Forum

srebrnydzwonek
2015-02-09
Mam pytanie do osób znających się na lustrzankach, jaką wybrać do 5 tys złotych?i jakie obiektywy?miłego dnia:)i dzięki za pomoc:)
rdza
2015-02-09
Pentax k5 II zdecydowanie
srebrnydzwonek
2015-02-10
Dzięki Rafał, powiedz mi bo trochę przeglądałem ten sprzęt dziś w pracy w wolnych chwilach, kupić z obiektywem?czy obiektyw/obiektywy oddzielnie i jakie i gdzie najlepiej kupić w Wawie?może wiesz?bardzo dziękuje, że odpowiedziałeś,pozdrawiam:)
magda.h-m
2015-02-10
Panie Dzwonku,
nie ma jednej dobrej recepty na to jaki i gdzie kupić sprzęt dopóki sam zainteresowany nie zdecyduje jakie zdjęcia głownie chce robić.
Inne parametry są przydatne w reporterce, inne w portretach i inne choćby w makro, tak jak do każdej dziedziny inny obiektyw.
Żeby robić wszystko wszystkiemu jak najmniejszym kosztem wystarczy zwykły kompakt bo pan i tak więcej poświęca obróbce niż zdjęciu.
Żeby robić dobre zdjęcia bez obróbki to najważniejszy jest dobry obiektyw bo sam korpus nawet o średnich parametrach wystarczy.
Jeśli kupi pan tzw uniwersalny obiektyw o zmiennej ogniskowej to wszystkie zdjęcia będą podobne bez cech charakterystycznych, ale zrobi pan zdjęcie jakiegoś ptaszka i ludzika. Jeśli natomiast będzie pan chciał zrobić wyjątkowy portret to potrzebny jest jasny obiektyw ze stosunkowo duża ogniskową i najlepiej "stałkę" (stało ogniskowy) bo lepiej ostrzą. Jeśli zdjęcia mają mieć malarski charakter to warto mieć obiektyw który daje ładny bokeh..... Przy reporterce ważny jest szybki autofocus, przy krajobrazach szeroki kąt etc....
Bardzo dużo by tego wymieniać. Nie radzę natomiast kupować pierwszego poleconego na szybcika bo potem się okazuje, że dobry aparat nie spełnia naszych oczekiwań.
Najlepiej będzie jak pan najpierw określi sobie co pana w głównej mierze interesuje a potem poczyta i poogląda zdjęcia w necie zrobione jakimś konkretnym obiektywem.
Pozdrawiam i życzę udanego wyboru
rdza
2015-02-11
Madzia ma wiele racji w tym co pisze do różnych zadań różny sprzęt
Poleciłem Pentaxa bo to solidna konstrukcja i ma świetną matrycę
jak bym teraz miał kupować aparat wybrał bym waśnie ten , ja pracuje w zasadzie jednym obiektywem czasem jak nie zapomnę to wezmę drugi :)
musisz przemyśleć co chcesz głównie fotografować
pozdro
~cynober
2015-02-11
http://www.platige.com/pl/page/79-Jan_Matejko_Battle_Of_Grunwald
rdza
2015-02-11
do Grunwaldu to szerokokątny musi być.....
srebrnydzwonek
2015-02-11
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi, ja się nie znam na sprzęcie, to dla mnie czarna magia:)zdjęcia do tej pory robiłem komórką...najpierw miałem w komórce 2 mpx,potem miałem w komórce 5 mpx, teraz mam chyba 16 mpx...ale chciałbym zacząć robić zdjęcia aparatem!patrzę na sprzęt od nikona przez canona itd...mogę wydać na sprzęt do 5 tys złotych, chciałbym kupić coś, co mi posłuży trochę czasu. Lubie robić zdjęcia morza, przyrody, często jestem w delegacjach i widoki o różnych porach roku np. Bałtyku są niesamowicie piękne. Czasem jeżdżę na kilka dni na wieś, tam zachwycają mnie pola, łąki...a w mieście czasami jak na moim ostatnim zdjęciu Malec:)taki sam odważny przeciw całemu światu:)więc ludzie na ulicach...portretów niestety nie mam komu już robić, ale kiedyś na pewno zjawi się taka osoba w moim życiu. Lubie patrzeć i wtedy jak coś mi się spodoba, robię po prostu zdjęcia...Pani Magdo, bardzo dziękuję za to, co Pani napisała!to bardzo mądre i po prostu praktyczne, wiadomo, do każdej fotografii potrzebny jest inny obiektyw, ustawienia