Forum

Dev
2018-11-17
Poszukuję znów dobrego i sprawdzonego producenta podobrazi. :(( .. Jesteśmy zalewani falą tandety, dzisiaj podarłam kolejne płótno i połamałam ze złości całe krosno, bo jeden z ostatnich zaufanych dostawców mnie zawiódł. Może nie on osobiście, ale kiedy się wchodzi w większe obroty i ma już kilkudziesięciu pracowników niekoniecznie, to nie sposób utrzymać jakości. W stacjonarnych sklepach ciężko o sztukę dobrego najdroższego nawet podobrazia, a ja nie mam obecnie warunków na robienie tego w domu. Przez internet no spoko, ale zazwyczaj przychodzą poskładane ze zwykłych listewek ( gdzie ten profil krosna??), źle naciągnięte z próbami wyrównania tego kołkami albo naszprycowane poprzeczkami tak, że wszystkie odbijają się elegancko na płótnie podczas malowania ://// A każdorazowo zanosić do przebijania na nowe to też bez sensu... Będę wdzięczna za wskazanie, jeśli ktoś ma namiary na kogoś, firmę, itp.
Jarek
2018-11-17
Pozostaje stolarz i surowe płótno lniane np. Samemu można to zagruntować.
Mogę zrobić zdjęcie strony w podręczniku do malarstwa, jaka jest kolejność przy naciąganiu płótna.
Już tak robiłem.
Ostatecznie jak nie stolarz, to płyta gruntowana lub z naklejonym płótnem.
Ja naklejam stare lniane obrusy na płytę meblową, uprzednio zmatowaną. Zwykły klej stolarski ( nie wikol), albo żelatyna.
Nic się z tym nie robi. Choć ciężkie ;) Jest pełna kontrola gramatury płótna, a także chłonności gruntu.
To wbrew pozorom nie jest dużo pracy.
Dev
2018-11-17
No z płytami, Jarku, to wiem, to w liceum jeszcze kiedyś kombinowaliśmy :) Ale nigdy nie lubiłam płyt, w piwnicy jeszcze stoi olbrzymi niedokończony Qń, haha, na takiej płycie właśnie, a większość dużych starych prac na przykład z 1999r dziś jest powypaczana, wybrzuszona, nadaje się do kosza :) No samemu jest najlepiej, kto wie, czy tak się ta przygoda nie skończy, zresztą z mniejszymi formatami nie problem, ale przy większych to nie wiem, czy też bym nie spierniczyła ;)
*Azja
2018-11-18
Mam takie samo zdanie jak Jarek, nauczono mnie robic blejtram w wieku 15 lat i tak funkcjonowałam przez cale liceum plast, studia i potem.To wcale nie jest trudne ale trzeba znac podstawowe zasady (mogę je przekazac).Najlepiej robic kilka blejtramów naraz, to zajmie 1-2 dni ale ma się potem spokoj.
Dzis kupuje gotowe ale przyznam szczerze ze ostatnio to było poza Polska, jakość była ok, nie mam zastrzezen tyle ze nie plotni lniane ale bawelna.Wole lniane ale to już nie te czasy...
Ale wielu ludzi kupuje gotowce wiec na pewno ktoś poradzi dobrego producenta .Sama chętnie skorzystam :-)
Karo
2018-11-18
Ja kupuję podobrazia lniane od Kowalika. https://kowalikart.pl/
Polecam też https://podobraziazdusza.pl/.
Jeśli pod fakturę, to bawełniane od Sołtysa https://allegro.pl/uzytkownik/13802892/oceny ale kontaktuję się telefonicznie.
Dev
2018-11-18
Dzięki, Karo :) No od Sołtysa też kiedyś kupowałam, ale też raz mi wymieniali ;) Spróbuję i z tymi dwoma może jeszcze :))
Nie, z moim brakiem cierpliwości, miejsca i czasu to samej na tą chwilę odpada, wybaczcie ;)) A chętnie kupię i od Was :))
*jacek79
2018-11-19
jak masz źle naciągnięte płótno (luźne lub obija się o poprzeczkę ).....to spryskaj wodą od wewnątrz.....po wyschnięciu naciągnie się...płótna sam robię...ale nieraz brałem z tej strony......https://www.artequipment.pl/.....były ok...a ja narzekam na każde kupne płótno:).....choć ja zawsze płótno kupne jeszcze gruntuje po swojemu...czyli nakładam warstwę kleju stolarskiego....a na to jeszcze warstwę podkład farbą
*Azja
2018-11-19
Tak, podkład najważniejszy.Kiedys to było cholernie proste: Polinit, czyli najlepsza polska emulsja (kwaśna) ale teraz to wszystko jest akrylowe...Dzis nie wiem jak to się sprawdza ale jak jest slaby podkład to można się poratować żelatyną (już kiedyś o tym pisałam).Kupuje się w sklepie żelatynę spożywcza , rozciencza goraca woda i jak jest letnia lub chlodna to się smaruje pędzlem.Jedna warstwa na grunt.Jak jest sflaczale płótno to dobrze jest tez pojechać zelatyna od tylu.Na takiej zelatynie fajnie się potem maluje,kolor nie siada, farby nie wsiakaja...Najgorsza katastrofa jak się chce robic samemu blejtram to zagruntować kredową emulsją ! Trzeba uzywac emulsje do wymalowan ZEWNETRZNYCH a nie wewnętrznych bo ta do wewnętrznych jest zawsze gorsza i wlasnie bardzoj chlonna (a to zle).PS.A Jacek dobrze mówi z tą wodą tyle że ja nigdy nie kropie tylko pociągam delikatnie nasączoną wodą gąbką .Napina się wszystko pięknie.
