Forum

Jarek
2018-11-12
Czy istnieją jeszcze jakieś porządne gumki, tak zwane chlebowe?
Mam kilka, ale są złej jakości, brudzą, rozlatują się, strasznie śmiecą.
Pamiętam, że lata temu miałem jakąś i można było narzekać.

Gumki używam jako narzędzie podczas rysunku a nie jako korektor typowy.
*jacek79
2018-11-13
tutaj masz taką tradycyjną.......https://allegro.pl/gumka-chlebowa-koh-i-noor-6423-i6682602703.html..............lub jak wolisz firmę Faber-castell........https://allegro.pl/faber-castell-gumka-artystyczna-chlebowa-w-etui-i7547661118.html...
Jarek
2018-11-13
No właśnie te się sypią strasznie.
*jacek79
2018-11-13
co ty gadasz ja mam ta koh-i-noor..ma już 3 lata...i nic...kształt uzyskasz jaki chcesz....no chyba że popsuły się...to nie wiem
*jacek79
2018-11-13
albo juz te firmy buble robią:)...ja mam paroletnie tego typu narzędzia i dawno nie kupowałem...:)..jedynie wymieniam ołówki systematycznie z koh-i-noora i na nie nie narzekam
Jarek
2018-11-13
Najwyarźniej zaczęli robić buble. Wcześniej nie miałem problemów, kupowałem i już.
Ponieważ nie przepadam za ołówkiem, to parę lat się nie posługiwałem nim.
Teraz widzę różnicę.
Ołówki kupuję już wyłącznie te grube, albo grafit lakierowany. Te zwyczajne są prawie wszystki połamane w środku.
Na szczęście papier jest ciągle porządny do dostania.
*jacek79
2018-11-13
...akurat papier sam sobie robię..wiec nie jestem "uzależniony"..:)
Jarek
2018-11-13
A to też mi się zdarza.
Araxela
2018-11-14
Ja pokochałam ołówki grafitowe Progresso - szybko się rysuje... nie ma ryzyka i irytacji z powodu łamania się :) Znacząco ułatwia pracę.
*jacek79
2018-11-14
mam taki komplet:)....Progresso....
WSzaniawski
2018-11-14
Ja kupuje ołówki z klejonym grafitem i nie ma problemu.....;))))) Choć zanim do nich doszedłem przetestowałem chyba wszystkie te uznane marki.....;)))) (najlepszym testem na łamliwość grafitu było temperowanie miękkich ołówków od 6b do 8b w temperówce typu frezarka, tylko te klejone się nie łamały ;)))) Zaś gumki chlebowe, kupiłem kiedyś kilka kompletów i są całkiem w porządku (nie sypią się, łatwo się formują, i dobrze zbierają grafit). Można jeszcze zrobić oryginalną gumkę chlebową, ale to właśnie to naturalna jest prawdziwie jednorazowa.....;))) Bo o ile świeże ciasto chlebowe działa podobnie do gumki syntetycznej chlebowej, to po jakimś czasie ciasto się (niejako) utlenia i staje się kruche...... I zwyczajnie zamiast ścierać się kruszy.....;)))))
Jarek
2018-11-14
O chlebie wiem akurat. Tylko że on średnio się sprawdza, rozumiem 100 lat temu, ale nie teraz.
Tak się zastanawiam, czy zapasów nie zrobić z tego co jeszcze jest obrej jakości, za chwilę może się okazać że znikną najpierw media do farb olejnych, a potem także farby, bo szkodzą mrówkom w RPA. Zacznie się jak z tą modą na: poproszę bez słomki.
Internet kreuje dziś takie zachowania błyskawicznie.
WSzaniawski
2018-11-14
Jarek, tego mi nie musisz mówić...... Pewne rzeczy się dzieją niemal na oczach....... Tak na ten przykład, powoli kończy się moja fotografia (kolejne slajdy są wycofywane z produkcji i z rynku....) W Polsce prawie już nie ma laboratoriów robiących proces E-6 (ramek już praktycznie nie produkują, żarówek do rzutników też nie......etc). Może niedługo zaczną znikać farby, ołówki, papier (który przecież jest nie ekologiczny..... ). Ale dzieją się też rzeczy odwrotne: patrz winyl, patrz aparaty typu polaroid nawet głupi przykład choinki, kiedyś to sztuczna była eko, teraz prawdziwa, albo masło lub margaryna.......;)))) Ja po tylu latach lubię mieć materialny dowód na powstanie czegoś..... Coś co można dotknąć i wtedy naprawdę wiesz, że coś zrobiłeś..... Czy rysunek, czy zdjęcie, czy obraz..... A nie tylko plik na komputerze.....;)))) I na koniec z humorem: zobacz co się dzieje z pieniędzmi.....;)))) To już coraz częściej tylko plik (bynajmniej nie banknotów)..... O słynnym wywodzie: złoto, moneta, banknot, karta płatnicza, smartfon....etc nie będę już pisał.....;))))) Pozdrawiam.
Araxela
2018-11-15
Waldek, przechodzimy do ery cyfrowej. To ewolucja.
Nawet moja praca - jeżeli padnie komputer... jest bez sensu, nie ruszę z miejsca.
Dziś klasyczne malarstwo jest na wymarciu - choć oczywiście, wśród licznych grup przeżywa renesans... niemniej - jest to wciąż zarezerwowane dla elit.
Dla mas - masz grafików komputerowych, którzy swoje talenty wykorzystują w praktycznych rozwiązaniach - tworzenie gier komputerowych, plakatów, ulotek, etykiet - ale tu w zasadzie nie obędzie się bez umiejętności informatycznych.... w sumie - nawet specjalna wizja nie jest potrzebna - bo ucieka się do rozwiązań w stylu "kopiuj-wklej", albo jakieś szablony, które ewentualnie się modyfikuje...
Dobra.... kurczę, przepraszam... Odbiegłam od tematu :)
Swoją drogą - też mam problem ze znalezieniem dobrej gumki. Chlebowe są ok, bo nie zostawiają tony wiórów na rysunku, co doprowadza mnie absolutnie do szału.
Generalnie - doszłam do takiego etapu, że unikam gumek jak diabeł święconej wody. Jak coś pójdzie nie tak, zwykle staram się to zatuszować ołówkiem.... Gumki, to zmora - niejednokrotnie pogarszają sytuację... bo zamiast wytrzeć do zera, rozcierają - i już wtedy koniec.
Dev
2018-11-19
Jarek, byłam dziś w plastycznym i zapytałam o te chlebowe gumki :D Polecono mi taką, paczaj: https://imageshack.com/a/img922/1949/BWrTyN.jpg Mogę Ci wysłać ^^

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org