itd...nie ma raczej uniwersalnych aparatów...obiektywów, ale to dobrze, bo człowiek przynajmniej się czegoś uczy:)więc mam pytanie, jakie kupić body i do tego obiektywy, bym mógł robić zdjęcia i morza i miasta, wsi, ptaków?czasem ludzi, ale nie portretów a np. ulicy na której są ludzie...nie mam pojęcia jaki sprzęt wybrać, nie wiem, czy ma to znaczenie, ale jestem wysoki, mam 190cm wzrostu, duże dłonie jak większość mężczyzn...jaki aparat będzie też wygodnie leżał w dłoniach, mam dłonie za przeproszeniem pianisty...?Logicznie myśląc nie może być malutki aparat nie mam żadnego doświadczenia z aparatami...Poza tym, mnie fascynuje czarno-biała fotografia, uwielbiam wręcz i zafascynowany jestem zdjęciami bardzo starymi, które mają swój urok, mają w sobie coś...dlatego jak obrabiam zdjęcia robię je na "stare".
Jeśli zdecyduję się na ten, o którym pisze Rafał, jakie obiektywy do tego dokupić?i jak kupić?przyznam, że nie znoszę tych wszystkich sklepów typu Media Markt itd...gdzie indziej w Wawie można kupić sprzęt, gdzie przy okazji sprzedawca wytłumaczy co i jak i do czego?i czy lepiej kupić w sklepie stacjonarnym, czy w sklepie internetowym, np. zamówić na allegro?
Tak czy inaczej, bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, życzę miłego wieczoru!
MajaK
2015-02-11
Na takie fotografowanie, jak piszesz wystarczy średniej klasy body Canona lub Nikona, nie ma co świrować. Obiektywy do Canona są tańsze jakby co :). Ja mam uniwersalny obiektyw 18-125 mm i mi to wystarcza. Jak lubisz ptaszki - to jeszcze jakiś tele np 80-500 z jasną przesłoną (F jak najmniejsze) i tyle. Jestem laikiem i nie znam się na sprzęcie, mówię jako praktyk - samouk.
srebrnydzwonek
2015-02-11
Pani Mario:)dziękuję, ok, więc jakie body kupić?:)jaką musi mieć rozdzielczość itd?
MajaK
2015-02-11
Z tym też nie ma co świrować, jak się n ie kupuje pełnoklatkowego aparatu to kilkanaście Megapikseli jest wystarczające. Więcej to już tylko upychanie śledzików do jednej beczki i jakość na tym traci. To tylko chwyt marketingowy te wielkie rozdzielczości matrycy. No i kupować polecam w normalnym sklepie, gdzie można dotknąć i co nieco się dowiedzieć o aparacie. Sieć Fotojocker ma dość dobrych sprzedawców co się znają.
magda.h-m
2015-02-11
Panie Dzwonku,
prawda jest tylko jedna. Obojętnie jakie body pan kupi to od pana będzie zależeć, jakie zdjęcie pan nim zrobi.
Nie jest bajką to, że to nie aparat robi zdjęcia tylko człowiek, bo tylko ten który trzyma w rekach aparat może zdecydować kiedy i na jakich ustawieniach pstryknąć migawkę. Czasami zdarza się przypadkowe dobre zdjęcie, ale to rzadkość.
Dla mnie są na rynku 4 wiodące firmy aparatów cyfrowych i to firmy ogólnie znane czyli Canon,Nicon,Olympus,Pentax w kolejności alfabetycznej nie sugerującej dominacji żadnej z nich. Ale jest też aparat nie będący lustrzanką a robiący cudowne zdjęcia dający możliwość częściowego ustawienia manualnego i o ile pamiętam to któryś z modeli panasonica.
Z tego co pan pisze, zastanowiłabym się nad tym czy od razu potrzebna panu lustrzanka, czy wystarczy aparat znacznie tańszy do nauczenia się korzystania z ustawień manualnych. W moich obecnych aparatach jeden nie ma programów tematycznych wcale, a drugi, starszy ma obi wersje. Oba jednak są wysłużone i zużyte, ale mając do nich kilka szkieł i innych akcesoriów pewnie nie będę zmieniała producentów body.
Każdy z nich ma i wady i zalety, ale to wychodzi dopiero w tzw. praniu, kiedy fotografujący już wie czego szukał i czy to znalazł.

