiedzią. Seksualność jest jednym z fundamentów sztuki.
Ps.
Z dostępnych filmów w sieci spotkałem jedynie Fuses z 1965 roku na Torrentach ( waga 267 788 288 bajt ).
Czy możesz podać namiary na te które Tobie się udało obejrzeć ?

Edit.
Barbarella ... wirtuoza organów brak, choć dźwięk kształtu i formy pozostanie ... .
Grodner Buchholz
2014-03-07
na koniec powiem od siebie calkiem prywatnie:

NIECH ZYJE BARBARELLA!!:)))

....i misior!:)))

p.s ...szkoda ze tego filmu nie chca powtorzyc....*)

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org