Forum

~titan
2020-05-05
Witam.
Obraz malowany olejem lnianym z dodatkiem liquinu. Obraz duży 130x90, ogólnie suchy ale w niektórych partiach lepiący,
Czy mogę taką powierzchnię powerniksować werniksem retuszerskim?
Jarek
2020-05-05

Edytowany
No nie, ponieważ werniks zawiera rozpuszczalnik. Akurat retuszerski charakteryzuje się większą ilością rozpuszczalnika i małą zawartością żywic. No i pytanie na bazie czego ten werniks? Olejku terpentynowego, spirytusu, toluenu, eteru naftowego? Bo każdy z tych rozpuszczalników działa inaczej.
Te substancje przyspieszające schnięcie powodują, że powłoka jest bardziej chłonna, co będzie powodowało pojawianie się dużej ilości pęcherzyków powietrza. Także lepiej poczekać aż bardziej przeschnie.
~titan
2020-05-05
Dzięki za odpowiedź. Werniks retuszerski firmy Renesans :)
Jarek
2020-05-05
One są całkiem niezłe. Tam jest eter naftowy, czyli benzyna ekstrakcyjna. Szybkoschnące i dość pewne. Ale ja bym odczekał, żeby uniknąć ewentualnego rozmazania tych niedoschniętych miejsc.
Pamiętaj żeby tego nie wdychać. Maskę dla lakierników najlepiej kupić.
~titan
2020-05-05
Ok, poczekam jeszcze kilka dni. Z maską to będzie problem chyba w tych czasach :D
Jarek
2020-05-05
Nie powinno, bo te dla lakierników są mało praktyczne. To znaczy ciężko w nich porozumieć się ze sprzedawcą ;)
Dev
2020-05-08
...mój jeden obrazek malowany na tym olejku cały czas jest taki lepki, rok już minął a on taki już został, wrażenie w dotyku jakby nadmuchany balon... ;)))
Jarek
2020-05-08

Edytowany
To znaczy oleju lnianym?
Bo nie do końca rozumiem co znaczy "olejku"
Możliwe przyczyny to:
1) za dużo terpentyny. Terpentyna i olej ie schną najlepiej.
2) Obraz jest w ciemnym miejscu. Światło w początkowej fazie jest bardzo ważne.
3) Użycie np słabej jakości bieli cynkowej, która też nie schnie najlepiej.
4) Wilgoć.
Dev
2020-05-10
"Olejku" - zdrobnienie do Szanownego Oleju. Oleja? ;))) Możliwe, że punkt 1, coś z proporcjami. A nawet nie pamiętam, czy to był lniany czy ogółem nazwany roślinny ^^ To coś z tych opcji, co pisaliśmy kiedyś, kiedy szukałam terpentyny , gdzieś ten temat leży :)

Dodaj post w tym temacie

Musisz być zalogowany, aby dodać post.

On-line

Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin oraz politykę prywatności Strona może zawierać treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Made with and in Warsaw by jakub mańkowski
Copyright © 2002-2020 VariArt.org