1. W przypadku takiej fotografii o jakiej pan pisze wystarczy panu myślę obiektyw kitowy czyli tzw podstawowe wyposażenie do body zwykle dołączany do zestawu. Im niższa cyfra pierwsza czyli jak Maja pisze canon 18-125 to pierwszą cyfrą jest "18" tym szerszy kąt widzenia obiektywu a więc bardziej do krajobrazów. 125 to już wystarczające zbliżenie do codziennej fotografii takiej o jakiej pan pisze.
Ja zaczynałam od kompaktu a pierwsza lustrzanka miała w zestawie 2 obiektywy kitowe 14-42 i mini teleobiektyw 40 - 150. Dawało to duże możliwości doświadczeń i na nich się uczyłam.

2. Cena korpusu to jedno, ale pozostaje jeszcze cena szkła. Tak szybko nie zmienia się body, częściej fotografujący poszukują lepszych czy potrzebniejszych szkieł a wiec ważna jest cena dodatkowych obiektywów.
Sigma produkuje np zastępcze szkła do różnych aparatów i tańsze, ale nie produkuje wszystkich do wszystkich.

3.Ważna moim zdaniem będzie tez w pana przypadku moc lampy błyskowej wbudowanej czyli tzw flesha.
Jeśli się nie dysponuje lampą zewnętrzną to bywają momenty kiedy siła lampy ma duże znaczenie przy pojedynczych fotografiach

4. trzeba też sprawdzić jak wysokie ISO jest jeszcze użytkowe. Bo niektóre aparaty już przy ISO 400 dają duże szumy chociaż mają szkła dające bardzo plastyczne obrazy.

5. Przy kupowaniu obiektywu trzeba sprawdzić jego jasność bo ona jest ogromnie ważna. Jeśli będzie obiektyw f5,6-8 np i będzie obiektyw f2,8-5,6
to proponuję brać ten który ma 2,8 jako pierwsza cyfrę po f.

6. Mimo, że pan nie lubi marketów to proponuję, żeby pan udał się do jakiegokolwiek z nich oferujących sprzęt i każdy z modeli aparatów wziął do swojej reki. Sam wysoki wzrost i duża dłoń nie są w stanie powiedzieć jakie body będzie panu do reki pasować a powiem od siebie, ze ma to ogromne znaczenie jeśli fotografuje się przyrodę, naturę czy robi szybkie ujęcia.
uchwyty i gumy na body bywają różne i nie każdemu równo dobrze się każdy aparat trzyma, a czasami trzeba zrobić to szybko i jedną ręką a wtedy ma to wielkie znaczenie.
Dla tych co fotografują jedną tematykę a często ze statywu nie ma to może znaczenia, ale w praktyce przy robieniu różnorodnych zdjęć to niby bzdet a znaczenie ma wielkie.

Na razie więcej nie napiszę bo nie jestem w domu, ale proponuję panu poćwiczyć cierpliwość i trochę poczytać i popatrzeć zanim pan się zdecyduje.
Takie wewnętrzne przekonanie do konkretnego sprzętu pomaga później radzić sobie z jego wybrykami bo często gęsto okazuje się, że mając lustrzankę dopiero wtedy człowiek stwierdza, że nie potrafi robić zdjęć. One dla kogoś przyzwyczajonego do telefonów i kompaktów potrafią odebrać chęć do fotografowania.

