ForumAvatar
martwy
2018-02-22
chcialem zamalowac olej (malowany cienko z miksem oleju i terpentyny 1:3) więc starłem go papierem i nałożyłem cienką warstwę gesso olejnego. Wyschła prawie natychmiast(więc takie tłuste nie było), i mam pytanie, czy po wyschnięciu mogę to pociągnąć gesso akrylowym - ponieważ mam tylko farby akrylowe. Wiem co prawda, że nie nakłada się chudszego na tłustsze, ale może jednak płótno mi się tak nie popsuje, zwłaszcza gdybym je potem powerniksował? Inaczej muszę kupić przynajmniej bazowy komplet farb olejnych.
Avatar
Dev
2018-02-22
myślę, że nawet jeśli początkowo wszystko się sklei, to za kilka miesięcy lub lat warstwy mogą zacząć żyć swoim życiem ;)
Avatar
Jarek
2018-02-24
Ale w tym wypadku tłusty jest właśnie akryl. Tłusty to znaczy bardziej elastyczny, stąd ta zasada - na spodzie wastwy chude czyli kruche, na górze elastyczne.
Logika mi podpowiada że akryl kładziony na olej jest słusznym postępowaniem. Natomiast wszystkie podręczniki jakie czytałem odradzają odwrotnie.
Jeśli jest to zmatowane papierem to można. Robię tak samemu, nic się nie dzieje. Oczywiście nie mam nic z przd 60 lat. ;)

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.On-line


Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org