Dev
2018-11-19
Odbicia na płótnie, bawełnie, wiem, znam metodę z wodą. Jednak źle naciagnięte, czyli sfalowane, lub zwichrowane krosno (znaczy listewki, jeśli się okazuje że to zwykłe listewki) nadaje się tylko na przebicie. No Artequipment jeszcze ujdzie czasem :) Ale tylko te najdroższe ^^
*jacek79
2018-11-19
ja dawno nie kupowałem (na Artequipmen) wiec nie wiem jakie teraz robią...co do falowania to tak ..woda nie pomoże:)....inaczej trzeba naciagać od nowa:)...
*Azja
2018-11-19
Ostatnio wydobyłam z lamusa stary obraz który się zwichrowal bo pękło łączenie (ale po 20 latach i przeprowadzkach to nie mam obiekcji).Szkoda mi było bo to dobry obraz wiec kupiłam w sklepie (jakiś narzędziowy) takie narożniki metalowe (nie wiem jak to się nazywa: kształt prostokątny i z dziurkami), ciężkie trochę ale..nabiłam to na wszystkie rogi i mucha nie siada :-).Wszystko się wyprostowalo tylko obraz jest ctroche cięższy ...Kiedys nabijałam profilaktycznie trójkąty na boki (takie płaskie, wycięte z plyty i to było OK ale dzisiejsze moje blaszki sa lepsze)
Jarek
2018-11-19
Ciekawe, że żaden producent nie wpadł na pomysł robienia krosna z profili aluminiowych, lub tworzywa wzmacnianego aluminium.
Ramki aluminiowe są np i nawet nie drogie.
Dev
2018-11-19
Trafiłam chyba dziś jeszcze coś dobrego, firma ArtRam, tylko takie bez etykietki i bez zagruntowanych boków ^^ Bez poprzeczek, na grubym krośnie, wyglądają napięte do granic możliwości ^^ Zobaczymy ^^
Dev
2018-11-21
Ach, jeszcze , co mi się przypomniało, odnośnie właśnie nawilżania od wewnątrz odgnieceń - czym oni dzisiaj smarują, że jedno płótno (znaczy bawełna, tylko tak już umownie płótno) było już nie do odzyskania - razem z gruntem odkształciło się od tej wody, pomarszczyło w tych miejscach :D Tego bym się chętnie dowiedziała, jakie grunty mogą w ten sposób reagować? :))
Jarek
2018-11-21
Akrylem lub silikonem, zależy od producenta.
Dev
2018-11-21
Silikonem???? :D masakra XD
Jarek
2018-11-21
No pewnie nie takim do uszczelniania zlewu ;)
Ale jakaś baza np.
Te materiały są bardzo elastyczne, ale nie da się ich przywrócić do pierwotnej formy po odkształceniu.
*Azja
2018-11-22
Właśnie o tym wspominałam : ze te obecne akrylowe grunty to masakra...Kiedys stosowana emulsja była dość przewidywalna..
I jeszcze odn. napiętych do granic możliwości blejtramów: miałam i ja dawniej takie podejście ze jak na maksa napięty to najlepszy (az bebnil pod palcami) ale potem się okazało ze taki blejtram to potrafi...popękać.Znaczy grunt na takim napięciu..(i to już z namalowanym obrazem...).I wtedy spasowałam.Musi być trochę elastyczny, nie "sztywny na maksa ".Dlatego żeby cos "podciagnac" to żelatyna jest lepsza niż klej stolarski bo klej za mocno sciaga i nic się już nie da zrobić.Jak się przedobrzy to rama fiksuje i do widzenia.
Dev
2018-11-22
ach, no właśnie, że to grunt swoje robi też... I racja, jeśli próbowałam zwichrowane niektóre luzować, tymi nawbijanymi kołkami, tak robiło się jeszcze gorzej, jeśli już był zagruntowany tym .. usztywniaczem... :/ Masakra, aby sprzedać, a przecież jak ktoś kompletnie nie ma pojęcia, to będzie malował czy tam farbę rozlewał (ta fala nowomodnych abstrakcji z wylewaniem farb z wiaderek) na czymś takim i też sprzeda, a że za bezcen nawet to nabywca, jak mu się zwinie w rulon nawet cały blejtram z krosnem to też nie będzie żałował ;))

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2019 VariArt.org