To, ze lubi pan fotografie CZARNO BIAŁE NIE OZNACZA ŻE aparat ma mieć taka opcję bo znacznie lepiej zdjęcie zrobić w kolorze a konwertować do bw w programie graficznym, daje to lepsze efekty.
Jak mi się coś przypomni to napisze jeszcze z domu.
ja zwykle kupuję w fotozakupach i już teraz często przez internet, ale dotknąć polecam choćby i w kiosku ruchu jeśli mają coś podobnego.
Pozdrawiam
L.A.K.
2015-02-12
Na pewno nie należy podejmować decyzji, co do zakupu aparatu pod wpływem impulsu chwili. Autor wątku zadał pytanie o lustrzankę, ale często lepszym wyborem będzie uniwersalny aparat o szerokim zakresie ogniskowych i przyzwoitej jakości zdjęć np. Panasonic Lumix FZ200 (stała światłosiła f/2.8), jeśli istotna jest wysoka jakość i szczegółowość zdjęć można rozważyć zakup tzw. bezlusterkowca, mają one wielką zaletę - dzięki prostym przejściówkom można do nich podpiąć ogromną liczbę manualnych obiektywów niekiedy o wspaniałych właściwościach optycznych.
srebrnydzwonek
2015-02-12
dzięki wszystkim za pomoc, mam pytanie, co więc najlepiej kupić, body np canona jakie i jakie obiektywy?Dzięki za tyle przydatnych informacji!miłego dnia:)
srebrnydzwonek
2015-02-12
Canon EOS 60D Body?
wygląda na porządny! warto kupić? i jakie do tego obiektywy?jeszcze raz dzięki za tyle przydatnych informacji.
rdza
2015-02-12
Canon 60 to dobry aparat ja używam 600tki z której też jestem zadowolony
weż do tego 18-135 Canona a potem se jakąś portrtówkę jeszcze dokup
i będzie git
srebrnydzwonek
2015-02-12
Rafał, co jeszcze dokupić poza tym?
magda.h-m
2015-02-12
na obiektyw przydałby się filtr ochronny, żeby szkło było jak najdłużej sprawne. Najlepiej założyć na stałe. On niczego w zasadzie nie zmienia a chroni szkło przed uszkodzeniami, które później nie pozwalają prawidłowo wyostrzyć autofocusowi. Wystarczy obojętny UV. W różnych warunkach pogodowych potrzebny byłby filtr szary połówkowy, żeby zniwelować silne kontrasty przy dużym naświetleniu i żeby nie przepalać nieba skoro w dużej mierze to mają być fotografowane krajobrazy o różnych porach porach roku a poza tym zapasowa karta pamięci i akumulator i jak wystarczy to dyfuzor na lampę błyskową, żeby rozproszyć światło. To drobne elementy nie najdroższe a ułatwiają potem życie. Oczywiście jeśli fundusze pozwolą. Ja nie miałam niczego jak zaczynałam i wiem po prostu co sprawiało mi największe problemy w codziennym pstrykaniu. Obiektywy to duży wydatek i czasami trzeba czekać, ale drobiazgi warto mieć. Poza tym na pewno musi być dobra torba albo plecak, żeby nie uszkodzić sprzętu i było wygodnie to nosić.
rdza
2015-02-13
Madzia wyczerpała chyba temat :) kupuj i działaj ! :)
srebrnydzwonek
2015-02-13
Pani Mario, Pani Magdo i wszyscy pozostali:)bardzo Wam dziękuję za pomoc:)nie mogę się już doczekać aż kupię sprzęt!w poniedziałek "ruszam na łowy":)
Mam jeszcze jedno pytanie, jakie forum o fotografii jest najlepsze? gdzie najwięcej poza praktyką mogę się nauczyć? życzę miłego wieczoru:)
staryszew
2015-02-13
digart.pl [img]http://www.digart.pl/emotikony/badteeth.gif[/img]
magda.h-m
2015-02-13
proponuję nie odwiedzać żadnego forum dopóki nie poczyta pan konkretnych artykułów na temat tej dziedziny fotografii jaka pana interesuje w danym momencie i zgłębiać w praktyce to co pan wyczytał.
Na forum najczęściej wypowiadają się oszołomy przekonujący każdy do swego zdania i każdemu z nich się wydaje, że wie już wszystko. To potrafi namieszać mocno w głowie i sprowadzić na manowce albo poddanie się modzie, a moda w dzisiejszych czasach jest czasami śmieszna, a czasami okrutna.
Ja jestem zwolennikiem szukania swojej drogi po swojemu. Jeśli coś się podoba to to co się podoba należy pogłębiać w praktyce i w teorii, ale w taki sposób, żeby nie zatracić niezauważenie tego co się ma w sobie.
Na forum warto wejść kiedy już się ma trochę wiedzy, a ona nie sprawdza się w praktyce albo są jakieś problemy. Wtedy warto posłuchać czy ktoś podobny problem już opanował.
Proponuję zacząć od poczytania artykułów dla fotografów albo zakupie książki z podstawami fotografii. Kiedy już będzie wiadomo czemu służy głębia ostrości, po co są różne parametry ISO i jak to się ma do długości ogniskowej to wtedy można w terenie zrobić choćby i 200 zdjęć a potem je przeanalizować i sprawdzić który z efektów jest przez pana pożądany.
Pozdrawiam
staryszew
2015-02-14
no to niech szuka swojej drogi po swojemu, tylko że jak na taką postawę za dużo pytań zadaje
Ja nikogo o zdanie nie pytałem, ale owszem, różne wypowiedzi czytałem i czytam, bo zawsze cos może się przydać
ale postawa w rodzaju, nie na inne forum jak variart nie pójdę bo tam mi wode z mózgu zrobią jest delikatnie mówiąc śmieszne , no chyba ze Ksawery ma 5 lat i łatwo się podaje manipulacjom ;)
magda.h-m
2015-02-14
„ale postawa w rodzaju, nie na inne forum jak variart nie pójdę bo tam mi wode z mózgu zrobią jest delikatnie mówiąc śmieszne , no chyba ze Ksawery ma 5 lat i łatwo się podaje manipulacjom ;)”

