ForumAvatar
wiesz
2015-11-06
http://wsksim.edu.pl/wp-content/uploads/2015/10/NDZ-232-X-320_curv.pdf


:)
Avatar
cynober
2016-01-11
Rydzyk + sztuka = manipulacje i mdlosci :(((((((((((((((((((((((((((((((((

Avatar
*alkor12
2016-01-11
Cynober trafił idealnie !
Avatar
~Wolfenstein
2016-01-11
Ta... Chyba sobie w kolano.
Avatar
*Azja
2016-01-12
ej chybo nie ;-)) https://www.youtube.com/watch?v=7WA0cZ4Aebw ..........(muzyka lagodzi obyczaje )
Avatar
razdwa
2016-01-12
związki sztuki i religii są bardzo silne - to całe wieki największych przeżyć i najlepszych dzieł.
Avatar
*Azja
2016-01-12
No tak-szczegolnie biorac pod uwage ze kiedys nie bylo wyjscia (wyboru)....Dzis gdy mozliwosc (wolnosc) jest- widac jaki jest wybor.
Avatar
*alkor12
2016-01-12
były, ostatni raz trzy wieki temu, i tak długo, jak kosciół nie będzie Kosciołem to tylko zgrozą wiać bedzie.
Avatar
CaesarEdenpert
2016-01-12
no, przykładowo, cały ród Nowowiejskich wymarł 300 lat temu...
W ogóle nie ma żadnej sztuki sakralnej, a katolicy nie mogą umieć malować, czy komponować
Avatar
~Wolfenstein
2016-01-12
Jak nie było wyboru? Wybór oczywiście był. Tym niemniej w średniowieczu artystów traktowano jak rzemieślników. Pracowali dla tego kto składał zamówienia i płacił. A że Kościół miał pieniądze i płacił, to i sztuka, tudzież architektura, sakralna dynamicznie się rozwijała. Kiedy w późnym średniowieczu na zachodzie Europy na znaczeniu zaczęło zyskiwać zasobne mieszczaństwo, to i sztuka świecka odpaliła z kopyta.
Avatar
*Azja
2016-01-12
Tutaj temat dotyczy katolicyzmu i sztuki sakralnej w tym kontekscie...Podwaliny sztuki wyplywaja w ogromnej mierze z religii ale..nie z religii katolickiej a z WIELU religii, chociazby politeistycznych religii Starozytnej Grecji,Rzymu.Religii calego swiata Wschodu, o etnicznych i pierwotnych religiach na innych kontynentach juz nie wspominajac. Bo sztuka bez Ducha nie istnieje.Duch czesto przejawia sie poprzez religie ale nie jest to konieczne. W Europie dopiero od niedawna mamy do czynienia ze sztuka na prawde "wolna" : pan X moze malowac co mu sie zywnie podoba (no-prawie ale ma szeroki wachlarz mozliwosci tak technicznych jak i moralnych) bez wzgledu na to czy jest rzemieslnikiem, artysta, urzednikiem , czy zyje ze sztuki czy tez nie. Na tworzenie materialnie stac dzis wielu w przeciwienstwie do dawnych czasow...Kosciol dalej zrzesza swoich wyznawcow ale jakie znaczenie ma dzis jego mecenat w sztuce...Dzis sa inne czasy. I inny sens sztuki. (...Oczywiscie to tylko moj osobisty punkt widzenia...)
Avatar
cynober
2016-01-12
Wolfenstein - kolana mam w porzadku i ....................... nie rzucam kamieniami do wilkow.....

Avatar
~Wolfenstein
2016-01-12
A szkoda.
Avatar
~Wolfenstein
2016-01-12
Azja - Ale o co chodzi? Tematem kongresu są relacje Kościoła Katolickiego i sztuki a nie kwestia podwalin tejże. To Kościół Katolicki, a nie np. Hinduizm, miał gigantyczny wpływ na historię, kulturę i sztukę kręgu kulturowego z którego się wywodzimy. Takie są fakty i tyle.
Avatar
*Azja
2016-01-12
Chodzi o to ze sztuka nie zaweza sie jedynie do naszego kregu kulturowego z ktorego pochodzimy.... .
Avatar
~Wolfenstein
2016-01-12
Super, ale kongres "Katolicy i sztuka" jest, jak sama nazwa wskazuje, o katolikach i sztuce.
Avatar
*Azja
2016-01-12
Tak tak :-).
Avatar
iwost
2016-01-13
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła

Najmilsi:
O co prosić będziemy, otrzymamy od Boga, ponieważ zachowujemy Jego przykazania i czynimy to, co się Jemu podoba.
Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał. Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim; a to, że trwa On w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał.
Umiłowani, nie każdemu duchowi dowierzajcie, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie. Po tym poznajecie Ducha Bożego: każdy duch, który uznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, jest z Boga. Żaden zaś duch, który nie uznaje Jezusa, nie jest z Boga; i to jest duch antychrysta, który – jak słyszeliście – nadchodzi i już teraz przebywa na świecie.
Wy, dzieci, jesteście z Boga i zwyciężyliście ich, ponieważ większy jest Ten, który w was jest, od tego, który jest w świecie. Oni są ze świata, dlatego mówią od świata, a świat ich słucha. My jesteśmy z Boga. Ten, kto zna Boga, słucha nas. Kto nie jest z Boga, nas nie słucha. W ten sposób poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu.
Avatar
razdwa
2016-01-13
świetnie •iwost! twórcy od zawsze drążą temat ludzkiej egzystencji, a to nieodłącznie wiąże się z Bogiem, z sensem istnienia. Jeśli ktoś namaluje trawę, to będzie to tylko namalowana trawa. Jeśli ktoś namaluje trawę z wewnętrznej, duchowej potrzeby, namaluje swoją duszę.
Avatar
cynober
2016-01-14
wilk i kibol nie czuja manipulacji "czarnej apli" gdyz sa zmanipulowani
Avatar
CaesarEdenpert
2016-01-14
Naśmiewanie się z nicków przypomina mi szydzenie z nazwisk, typowe zachowanie gdy brakuje argumentów merytorycznych.Z trudem zniżając się do tego poziomu zaczynam zauważać jak przebija się żółtawy sierp i młot na cynobrowym tle
Avatar
cynober
2016-01-19
taaak?

............ a sam SzpilUjesz w ma chromatyke ! (zwroc uwage na logike..........)

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.


Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org