ForumAvatar
Archetyp
2014-08-26
Czy łatwo jest leniuchować ? Czy to aby taki banalny temat ?
Czemu nam tak bardzo się nie chce jak winno chcieć ?
Czemuż to publikujący oraz ...Niebieskie Ozdoby... tego portalu są tak zaangażowane i pochłonięte swoją twórczością iż nie potrafią już nic napisać o pracach innych ?

...
Stając zapatrzeni w obłoki i w niebo
Zapatrzeni w tańcu, zapatrzeni w siebie
Wciąż niepewni siebie, siebie niewiadomi
Pytać wciąż będziemy, pytać po kryjomu

Kto pierwszy .....
Marek Grechuta Korowód.

Czytał może kto ... Lenistwo , próżnowanie i małość wielkości /kilka wybranych pozycji/.

1. Tom Hodgkinson, Jak być leniwym (rozdz.: Jak trudno wstać skoro świt, Ciężkie roboty, Bumelanctwo przyjemne i pożyteczne, Próżnowanie i seks, Sztuka rozmowy)
2. Walter Benjamin, Pasaże (rozdz. m – Próżnowanie)
3. Czesław Miłosz, SALIGIA (fragmenty.)
4. Robert Louis Stevenson, Pochwała próżniaków
5. Paul Lafargue, Prawo do lenistwa
6. Jerome K. Jerome,O próżnowaniu
7. Michel de Montaigne,Próby (O bezczynności)
8. Ks. Andrzej Zwoliński, Lenistwo (fragm.)
9. Ks. Marek Dżiewiecki, Lenistwo fizyczne i duchowe
...
Paradoks próżnowania polega na tym, że potrzeba wysiłku, by próżnować. „Cisza” — dla ludzi nawykłych do hałasu, bieganiny, zamieszania, pracy — nie musi być łatwa. Trzeba się jej uczyć, ćwiczyć, myśleć o niej, zastanawiać się. Zastanawiać się codziennie, jeżeli nie chcemy dać się porwać w wir obowiązków i zobowiązań, „muszenia” zamiast „chcenia”. Droga do próżnowania ciągnie się przez całe życie. Dobrze, że wiemy, jak ta podróż się skończy – próżnowaniem całkowitym, czyli odejściem z tego świata.

Tom Hodgkinson
...
Kto rozkoszuje się swobodnym czasem, ucieka przed fortuną; kto oddaje się próżniactwu, tego ona zagarnia. Jednakże fortuna czekająca na próżniaka jest boginią mniejszą od tej, przed którą umyka tamten, nieaktywny. Ta fortuna nie mieszka już w vita activa, jej kwaterą główni jest życie światowe. „Na ilustracjach średniowiecznych ludzie oddający się życiu aktywnemu przedstawieni są jako przywiązani do koła Fortuny, a więc jadący w dół lub w górę, zależnie od obrotów koła; tymczasem kontemplatyk nieruchomo tkwi w centrum”.

Walter Benjamin
...
Lenistwo jest Sztuką Mości Państwo.
Avatar
MajaK
2014-08-26
Ja nie znam takich mądrych cytatów i wypowiedzi ale uważam, że na lenistwie cały postęp świata stoi. No bo to tylko leniwi wymyślają coraz to doskonalsze maszyny i urządzenia, żeby mieć święty spokój na leniuchowanie. :)
Avatar
*Azja
2014-08-27
Mysle ze lenistwo nie jest kluczem ale..umiejetnosc "oddania" sie marzeniom i pasji wiecznych poszukiwan...Dziecieca ciekawosc swiata i leniuchowanie tego typu to skarb- leniwe wylegiwanie sie w trawie z glowa w chmurach by pozwolic marzeniom dziac sie. Ale to juz nie jest lenistwo tylko "odkrywstwo"...i to jest jedna z najwiekszych wartosci ludzkich.Jak dla mnie oczywiscie ;-)....Gnusnosc to odwrotnosc, oglupiajaca zreszta, tego zjawiska.

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.On-line
walwilk

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org