Wiesz co? Ja myślałam, ze Ty się nauczyłeś czytać ze zrozumieniem, ale mam wątpliwości.
Pokaż mi fragment w którym napisałam, że ja nie pójdę na inne forum albo ze pan dzwonek nie pójdzie czy ma nie iść na inne forum niż Variart. I pokaż mi co jest dla Ciebie takie śmieszne?
Bo o pierdach gadać, żeby gadać to mi się nie chce.
A jak już znajdziesz czas i siły to spróbuj jeszcze raz przeczytać wszystkie teksty jakie pisałam i udowodnić mi, że w którymś z nich staram się udowodnić panu Ksaweremu, że tylko tu, i może tylko ode mnie nauczy się robić fotki bo ja najlepiej nim pomanipuluję…..
A może uznałeś iż tylko 2 fora są w sieci i tylko te dwa warte uwagi w tym jedno Twoje polecane na digarcie? I ze oprócz wszelkiego rodzaju forum nie ma żadnych innych informacji o fotografowaniu?
No ręce i cycki po prostu opadają :/
staryszew
2015-02-14
"proponuję nie odwiedzać żadnego forum dopóki nie poczyta pan konkretnych artykułów na temat tej dziedziny fotografii jaka pana interesuje w danym momencie i zgłębiać w praktyce to co pan wyczytał.
Na forum najczęściej wypowiadają się oszołomy przekonujący każdy do swego zdania i każdemu z nich się wydaje, że wie już wszystko. To potrafi namieszać mocno w głowie i sprowadzić na manowce albo poddanie się modzie, a moda w dzisiejszych czasach jest czasami śmieszna, a czasami okrutna."

a to co to jest? jak nie próba wywarcia presji, ze to forum na którym Ty jesteś jest jedynie słuszne? Tu też jest sporo oszołomów jak i zrestą wszędzie
ale nie tylko są oszołomy, ludzie, którzy potrafią sensownie doradzić też jest sporo, a do Ksawerego, bo jest dorosły i potrafi chyba samodzielnie myśleć, należy odsianie ziarna od plew
poza tym , ja nic takiego nie napisałem, że w sieci istnieją tylko te dwa fora, to już Twoja złośliwa nadinterpretacja, z mojej strony digart to była tylko sarkastyczna propozycja
Niech pan Ksawery zacznie samodzielnie myśleć i działać a nie szukać wszędzie podpowiedzi jeno, albo niech sobie odpuści działalność artystyczną, skoro potrzebuje prowadzenia go za rączkę.
To przede wszystkim chciałem wyrazić i proszę się tak nie bulwersować na każde moje słowo, które nie jest po Twojej myśli.
Pozdrawiam i masz tu moje serce w poniewierce, które kładę u Twych stóp w ten dzień paralityków <3
magda.h-m
2015-02-14
Ech........ chyba rozumujemy zgoła inaczej, ale nie będę tu rozwijać wątku, żeby nie zaśmiecać forum. Odpiszę później w profilu.
staryszew
2015-02-14
daruj sobie, nie trawię nadętych wykładów [img]http://www.digart.pl/emotikony/cmok.gif[/img] zwłaszcza , że jestem na bani
magda.h-m
2015-02-14
OK
srebrnydzwonek
2015-02-14
Bardzo dziękuję:) słuchajcie, mi chodzi bardziej o forum na temat technik itd, a nie umieszczania zdjęć...chcę się dokładnie dowiedzieć co jest do czego:)to podstawa chyba, czyli te wszystkie parametry itd, dziękuję i miłego wieczoru:)
staryszew
2015-02-14
Ksawery, serio, google nie boli, poszukaj sobie coś sam :)
srebrnydzwonek
2015-02-14
Zgadza się:)nie boli, szukam i tych stron jest tyle, a mi chodzi o stronę, na której będą wiadomości praktyczne itp i rzetelne, a nie wyjęte z palca...i nie wiem, które forum jest najlepsze, by zasięgnąć informacji i wiedzy przede wszystkim...
^rusnok
2015-02-14
Dzwonku, mnie się zdaje, że najlepiej byś zrobił, gdybyś w najbliższej księgarni kupił jakiś poradnik we formie książki, zamiast psuć wzrok próbując wyłowić z guglowego szumu coś sensownego. Takie łowienie jednak, bym powiedział, boli - po jakims czasie oczy bolą pierońsko, zwłaszcza przy mizernych wynikach szukania, co się często zdarza, a oczy przydadzą się zdrowe potem przy fotografowaniu.
Z góry zastrzegam, że nie podam żadnego tytułu, bo nie znam, nie wiem nawet, czy jakieś są, ale przypuszczam, że raczej tak.
(Ja podstaw optyczno-technicznych uczyłem się (dość dawno) z książki wydanej w prawieku, w latach 60-tych - Tadeusz Cyprian, "Fotografia, technika i technologia", a kwestie cyfrowo-sprzętowe poznaję po drodze, szukając konkretnych wiadomości, które mi w danej chwili są potrzebne. Lustrzanki nie mam, bo, pomijając kwestie pieniężne [choć jakąś tam z odzysku mógłbym ewentualnie kupić], mam za mały pokój, nie mam gdzie trzymać.)
srebrnydzwonek
2015-02-14
dziękuję Rusnok:)właśnie o coś takiego mi chodzi, forum lub książka, w której będą konkretne informacje do czego jest to, czy tamto, jakie właściwości mają takie czy inne parametry, jak np. fotografować w nocy - na jakich parametrach itd, a jak przy ostrym słońcu...chodzi mi o takie "kompendium" wiedzy, gdzie będę mógł zasięgnąć nauki na ten temat. Myślałem też, bo widziałem, że są "kursy fotografii", że chodzi się na jakieś zajęcia...za dużo czasu nie mam, ale jeśli np. to było by polecane, to czemu nie:)znalazłem forum nikoniarze, tam jest dużo wiadomości, przeglądam je od chyba 2 godzin...ale skoro mam kupić canona to nie wiem, czy jest takie forum...a oprócz tego w sumie przecież wiedza jest chyba "uniwersalna", tzn, że "działa" tak samo w każdym sprzęcie:)dzięki i pozdrawiam:)i poszukam tej książki!
srebrnydzwonek
2015-02-14
ps. lubię eksperymentować i poznawać, wiem, że praktyka własna dużo daje, ale wolałbym uniknąć błędów:)chociaż na błędach się człowiek uczy najwięcej, jeśli potrafi wyciągać właściwe wnioski oczywiście:)
^rusnok
2015-02-14
Mawiał Kobiela w jednym filmie (jako instruktor narciarski) - "Jak sie nie wywrócis, to sie nie naucys."
*Azja
2015-02-15
:-))..zasuwajac nartami w lecie po plazy ...
L.A.K.
2015-02-15
Po plaży to chodził w filmie "Kobiela na plaży", a instruktora grał w jednym z odcinków "Wojny domowej" :)
srebrnydzwonek
2015-02-15
dlatego będę praktykował wytrwale:)ale wiedza podstawowa tez jest potrzebna:)
narty jakieś mam:)więc szusy po plaży z aparatem w lecie czy zimie:)czemu nie:)a tak na poważnie, starsze polskie kino jest świetne:)
staryszew
2015-02-15
...
*Azja
2015-02-15
L.A.K.-to prawda ale to i tak byla tylko mala dygresja..nie calkiem moze na temat ;-).Przypomnial mi sie Kobiela i jego "jazda" na nartach....oby Srebrny Dzwonek instruktarz na Forum odebral bardziej pozytecznie ;-).

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.

On-line
Rafshchax

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org